Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Kıbrıs" çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta, Karakum Otel'de düzenlenen Idareli İşbirliği Teşkilatı (EİT) 15.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Kıbrıs" çağrısı
29 Kasım 2021 - 04:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta, Karakum Otel'de düzenlenen Idareli İşbirliği Teşkilatı (EİT) 15. Zirvesi'nde konuştu.

Konuşmasına, bütün katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan, boy vesilesiyle bir araya gelmekten duyduğu bahtiyarlığı açıklama etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'a misafirperverlikleri için teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak tepe dönem başkanlığını devrettiklerini belirterek, yeni dönem başkanı Türkmenistan'a başarılar diledi.

Zirvenin, ülkeler ve bölge için şanslı olmasını dileyen Erdoğan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan'ın bağımsızlıklarının 30. yıl dönümünü tebrik etti.

"AŞIMIZI MİLLETİMİZLE BİRLİKTE BÜTÜN İNSANLIĞIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık iki yıldır tüm insanlığın küresel çapta bir tehditle mücadele ettiğine dikkati çekerek, 5 milyondan pozitif insanın hayatına mal olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomi, ticaret ve turizm ilk önce olmak üzere her alanda etkilerini sürdürdüğünü söyledi.

Zirvenin, Kovid-19 ile mücadelede iş birliğinin ve dayanışmanın daha da güçlenmesine vesile olmasını temenni eden Erdoğan, "Türkiye olarak bu zorlu süreçte dünyanın dört bir yanından aldığımız takviye taleplerini karşılamaya çaba ettik. Şimdiye kadar aralarında teşkilat üyelerimizin de olduğu 160 ülke ve 12 milletlerarası kuruluşa takviye ulaştırdık. Teşkilatımızın bazı üyelerine tıbbi araç gereç ihracat ve satın alma izinleri, eğitim ve personel desteği saptamak suretiyle de keza yardım olduk." diye konuştu.

Erdoğan, 11 ülkeye de aşı tedarikinde bulunduklarını hatırlatarak, "Yerli aşımız TURKOVAC için acele başvuru formu onayına kısa zaman önce başvurduk. İnşallah işlem tamamlanınca aşımızı milletimizle birlikte bütün insanlığın hizmetine sunacağız." ifadesini kullandı.

"YÜKSEK POTANSİYELDEN DAHA FAZLA YARARLANMALIYIZ"

Zirvenin "Birlikte Geleceğe" temasıyla düzenlendiğinin altını çizen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Teşkilatımızdan idareli iş birliğimizin güçlendirilmesi bakımından nasıl daha iyi faydalanabileceğimizi belirlememiz ağırlık taşıyor. Karşılıklı hedeflerimize ulaşabilmemiz için gerekli yol haritası 2025 vizyon belgesinde yer alıyor. Bugün onaylayacağımız Aşkabat Eylem Mutabakatı'nı da bu doğrultudaki kuvvetli irademizi vurgulayan bir doküman olarak görüyoruz. 8 milyon kilometrekarelik bir alanda takriben 500 milyon nüfusu barındıran coğrafyamızın sunduğu yüksek potansiyelden daha pozitif yararlanmalıyız. Ticaret hacmimizi 100 milyar dolar seviyesine çıkartmak için gayretlerimizi yoğunlaştırmalıyız. Bu kapsamda, ilk olarak 2025 Vizyon Belgesi'nin de stratejik hedefleri arasında bulunan ticaret anlaşması ECOTA'yı yürürlüğe koymalıyız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 yıldır uygulanamayan bu anlaşmanın alan içi ticaretin hak ettiği seviyelere ulaşmasını sağlayacak başlıca çalgı olduğuna inandığını belirterek, "İstanbul'da konut sahipliği yaptığımız EKO Bank'ta kurumsal ve finansal kapasitenin artırılması suretiyle bütün teşkilat üyelerinin katılımıyla kalkınmamızda daha önemli işlevler yerine getirilebilir." görüşünü paylaştı.

Ankara'da bulunan eğitim enstitüsünün üyeler arasındaki meslek birliğini artırarak, insani kalkınmaya önemli katkılarda bulunmaya başladığını vurgulayan Erdoğan, yeniden Ankara'da faaliyetlerini sürdüren Gıda Güvenliği Yöresel Koordinasyon Merkezi'nin de gıda güvenliğinin temini ve bölgede tarım sektörünün geliştirilmesinde kayda değer rol üstlendiğini dile getirdi.

Yöresel ve küresel ulaşım ağlarının öneminin salgın ortamında bir defa daha ortaya çıktığını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bölgemizde ulaşım altyapısının geliştirilmesi ve çağdaş İpek Yolu'nun canlandırılması gayretlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Türkiye'nin öncülüğünü yaptığı Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Hol Girişimi ve Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu hattı bu bağlamdaki çabalarımızın en fiziki tezahürüdür. Ülkemizle bölgemiz arasında aracısız kara yolu bağlantısı kuracak Zengezur Koridoru'nun da önemi aşikardır. Hem Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüp Geçidi, İstanbul Havaalanı, Marmara Otoyolu, İstanbul-İzmir Otoyolu bütünleyici projelerimiz arasındadır. Yine doğu-batı bağlantısına katkıda bulunacak Filyos Limanı, 1915 Çanakkale Köprüsü ile Çandarlı Limanı projelerinde çalışmalarımız sürüyor. İslamabad-Tahran-İstanbul kara yolunun işlerlik kazanması ve benzer güzergahtaki demir yolu hattının canlandırılması gayretlerini de gönül rahatlığıyla karşılıyoruz."

Teşkilatı daha fazla sahiplenmeleri, reform sürecini devam ettirmeleri ve enerjik bir bütçeyle etkili kılmaları gerektiğine inandığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ciddi bir insani ve hesaplı krizle aleyhinde karşıya yer alan Afganistan'da bir lahza evvel kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesi önemlidir. Ülkenin tüm kesimlerinin beklentilerini karşılayacak bir idare anlayışının geliştirilmesi karşılıklı temennimiz ve hedefimizdir. Afganistan'da sağlık, eğitim gibi kritik sektörler dahil esas devlet yapılarının işler halde tutulması yönündeki çabaları destekliyoruz. Tüm bölgemizi etkileyecek bir mülteci krizinin önlenmesi için Afgan ekonomisinin ayağa kaldırılması gerekiyor. Türk Kızılay ve sivil toplum kuruluşlarımız, bu ülkede giderek büyüyen özlem ve kıtlık tehlikesine karşısında insani yardım faaliyetlerini artırdılar. İran'a uygulanan tek taraflı yaptırımların son bulması ve bütün tarafların, detaylı müşterek eylem planına geri dönerek yükümlülüklerini yeniden üstlenmeleri, bölgemizin idareli kolaylık ve istikrarına katkı sağlayacaktır."

"AZERBAYCAN'IN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarmasının bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisinin de kapılarını açtığına değinen Erdoğan, "Azerbaycan'ın, bölgede refahın artması için birbiri ardına hayata geçirdiği projeler takdire şayandır. Bu adımlar, bölgede normalleşme çabalarını destekleyecektir. Türkiye olarak bu süreçte Azerbaycan'ın yanında olmayı sürdüreceğiz. Teşkilat olarak da Azerbaycan'la bütün dayanışma içerisinde olmamız büyük tartma talep ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

KIBRIS ÇAĞRISI

Kıbrıs konusuna ilişkin de değerlendirmelerde yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Kıbrıs meselesinde, Kıbrıs Türk halkının baskın eşitliğinin ve eşit milletlerarası statüsünün tescil edilmesi, çözümün anahtarıdır. Bütün dost ve kardeş ülkelerin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin çözüm vizyonunu ön yargısız bir şekilde değerlendirmesini istiyorum. Teşkilatımızın gözlemci üyesi olan Kıbrıs Türklerinin maruz kaldığı tecridin hafifletilmesine yönelik spor, kültür, eğitim, turizm gibi alanlarda ilişkilerin geliştirilmesini teşvik ediyoruz."

Erdoğan, "Bölgesel ve uluslararası iş birliği, terörle mücadelede yaşamsal önemdedir. Mücadelemizi, terör örgütleri aralarında istisnasız sürdürmeliyiz. Bölgemiz PKK, YPG, FETÖ, DEAŞ gibi eli kanlı terör örgütlerinden temizlendikçe rahatlık, istikrar ve idareli kalkınma da hızlanacaktır. Terörün her türlüsüne aleyhinde dayanışma içinde hareket etmemiz, bu bakımdan çok önemlidir." sözlerini sarf etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönem başkanı Türkmenistan başta edinmek üzere, zirvenin başarısında emeği geçen tüm üye devletlere ve sekreteryaya teşekkür etti.

Kaynak: AA

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum