Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güven mektubu sunmuştu! ABD 'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake'den dikkat çeken yazı haberi

ABD ’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’a sunduğu güven mektubunun arkasından, “Parti siyaseti, suyun kıyısında biter” konulu bir yazı kaleme aldı. ABD ’nin Ankara Büyükelçiliği web sitesinde yayımlanan yazıda Büyükelçi Flake, “U.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güven mektubu sunmuştu! ABD 'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake'den dikkat çeken yazı haberi
26 Ocak 2022 - 22:44

ABD ’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’a sunduğu güven mektubunun arkasından, “Parti siyaseti, suyun kıyısında biter” konulu bir yazı kaleme aldı.

ABD ’nin Ankara Büyükelçiliği web sitesinde yayımlanan yazıda Büyükelçi Flake, “Uzun yıllar önce, ben Arizona ’daki aile çiftliğimizde hayvanlarla ilgilenip ot keserken, o zaman nişanlım olan Cheryl, Brigham Young Üniversitesi bünyesindeki ‘Genç Büyükelçiler ’ adlı müzik, dans ve performans grubunun bir üyesiydi. Biz evlenmeden sadece birkaç hafta önce Cheryl, Güney Avrupa ve Orta Doğu ’yu kapsayan bir geziye çıkmış ve bu geziyi Türkiye ’de tamamlamıştı. Cheryl ’in fotoğraf albümünde, grubunun Efes Antik Kenti Tiyatrosu ’nda şarkı söylediği sahneler, lokal sanatçılarla katıldığı incelemeler, yerel kültürü, Türkiye ’nin gelenek ve göreneklerini öğrendiği enstantaneler yer alıyor. Arkadaki fonda büyüleyici İstanbul Boğazı ’nın yer aldığı bir resmin yanına ise, ‘En Sevdiğim Yer: İstanbul! ’ yazmış. ABD Temsilciler Meclisi ’nde ve Senatosu ’nda atama yaptığım son yirmi yıl süresince, dünyayı kapsamlı şekilde gezme imkânımız oldu ve hoş, egzotik kentleri ziyaret ettik. Hala her gittiğimiz yerde Cheryl ’den bekleneceği üzere şu yorumu duyarım: ‘Hoş, ama bir Türkiye değil. ’ Cheryl ’in yıllar önce ‘Genç Büyükelçi ’ olarak başladığı yolculuğu, bugün ABD ’nin Ankara Büyükelçisi görevini üstlenerek sürdürdüğüm için kendimi uğurlu sayıyorum." ifadelerini kullandı.

"KARİYER DİPLOMATLARINA HER ZAMAN SAYGI DUYDUM"

Büyükelçi Flake, yazısına şöyle devam etti:

"Benim yolculuğum, ABD Büyükelçilerinin alışageldik yolculuğundan daha farklı oldu. Dışişleri Bakanlığında bir kariyerden ziyade, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi ’nde ve Senato ’da on sekiz sene geçirdim. Bir politikacı olarak kariyer diplomatlarına her zaman büyük hayranlık duydum ve Kongre ’de bulunduğum süre kapsamında ise uygunluk gerektiren diplomasiyi ve Henry Kissenger ’ın ’kısmi başarıların sabırla biriktirilmesi ’ biçiminde ifade ettiği o perde ardından gerçekleşen ve çoğunlukla dikkatlerden uzaktan çabaları daha da takdir ettim.

1

"TÜRKİYE SÜREKLİ DEĞİŞİMLERİN YAŞANDIĞI BİR BÖLGEDE ÖNEMLİ BİR ORTAKTIR"

Senato Dış İlişkiler Komitesi ’ndeki adaylığımın onaylandığı oturumda da ifade ettiğim gibi: ‘Türkiye, NATO ’ya sıkı sıkıya bağlı, vazgeçilmez bir müttefiktir ve sürekli değişimlerin yaşandığı bir bölgede kayda değer bir ortaktır. Amerika Birleşmiş Devletleri ve Türkiye ’nin, küresel uzlaşma ve güvenliğe yönelik çok ciddi tehditlere karşı koymak için birlikte çalışması, milli çıkarlarımıza hizmet etmektedir. ’

"ABD 2021 YILINDA TÜRKİYE'NİN İKİNCİ EN BÜYÜK PAZARI HALİNE GELMİŞTİR"

Menfaatlerimiz, siyasi alanın ve emniyet alanının ötesine uzanmaktadır. Amerika Birleşmiş Devletleri ve Türkiye, dengelenmiş bir ticaret, yatırım, inovasyon ve işbirliği temelinde resmileşmiş yakın bir ekonomik ortaklıktan menfaat sağlamaktadır. Türkiye bugün, bir takım en büyük ve en aşina markalarımız da dahil elde etmek üzere yaklaşık 2.000 Amerikalı şirkete konut sahipliği yapmaktadır. Türk şirketleri Amerika Birleşik Devletleri ’nde başarılı çalışmalar yürütmektedir ve ABD 2021 yılında Türkiye ’nin ikinci en büyük ihracat pazarı konumuna gelmiştir. Kültürel, bilimsel ve eğitim alanındaki paylaşımlar da iki ülke halkını birbirine bağlamaktadır.

"PARTİ SİYASETİ SUYUN KIYISINDA BİTER"

Yıllar içinde öğrendiğim bir şey var; dış politikadaki kalıcı başarılar, ayrı gruplar karşılıklı bir yol haritası üstünde uzlaştıklarında gerçekleşiyor. Washington ’da defalarca söylediğimiz gibi; ‘Parti siyaseti, suyun kıyısında biter. ’ Tam da bu nedenle, Amerika Birleşmiş Devletleri Senatosu ’ndaki eski çalışma arkadaşlarım, gerek Demokratlar gerekse Cumhuriyetçiler, böylesine kayda değer bir ülkeye Büyükelçi olarak atanmamı oy birliğiyle doğrulama ettiklerinde büyük memnun etme duydum.

1

"ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN İYİ NİYETLE GELİNEBİLİR"

Başkan Biden ’ın Ankara ’daki Büyükelçisi olarak ödev yapacak olmaktan büyük bir iftihar duymaktayım. Türkiye varlıklı kültürü, derin tarihi ve koskocaman potansiyeli olan bir ülke. Ülkelerimiz birlikte ve yakın çalışmayı sürdürürse, Amerika Birleşmiş Devletleri ve Türkiye ’nin önünde daha güvenli, daha müreffeh ve daha mutlu bir gelecek olduğuna bütün kalbimle inanıyorum. Yakın dostların defalarca yaptığı gibi, ilişkimizdeki zorlukların üstesinden iyi niyetle gelinebilir.

"İSTANBUL'U YENİDEN GÖRÜP TANIMAK İÇİN SABIRSIZLANIYORUZ"

Bugün Ankara ’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ’a güven mektubumu sundum. Önümüzdeki haftalarda İstanbul Başkonsolosluğu ile Adana Konsolosluğu ’nu ziyaret edeceğim. Cheryl ve ben, dünyanın en harika ve nefes kesici şehirlerinden biri olan İstanbul ’u bitmiş görüp tanımak için sabırsızlanıyoruz. Adana ’daki ekibimizle birlikte bölgenin tarihi alanlarını ziyaret edecek ve baharatlı yemeklerini tadacağız. Kuzeybatıdan güneydoğuya, Ege kıyılarından Karadeniz ’e, Türkiye ’nin güzelliklerini ve zenginliklerini görmeye can atıyoruz. Diğer Taraftan, Cheryl ve ben, bu şaşılacak kadar güzel şehirlerde yaşamış Türk halkını tanıyacak, onlarla beraber tarihi keşfedecek ve iki ülkeyi birbirine bağlayan geleceği ele alacağız. Hoş bulduk ve bizleri sıcak bir şekilde karşıladığınız için teşekkür ederim.”

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum