Cumhuriyet çalışanlarından işten çıkartılan meslektaşlarına destek

Açıklamada "Bu kararı tanımıyoruz" denildi.Cumhuriyet gazetesi çalışanları işten çıkartılan meslektaşlarına destek devretmek için bugün İstanbul Şişli'deki gazete binası önünde bir tanımlama yaptı.

Cumhuriyet çalışanlarından işten çıkartılan meslektaşlarına destek
30 Kasım 2021 - 13:46

Açıklamada "Bu kararı tanımıyoruz" denildi.Cumhuriyet gazetesi çalışanları işten çıkartılan meslektaşlarına destek devretmek için bugün İstanbul Şişli'deki gazete binası önünde bir tanımlama yaptı.

İşten tümdengelim kararından Cumhuriyet Vakfı yöneticileri ve şirket yönetim kurulunun sorumlu olduğu belirtildi.

"29 Kasım 2021 günü Cumhuriyet Gazetesi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Bu lekenin mimarları, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri Işık Kansu ve atanmış şirket yönetim kurulu üyeleri Osman Özer ve Adnan Arslan'dır" denildi.

"Yayınlama çizgisine operasyon"

Açıklamada "Emeği ulu değerinde olarak gören gazetemize büyük zarar veren bu isimler, Cumhuriyet'in amblem ismi İlhan Selçuk'un öğrencilerini, çocuklarını gazeteden kovma kararı almışlardır. Bu kararı tanımıyoruz" denildi.

Açıklamada "Arkadaşlarımızın aramızdan koparılmasına olarak gösterilen 'ekonomik nedenler' savını kabul etmiyoruz. Bu, Cumhuriyet'in gazetecilik anlayışına vurulmuş bir darbe, yayınlama çizgisine karşın bir operasyondur" denildi. Hem "Tercih sürecine giren Türkiye'nin en kayda değer gazetesinin yayın politikasına müdahale girişiminin de tehlikenin de farkındayız" ifadelerine yer verildi.

en düşük 15 kişinin çıkartılması kararlaştırıldı

Açıklamada 16 Kasım 2021 tarihinde yapılan Cumhuriyet Vakfı toplantısında en düşük 15 kişinin işten çıkarılmasının kararlaştırıldığı ve bununla ilgili Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya'dan teklif sunması istendiği belirtildi. Küçükkaya'nın, yazışişleri ekibi ve servis şeflerinin çekincelerini dile getirdiği ve hiç kimsenin işinden olmaması için yapıcı öneriler ve özverilerde yeralma kararı aldıkları kaydedildi.

"Ancak, çalışanın sesine kulak tıkayan, kendilerine sunulacak önerileri bile beklemeyen Ateş Coşkun, Adnan Arslan ve Osman Özer'den oluşan şirket idare heyeti, Cumhuriyet ilkeleriyle uyumsuz bir kararla sekiz egzersiz arkadaşımızı Cumhuriyet'ten koparmıştır" denilen açıklamada "Bu kararla, Cumhuriyeti Vakfı tarafından gazeteyle ilgili kararlarda tek yetkili kılınan Yürütme Kurulu ve Genel Yayınlama Yönetmenliği makamının iradesi çiğnenmiştir" ifadeleri yer aldı. Açıklamada Alev Coşkun, Işık Kansu, Adnan Arslan ve Osman Özer istifaya gösteri edildi.

Açıklamanın yapılacağı gün Cumhuriyet yönetiminin bina önüne polis çağırması tepki çekti.

Cumhuriyet gazetesi yönetimi, Türkiye Gazeteciler Sendikası ile 2 hafta önce imzalanan toplu sözleşmenin ardından dün sekiz gazeteciyi işten çıkardı. Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça, Spor Müdürü Sami Gürel, Ayarlama Servisi Şefi Rüya Özalkan, Cumhuriyet Pazar Sorumlusu Hilal Köse, muhabirler Tuğba Özer, Ece Piroğlu, fotomuhabir Vedat Arık ile arşivde çalışan Mahmut Gündüz'ün işine son verildi.

DW / EC, BÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum