Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Bunu bir kenara koyamayız' diyerek duyurdu! 'Açıklanabilir yanı yok...' haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığında Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Bunu bir kenara koyamayız' diyerek duyurdu! 'Açıklanabilir yanı yok...' haberi
23 Mayıs 2022 - 13:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığında Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni'nde konuştu. İsveç'in yaptırımlarına değinen Erdoğan, "İsveç'in bize uyguladığı yaptırımların açıklanabilir yanı yoktur, bunu bir kenara koyamayız" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları;

Sınırlarımız içinde ve açık havada fedakarca ödev yapan askerlerimize başarılar diliyorum. Mevlam hepsini korusun. Yeni herif denizaltılarımız teknik özellikleri itibarıyla göz doldurmaktadır. Su aşağı üç gün görev yapan denizaltılarımız 12 hafta boyunca ikmalsiz suda kalabiliyor. Etkin silahlarla donatılan denizaltılarımız öbür tipte torpido atabilme mayın dökebilme kabiliyetlerine sahip.

Hızırreis denizaltımızın 2023 yılında Selmanreis'in ise 2027'de hizmete girmesini planlıyoruz. Bu seneden itibaren bir denizaltımızı hizmete alarak 2027 yılına değin 6 denizaltımızı donanmamıza kazandırmış olacağız.

YERLİ DENİZALTI İÇİN TARİH VERDİ

Fazla değil daha 15-20 sene öncesine göre düş bile edilemeyen bu başarıları önemsiyor ama tatmin edici görmüyoruz. Yerlilik oranlarımızı en üst düzeye taşımaya çalışıyoruz.

Öteki savunma sanayii hamlelerimizde olduğu gibi hedefimiz milli denizaltı projelerimizi hayata geçirmektir.

Ulusal denizaltımızı 5-6 yıl içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri'mize teslim etmeyi planlıyoruz.

Bizler eskilerin tabiriyle feleğin çemberinden geçmiş bir milletiz. Malazgirt'ten başlayarak Çanakkale'ye tarihin her döneminde istiklalimize yönelik tüm saldırıları bertaraf ettik. Dost bildiğimiz ülkelerin ihanetlerine, müttefik bildiğimiz ülkelerin ayak oyunlarına rağmen teröre karşı başarılı olduk.

İSVEÇ YAPTIRIMLARI

İsveç'in bize uyguladığı yaptırımların açıklanabilir yanı yoktur, bunu bir kenara koyamayız.

NATO için layık ödeyen bir ülke olarak milli güvenliğimize dair hususlarda ucu açık, diplomatik ifadelerden ziyade fiziki adımlar görmek istiyoruz.

Esas güvenlik hassasiyetlerinin gözetilmediği bir genişleme politikasının ne bize ne de NATO'ya hiçbir hayrının dokunmayacağına inanıyoruz.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum