Çin'in hedefi: Elon Musk! Övgü aldığı Starlink uydularını yok etmek için... haberi

Elon Musk, son dönemin en fazla konuşulan isimlerinden biri.

Çin'in hedefi: Elon Musk! Övgü aldığı Starlink uydularını yok etmek için... haberi
25 Mayıs 2022 - 15:51

Elon Musk, son dönemin en fazla konuşulan isimlerinden biri. 44 milyar dolarlık Twitter anlaşması ve sonrasında ortaya meydana çıkan cinsel taciz iddiası Musk'ı gazete manşetlerinin en tepesine taşıdı. Ancak Çin odaklı son iddialar, Musk'ın böylece hoşuna gitmeyecek.

ÇİN'DEN FLAŞ ELON MUSK ADIMI! YOK ETMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; Çinli askeri araştırmacılar, Pekin'in Çin ulusal güvenliği için bir tehdit olarak görmesi durumunda Elon Musk'ın Starlink uydu sistemini yok etmek için harekete geçti. Aktarılanlar kadarıyla Çin ordusu, 'ulusal güvenliği' korumak için Elon Musk'ın Starlink uydularını yok edebilecek silah geliştirmeyi planlıyor.

Geçen ay yayınlanan bir makalede, Çin'in Dünya yörüngesindeki her bir Starlink uydusunu izlemek ve icabında imha etmek için yetenekler geliştirmesi gerektiğinin altı çizildi.

Starlink

Alıştırma, Pekin İzleme ve Telekomünikasyon Enstitüsü'nde analist olan Ren Yuanzhen kadar yönetildi. Müşterek yazarlar, Çin'in savunma endüstrisindeki birkaç kıdemli bilim insanını içeriyordu.

Lokal hakemli Modern Defence Technology dergisinde yayınlanan makalede, "Bazı Starlink uydularının işlevlerini kaybetmelerini ve takımyıldızın işletim sistemini değil etmelerini temin etmek için yumuşak ve sert imha etme yöntemlerinin bir kombinasyonu benimsenmelidir" ifadesi yer aldı.

STARLINK İLE ILTIFAT ALMIŞTI

Elon Musk'ın uzaydan internet ağı Starlink, gelişmekte olan ülkelere ve dünyanın daha fakir bölgelerine süper çabuk internet sağladığı için övgüyle karşılanmıştı. Hatta Rusya-Ukrayna savaşı sırasında Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Mutasyon Bakanı Mykhailo Fedorov, Elon Musk'tan Ukrayna'ya Starlink erişimi sağlamasını istemişti.

Elon Musk ise Fedorov'ın çağrısına karşılık ülkeye istasyon göndererek ve Starlink'i erişime açarak elinden geleni yapmıştı.

SESİN BEŞ KESIN HIZINDA...

SpaceX, Starlink'i askeri amaçlarla kullanmak için ise ABD Savunma Bakanlığı ile bir sözleşme imzaladı. Anlaşma zarfında, dünya atmosferindeki sesin beş katı hızında hareket eden hipersonik silahları tespit edebilen ve takip edebilen alıngan araçlar geliştirilmesi üzerinde durulacak.

PEKİN YERINDE MALİYETLİ YOL ARAYIŞINDA

Pekin ise binlerce uyduyu yok etmenin uygun maliyetli yollarını arıyor. Ren'in Çin'in geliştirmesi gerektiğini düşündüğü yetenekler aralarında Starlink sistemini gözetlemek için süper keskin uzay gözetleme uyduları ve evvelden iletilen verileri ele geçirme ve analiz etme yetenekleri yer alıyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum