Çocuğa cinsel istismardan yargılanan imam: 15 Temmuz'da sela okudum haberi

Diyarbakır'da 9 yaşındaki erkek çocuğuna camide cinsel istismarda bulunduğu iddiası ile tutuklu olarak yargılanan Hisami Cami İmamı 51 yaşındaki 5 çocuk babası Kadri Ö, mahkemede yaptığı savunmada ’15 Temmuz darbe girişimi sonrası camide sela okuduğum için bu olaylar başıma.

Çocuğa cinsel istismardan yargılanan imam: 15 Temmuz'da sela okudum haberi
18 Mayıs 2022 - 19:18

Diyarbakır'da 9 yaşındaki erkek çocuğuna camide cinsel istismarda bulunduğu iddiası ile tutuklu olarak yargılanan Hisami Cami İmamı 51 yaşındaki 5 çocuk babası Kadri Ö, mahkemede yaptığı savunmada ’15 Temmuz darbe girişimi sonrası camide sela okuduğum için bu olaylar başıma geldi ’ savunması yaptı.

AKTÜEL 18.05.2022 19:11 Çocuğa cinsel istismardan yargılanan imam: 15 Temmuz'da sela okudum

Diyarbakır ’ın Bağlar ilçesindeki Hisami Cami imamı Kadri Ö. iddiaya göre geçtiğimiz sene 24 Ağustos'ta yaz Kuran kursu öğrencisi 9 yaşındaki C.D ’ye odasında cinsel istismarda bulundu. Camiden meydana çıkan çocuk evde durumu ailesine anlattı. Aile, polise artan bir şekilde imam hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Ailenin şikayeti sonrası gözaltına alınan imam Kadri Ö. ufak yaştaki çocuğa cinsel istismarda bulunmak suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.

halktv.com.tr'den Ferit Demir'in haberine göre İmam Kadri Ö, poliste ve savcılıkta verdiği ilk ifadesinde istismar iddiasını reddedip camide başka kişiler de olduğunu söyledi. Oysa, polisin yaptığı incelemede camide o sırada yalnızca mağdur çocuk, imam Kadri Ö. ile tuvalet görevlisi M.K ’nın olduğu belirlendi.

Caminin tuvalet görevlisi M.K de savcılıkta ve mahkemede verdiği ifadede olay gününü şöyle anlattı:

“Cami içinde yer alan klimayı denetlemek için caminin içine gittim. Cami kapısında imam Kadri Ö. ve tanımadığım bir çocuğa ait kundura vardı. Namaz bölümünde kimsenin bulunmaması nedeniyle anahtarının yalnızca bende ve İmam Kadri Ö.'de bulunan penceresinin bulunmadığı imam odasına girmek istedim. Kapıyı ittim, açılmadı kilitliydi. Anahtarı soktum kapı, içeriden kilitli olduğu için açılmadı. Bunun üstüne camiden çıkarak kapıda beklemeye başladım. Yaklaşık 15 dakika daha sonra İmam Kadri Ö. ile mağdur C. D.'nin camiden birlikte çıktığını gördüm. İmam, 'çocuğa burada bekle, ben geliyorum' diyerek bir uçtan bir uca cami bitişiğinde bulunan banyoya gitgide artarak burada duş aldı. İmam duş aldığı sırada erkek çocuğun çok tedirgin bir şekilde bekleyiş içinde olduğunu fark ettim. İmam banyoda çıktıktan sonradan yakın bir yere çocuk ile birlikte yürüyerek gittiler ve çocuğa döner ısmarladı bunları gördüm.”

"15 TEMMUZDA SELA OKUDUĞUM İÇİN BUNLAR BAŞIMA GELDİ"

Diyarbakır 3. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi'nde, geçtiğimiz hafta görülen duruşmada İmam Kadri Ö.'ye mahkeme başkanı polisin bu tespitini hatırlattı. İmam, bunun üstüne camide kimsenin olmadığını kabul edip öbür bir savunma yaptı. İmam, kendisine iftira atıldığını nedeninin ise 15 Temmuz darbe girişimi sırasında camiye gitgide artarak sela okuması olduğunu iddia etti:

"Benim çocuklarım gelip böyle şeyler anlatsa ben gider o adamı linç ederim. Olaydan sonraki gün ben gidip yatsı namazını kıldırdım. Ertesi güne dek da oradaydım. Bu meslek planlı ve programlı bir meslek olmasaydı mağdurun ailesi beni orada linç ederdi. Ben, 32 yıldır resmi imam olarak devir yapıyorum. Bahsi geçen tarih 24 Ağustostur. Bir önceki ayın 15 ’inci günü darbe teşebbüsü sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Diyanet İşleri Başkanımızın talimatı üstüne sela okudum diye bu olaylar başıma geldi. Benim tek suçum sela okumaktı . Sela okuyan birinin cezalandırılması mı gerekiyor."

İmam Kadri Ö. "Mahalledeki esnaf beni sevmez ve bana 'Reisin İmamı' lakabını taktırmışlardı. Beni bundan nedeniyle sevmezlerdi" dedi.

İmam Kadri Ö. savunması sırasında mağdur çocuğun ailesine ve tanıklara da “Allah belalarını versin” diyerek beddua etti. Olayın tek görgü tanığı tuvalet görevlisi Mustafa K ’yi de kendisinin işe aldığını belirterek Mustafa K ’nin ifadesinin içten olmadığını ve uyuşturucu kullandığını iddia etti.

Mütalaasını duruşma heyetine sunan savcı da, "Davalı Kadri Ö ’nün mağdur çocuğa cinsel istismarda bulunduğu alınan beyanlarda saptama edilmiştir. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunun tamamlandığı, zincirleme şekilde nitelikli cinsel istismar suçunun ise girişim aşamasında kaldığı, mağdur çocuğun yaşanan olayları aile bireylerine aktarmasından daha sonra sanık hakkında kolluk güçlerine müracaatta bulunulduğu, sanığın alınan ifadesinde bahis edildiği şekilde mağdur çocuğa cinsel içerikli bir eylem gerçekleştirmediğini beyan etmek suretiyle üstüne atılı suçları kabul etmemiş ise de; sanığın savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik ve haysiyet edilmemesi gereken bir savunma özelliğinde olduğu izah edilen oluş ve bütün dosya kapsamı içerisinde mevcut deliller doğrultusunda sanığın üstüne atılı suçları işlediği anlaşılmakla sanığın eylemlerine uyan 5237 Sayılı TCK ’nın 103/2, 103/2-e, 103/4-a, 35/2, 43/1, 109/1, 109/3-d, 109/3-f, 109/5, 43/1, 53, 63 maddeleri gereğince cezalandırılmasına, ayrıca mağdurun sanık kadar olayı anlatmaması için ölümle tehdit ettiği iddiasının iddianamede yer verilmemesi nedeniyle davalı hakkında TCK ’nın 106/1-1 maddesi gereğince suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmesi" görüşünü beyan etti.

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum