Çorlu Tren Katliamı davası duruşmasında yine erteleme: Kaza değil katliam haberi

Çorlu'da 4 sene önce ihmaller nedeniyle meydana gelen, 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu Tren Katliamı davasının 10'uncu duruşması görülmeye başlandı.

Çorlu Tren Katliamı davası duruşmasında yine erteleme: Kaza değil katliam haberi
25 Mayıs 2022 - 11:18

Çorlu'da 4 sene önce ihmaller nedeniyle meydana gelen, 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu Tren Katliamı davasının 10'uncu duruşması görülmeye başlandı. Duruşmada aileler duruşma salonunu terk etti. Dava duruşması 5 Ekim 2022 tarihine ertelendi.

AKTÜEL 25.05.2022 10:30 Çorlu Tren Katliamı davası duruşmasında yine erteleme: Kaza değil katliam

Tekirdağ Çorlu'da 8 Temmuz 2018'de 25 kişinin hayatını kaybettiği tren katliamına ilişkin açılan davanın Çorlu 1'inci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi'nde görülmeye başlanan 10'uncu duruşmasında erteleme kararı çıktı.

Mahkeme 5 Ekim 2022 tarihine ertelendi.

4 yıldır ilerleme olmadan süren ve 4 kişinin tutuksuz yargılandığını davanın 10'uncu duruşması öncesi Santral Parkı'nda buluşan aileler, yargı talebiyle yürüdü. Yürüyüşe Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt da katıldı.

Duruşma heyeti, Seyahat Davası kapsamında tutuklanan dava avukatlarından Can Atalay'ın davaya SEGBİS ile katılması talebini reddetti.

KATLİAMDA HAYATINI KAYBEDENLERİN YAKINLARI LAF ALDI

Duruşmada ayrıca Çorlu Tren Katliamı'nda hayatını kaybedenlerin yakınları 'kaza değil katliam' vurgusu yaptı. Laf alan aileler, mahkeme kararlarına tepki gösterdi.

Serhat Şahin'in babası Hüseyin Şahin, "4 yıl geçti fakat hala davalı koltukları abes. Suçlu olmayana ceza verirken basit veriyorsunuz, belli başlı suçlulara ceza belirlemek için ne bekliyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Mısra Öz ise "Adaleti bekliyoruz. Talepleri reddediyorsunuz. Savcılığın iddianameyi geciktirmesinin sebebi bize karşısında tutumunuzdur. Çorlu için hak bekliyoruz" dedi.

Zeliha Bilgin, "Daha fazla bu adaletsizliğe gücüm kalmadı" biçiminde konuştu.

Mehmet Öz, "Bu davanın uzamasına kasıt veremiyorum. İstenen kişiler 2 saatte hak önüne çıkarılıyor. Sürecin hızlandırılması için yapılması gereken ne varsa sesimizi yükselteceğiz. Bu facianın sorumlusu AK Parti'dir. Bu yargılamanın uzamasının nedeni de AK Parti'dir" dedi.

'EVLADIMIN KANI VAR BURADA'

Katliamda yakınlarını kaybeden aileler, sorumluların ceza almamasına tepkili. Duruşmayı peşine düşüp takip eden aileler "Muhatabımız savcılıktır" diyerek salonu terk etti.

Katliamda 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin ’i, kız kardeşleri ve 5 aylık yeğenini kaybeden Zeliha Bilgin, "Evladımın kanı var burada kanı. Ben dört yıldır bu pantolonla yaşıyorum. Neyin kafasını yaşıyorsunuz siz? Adaletiniz batsın. Bizi insanlıktan çıkardılar" duruşma karalarına tepki gösterdi.

NE OLMUŞTU?

Uzunköprü-Halkalı seferini gerçekleştiren tren, 8 Temmuz 2018 tarihinde seyir halindeyken Tekirdağ ’ın Çorlu ilçesinin Sarılar Mahallesi mevkiinde devrilmiş, ihmaller sonucu 25 kişi hayatını kaybetmiş, 340 kişi de yaralanmıştı.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kazanın yaşanmasında kusurlu yer alan TCDD 1'inci Alan Müdürlüğü Halkalı 14'üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü'nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği'nde çalışan Yol Bakım ve Yenileme Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği'nde Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Tez ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki takvim umumi tetkik raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Şimşek hakkında 'taksirli ölüme ve yaralanmaya sebep olmak suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla değin hapis cezası istemiyle Çorlu 1'inci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum