Çorlu Tren Katliamı davası 5 Ekim'e ertelendi haberi

Çorlu'da 4 sene önce ihmaller sebebiyle meydana gelen, 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu Tren Katliamı davasının 10'uncu duruşması görüldü.

Çorlu Tren Katliamı davası 5 Ekim'e ertelendi haberi
25 Mayıs 2022 - 12:25

Çorlu'da 4 sene önce ihmaller sebebiyle meydana gelen, 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu Tren Katliamı davasının 10'uncu duruşması görüldü. Duruşmada aileler, "Muhatabımız savcılıktır" diyerek duruşma salonunu terk etti. Duruşma heyeti ise Gezi Davası dahilinde tutuklanan dava avukatlarından Can Atalay'ın davaya SEGBİS ile katılması talebini reddetti. Davaya 5 Ekim'de devam edilecek.

AKTÜEL 25.05.2022 10:30 Çorlu Tren Katliamı davası 5 Ekim'e ertelendi Fotoğraf: AA

Tekirdağ Çorlu'da 8 Temmuz 2018'de 25 kişinin hayatını kaybettiği tren katliamına ilişkin açılan davanın Çorlu 1'inci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi'nde görülen 10'uncu duruşmasında erteleme kararı çıktı. Mahkeme 5 Ekim 2022 tarihine ertelendi.

4 yıldır ilerleme olmadan süren ve 4 kişinin tutuksuz yargılandığını davanın 10'uncu duruşması öncesi Santral Parkı'nda buluşan aileler, yargı talebiyle yürüdü.

Yürüyüşe CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt da katıldı.

Duruşma heyeti, Gezi Davası kapsamında tutuklanan dava avukatlarından Can Atalay'ın davaya SEGBİS ile katılması talebini reddetti.

KATLİAMDA HAYATINI KAYBEDENLERİN YAKINLARI LAF ALDI

Duruşmada hem Çorlu Tren Katliamı'nda hayatını kaybedenlerin yakınları 'kaza değil katliam' vurgusu yaptı. Söz bölge aileler, duruşma kararlarına karşı çıktı.

Serhat Şahin'in babası Hüseyin Şahin, "4 sene geçti lakin hala davalı koltukları abes. Suçlu olmayana ceza verirken basit veriyorsunuz, başlıca suçlulara ceza vermek için ne bekliyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Mısra Öz ise "Adaleti bekliyoruz. Talepleri reddediyorsunuz. Savcılığın iddianameyi geciktirmesinin sebebi bize karşısında tutumunuzdur. Çorlu için hak bekliyoruz" dedi.

Zeliha Bilgin, "Daha fazla bu adaletsizliğe gücüm kalmadı" şeklinde konuştu.

Mehmet Öz, "Bu davanın uzamasına manâ veremiyorum. İstenen kişiler 2 saatte hak önüne çıkarılıyor. Sürecin hızlandırılması için yapılması gereken ne varsa sesimizi yükselteceğiz. Bu facianın sorumlusu AK Parti'dir. Bu yargılamanın uzamasının nedeni de AK Parti'dir" dedi.

'EVLADIMIN KANI VAR BURADA'

Katliamda yakınlarını kaybeden aileler, sorumluların ceza almamasına tepki gösterdi. Duruşmayı takip eden aileler "Muhatabımız savcılıktır" diyerek salonu terk etti.

Katliamda 14 yaşındaki kızı Bihter Alim ’i, kız kardeşleri ve 5 aylık yeğenini kaybeden Zeliha Alim, "Evladımın kanı var burada kanı. Ben dört yıldır bu pantolonla yaşıyorum. Neyin kafasını yaşıyorsunuz siz? Adaletiniz batsın. Bizi insanlıktan çıkardılar" mahkeme karalarına karşı çıktı.

NE OLMUŞTU?

Uzunköprü-Halkalı seferini gerçekleştiren tren, 8 Temmuz 2018 tarihinde seyir halindeyken Tekirdağ ’ın Çorlu ilçesinin Sarılar Mahallesi mevkiinde devrilmiş, ihmaller sonucu 25 kişi hayatını kaybetmiş, 340 kişi de yaralanmıştı.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kazanın yaşanmasında kusurlu yer alan TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14'üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü'nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak tayin yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği'nde çalışan Yol Bakım ve Yenileme Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği'nde Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Ivedi ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Şimşek hakkında 'taksirli ölüme ve yaralanmaya sebep olmak suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle Çorlu 1'inci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum