Demir çelik sektörüne 'sahte fatura' operasyonu: Erol Evcil'in de aralarında olduğu 250 kişi gözaltında haberi

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan firmalara yönelik, "Demir Yumruk" operasyonunda 250 şüpheli yakalandı.

Demir çelik sektörüne 'sahte fatura' operasyonu: Erol Evcil'in de aralarında olduğu 250 kişi gözaltında haberi
28 Haziran 2022 - 09:35

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan firmalara yönelik, "Demir Yumruk" operasyonunda 250 şüpheli yakalandı. Gözaltına alınanlar aralarında Erol Eşrefoğlu ’nun (Evcil) da aralarında olduğu 3 ayrı suç örgütü lideri de bulunuluyor.

AKTÜEL 28.06.2022 08:30 Demir çelik sektörüne 'sahte fatura' operasyonu: Erol Evcil'in de aralarında olduğu 250 kişi gözaltında

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan firmalara karşın "Demir Yumruk" operasyonu düzenlendi. Operasyonda şu esas dek Erol Eşrefoğlu'nun da (Evcil) arasında olduğu 3 bambaşka kabahat örgütünün lideri ile birlikte 250 kişi gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Demir Çelik Sektöründe imalatçı olarak faaliyet bildiren ve güçlenerek tekelleşmeye çalışan kabahat örgütlerine karşın, Suç İşlemek Nedeniyle Örgüt Kurma, Kaliteli Dolandırıcılık, Rüşvet ve 213 Sayılı Aidat Yöntem Kanununa muhalefet suçlarından soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Güvenlik Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Suçlarla Mücadale Şube Müdürlüğü görevlileri, Ödenti Yoklama Kurulu Müfettişleri , MASAK personeli müşterek çalışma grubu oluşturdu, bu gruba KOM ekipleri de takviye verdi.

Oluşturulan karşılıklı çalışma grubu operasyonun hazırlık aşamasında 10 ay süresince dinleme ve fiziksel peşine düşüp takip tedbirleri uygulandı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik sektöründe faaliyet gösteren 3 farklı suç örgütü tespit edildi.

TEKEL OLUŞTURMUŞLAR

Suç örtülerinin 'demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, sektördeki öteki firmaları devre dışı bırakarak tekel olmaya çalıştıkları,sahte fatura düzenleyerek 3 ’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler yoluyla haksız kazanç sağladıkları' belirlendi. Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattıkları tespit edildi.

29 İLDE BENZEYEN ZAMANLI OPERASYON

Çalışmlar sonucunda bu sabahtan Ankara merkezli arasında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli illerinin de bulunduğu 29 ilde aynı zamanlı “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 ekip, 2100 personel, 250 Ödenti Müfettişi ve MASAK personeli görev aldı.

Operasyonda 374 şahıs hakkında nezaret kararı bulunurken, şu esas kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Erol Eşrefoğlu ’nun (Evcil) da aralarında olduğu 3 bambaşka suç örgütü lideri de bulunuyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve elkoyma işlemleri devam ediyor.

AA

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum