CHP Sözcüsü Öztrak: El koyduğunuz bu dövizler de bitince ne yapacaksınız? haberi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Alim ’in “Enflasyon ne gerçekleşirse onun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda ilave zam yapacağız” açıklamasına tepki gösterdi.

CHP Sözcüsü Öztrak: El koyduğunuz bu dövizler de bitince ne yapacaksınız? haberi
27 Haziran 2022 - 20:08

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Alim ’in “Enflasyon ne gerçekleşirse onun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda ilave zam yapacağız” açıklamasına tepki gösterdi. Öztrak, “Memur maaşlarında yapılacak zamma, kendileri bir şey veriyormuş gibi ahkâm kesiyor. Bu zaten memurun hakkı. Yılın ilk beş ayında TÜİK ’in ağır makyajına rağmen, yüzde 35 ’in üzerinde enflasyon var. Bunun sebebi hükümet. Hemen millete verdikleri zararı baştan savma telafi edecekler. Bununla hava atıyorlar. Bunların tek bildiği yere düşseler bile bir avuç toprak almadan kalkmamak. Lafı eveleyip gevelemeyin, memura, emekliye, taahhüde bağlanmış zammın üzerine, siz ne vereceksiniz? Minimum vergi ne olacak? Eseriniz enflasyon canavarı, en az ücreti yedi bitirdi” dedi.

SİYASET 27.06.2022 19:34 CHP Sözcüsü Öztrak: El koyduğunuz bu dövizler de bitince ne yapacaksınız?

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Merkez Idare Heyeti (MYK) toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi.

Ekonomiye ilişkin değerlendirmede bulunan Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ’nin 27 Aralık 2021 ’deki “Bir uyuyun, altı ay sonra uyanın, Türkiye ’de fazla öbür noktalara gideceğiz” açıklamasını anımsattı. TBMM Genel Kurulu ’nda bu hafta görüşülecek olan ilave bütçe kanun teklifine değinen Öztrak, son altı ayın hesaplı özetini çıkardı.

Öztrak ’ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Sarayın kibirlisi aldığı kararlarla ülkede döviz bırakmadı. Sözde ulusal para bedel yitirince; ihracat artacak, har vurup harman savurduğu döviz rezervleri geri gelecekti. Döviz bolluğunda TL değerlenecekti. Ama bütün tersi oldu. İşler istediği gibi gitmeyen sarayın kibirlisi, şimdilerde milletin elinde kalan dövizlere göz dikti. Bu dövizlere el koymak için her gün kaide değiştiriyor. Rahmetli Turgut Özal zamanında geçtiğimiz, serbest kambiyo rejiminde, Her gün bir diğer gedik açılıyor. Kendilerine bırakılan oyun alanları, tek adamın emriyle her gün azıcık daha daralan meslek insanları, ‘Verelim anahtarı, gelsin fabrikalarımızı hükümet yönetsin ’ demeye başladı. Türkiye ekonomisi her geçen gün rekabetçi piyasa ekonomisi görüntüsünden uzaklaşıyor. Hiç eğip bükmeye gerek değil, Türkiye ’de hür kambiyo rejimi bundan böyle kalmamıştır.

"GİDERAYAK EKONOMİYİ DURDURMAYIN"

Bugün firmalara zorla sattırdığınız dövizler sebebiyle şayet kur bir parça düşer. Peki, el koyduğunuz bu dövizler de bitince ne yapacaksınız? Bu şirketler acil döviz ihtiyacını nasıl giderecek? Döviz tezgâh altına inince yurt dışına kaçınca ne olacak? ‘Ben dayanabildiğim dek dayanayım, benden sonradan tufan ’ diyerek bu işi götürebileceğinizi mi sanıyorsunuz? Döviz akışı aniden biterse ticari yaşam birden durursa ticaret ve imal zincirleri dağılırsa pahalılık daha da azarsa milletimiz bu yükün altından nasıl kalkacak? Sizleri bir defa daha uyarıyoruz. Aklınızı başınıza alın. Giderayak ekonomiyi durdurmayın. Zulmünüzü katmerli hale getirmeyin. En ilk kez siz aşağıda kalırsınız.

Erdoğan önce paramızı pul etti. Milleti pahalılığa mahkûm etti. Döviz kurunu elden kaçırınca dövize çevrilebilir mevduattan bozma kur korumalı mevduat getirdiler. Bankaların ödeyeceği faizi dövize endekslediler, hazineyi de kefil yaptılar. Mevduat sahiplerine dövizlerini sattırmaya çalıştılar. Yetmedi. İhracatçının döviz gelirlerine el koydular. Milletten bu şekilde topladıkları dövizleri de yine Merkez Bankası ’nın arka kapısından satıp bitirdiler. Son altı ayda, arka kapıdan satılan dövizler, 60 milyar doları buldu. Ne diyor Albert Einstein, ‘benzer şeyleri her zaman yapıp, bambaşka sonuçlar beklemek aptallıktır. ’ Şahsım hükümeti, benzer şeyleri yapmakta ısrarcı. Piyasa nizamını, kambiyo rejimini param parça edip, milleti döviz satmaya zorlayıp, aldıkları her dövizi de satıp, öbür bir sonuç bekliyorlar.

"HAZİNENİN İŞİNİ HAZİNE, BDDK ’NIN İŞİNİ BDDK YAPMALIDIR"

Ayrıca milletin serbestçe döviz tutmasına kısıt getirip, kambiyo rejimiyle oynuyorlar ayrıca de bunu sır olarak saklamak için işi BDDK ’ya, bir kredi düzenlemesiymiş gibi yaptırıyorlar. Kambiyo rejimiyle ilgili bir kararı BDDK alamaz. Bu meslek, Hazine ve Maliye Bakanlığı ’nın işi. Bu yapılan yetki aşımıdır. Hazinenin işini define, BDDK ’nın işini BDDK yapmalıdır. Bunları yapanları kriz döneminde Hazine Müsteşarlığı yapmış biri olarak uyarıyorum. Devlet kurumlarına yaptırdığınız, bu yetki aşımlarını, bu saçma sapan kararları gören vatandaşlar, panikleyip güvenli olmayan işlere kalkışırlarsa ne olacak? Durduk yere, diğer taraftan bankacılık krizini tetiklerseniz, bunun hesabını kim verecek? BDDK bunun altından nasıl kalkacak? Hiç eğip, bükmeye lüzum değil. Türkiye ’de özgür kambiyo rejimi kalmamıştır.

Bundan tam altı ay önce, 27 Aralık 2021 ’de, Nebati Bakan çıktı, ‘bir uyuyun, altı ay daha sonra uyanın, Türkiye ’de fazla öbür noktalara gideceğiz ’ dedi. Nebati Bakanın altı aylık uykusu, bu ülkeye neye mülk oldu? Altı ay önce, 11 lira 69 kuruş olan benzin, bugün 27 lira 38 kuruş. 11 lira 54 kuruş olan mazot; bugün 30 lira 10 kuruş. Altı ay önce, dolar kuru 11 lira 52 kuruştu. Bugün 16 lira 54 kuruş. Avro kuru 13 lira 23 kuruştu. Acilen, 17 lira 50 kuruş. Altı ay önce, 12 kiloluk mutfak tüpü 218 liraydı. Bugün, 335 lira. Altı ay önce, 200 lira ile aldığınız mülk ve hizmeti, bugün alayım deseniz, cebinizde 271 lira olması lüzum. Altı ay önce; alıcı enflasyonu yüzde 36 idi. Hemen yüzde 74. Imalatçı enflasyonu yüzde 80 idi. Şu Anda yüzde 132. Bunlar da TÜİK ’in makyajlı rakamlarıyla. Altı ay önce, enflasyonu ve krizi inkâr edip, milleti şükürsüzlükle suçluyorlardı. Şimdi kendileri şükürsüzlüğe düştü.

‘Enflasyon sebep ek bütçe sonuç ’ diyerek, 2022 bütçesi değin bir bütçeyi daha getirdiler. 2022 bütçesinin ömrü altı ay bile sürmedi. Altı ay önce, ‘bütçeden faiz lobilerine 240 milyar lira vereceğiz ’ diyorlardı. Hemen üzerine 90 milyar lira daha koydular, ‘faiz lobilerine 330 milyar lira vereceğiz ’ diyorlar. Altı ay önce, Bitkisel Bakan ‘kur korumalı mevduattan hazinenin sırtına tek kuruş binmeyecek ’ diyordu. Vazgeçtikleri vergilerle, hazinenin sırtına 31 milyar liralık yük bindirdiler. O da şimdilik.

"ESERİNİZ ENFLASYON CANAVARI, ASGARİ ÜCRETİ YEDİ BİTİRDİ"

Sarayın Bitkisel Bakanı çıkmış halâ güreşçi tefrikaları anlatıyor. Alıştırma Bakanı da memur maaşlarında yapılacak zamma, kendileri bir şey veriyormuş gibi ahkâm kesiyor. Memurla kontrat imzalamışsın. Enflasyon farkının üzerine, yılın ikinci yarısı için yüzde 7 zammı vermeyi vaat etmişsin. Bu zaten memurun hakkı… Yılın birincil beş ayında TÜİK ’in ağır makyajına karşın, yüzde 35 ’in üzerinde enflasyon var. Bunun sebebi hükümet. Şimdi millete verdikleri zararı özensiz telafi edecekler. Bununla hava atmaya kalkıyorlar. Bunları tek bildiği yere düşseler bile bir avuç toprak almadan kalkmamak. Lafı eveleyip gevelemeyin. Memura, emekliye; taahhüdünüzün üstünde ne kadar zam vereceksiniz, onu söyleyin.

En Az ücret ne olacak? Eseriniz enflasyon canavarı, en düşük ücreti yedi bitirdi. Asgari aidat açlık sınırının altına düştü. Ülkede çalışanların yarısından fazlası asgari ödenti seviyesinde para kazanıyor. Milyonlarca asgari ücretliyi, enflasyona ezdirmemek için siz ne yapacaksınız? Temmuzda en düşük aidat ne olacak? Buradan bundan başka çağrı ve uyarıda bulunalım. Kazanç vergisi dilimleri de enflasyonla beraber güncelliğini yitirdi. Adaletsiz ayla geldi. Memurlara enflasyon telafisi için bahşedilen zamdan fazlası vergiye gidecek. Fazla ivedi bir güncelleme yapılması gerekiyor. Huysuz takdirde memurun sağ cebine koyduğunuz hakkını, ‘öde bakalım gelirinin vergisini ’ diyerek sol cebinden misliyle alacaksınız. Bu şekilde yapılacak bir ücret artışı, memuru kandırmaktan diğer bir şey değildir. Yeniden uyarıyoruz. Kazanç vergisi dilimleri, çalışanların alım gücünü dikkate alarak, bitmiş düzenlenmelidir.

Bir süredir şu gerçeğin altını çiziyoruz. Önümüzdeki tercih Türkiye Cumhuriyeti ’nin en manâlı seçimi olacak. Bu seçimde iki aday yok, iki kavrayış yarışacak. Bir tarafta otoriter, baskıcı bir idare anlayışı diğer tarafta demokratik, özgürlükçü bir idare anlayışı. Bir tarafta ucube bir tek adam rejimi öteki tarafta çoğulcu demokratik bir idare. Bir tarafta millete yukarıdan bakan, kibirli bir zihniyet öteki tarafta milleti kucaklayan, mütevazı bir kavrayış. Bir tarafta sözlerini tutmayanlar, millete taahhütlerini yerine getirmeyenler öteki tarafta da sözünün eri olan millete doğruları söyleyenler. Bizim çağrımız milletimize, ‘ülkemizde adalet, hukuk, hak olsun ’ diyorsanız, bize katılın.”

Öztrak, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ’nun eşiyle ilgili sosyal medyaya yansıyan kayıtların sorulması üzerine Öztrak, “Sayın Erdoğdu ’nun kendisi ve partimiz açısından en dürüst kararı vereceğine inanıyoruz” dedi.

“BU ILAVE BÜTÇE ENFLASYONUN İTİRAFIDIR”

TBMM gündemindeki ek bütçe kanun teklifinin ekonomik sıkıntıya çözüm olup olamayacağı yönündeki soruya Öztrak, “Bu ilave bütçe, doğrusu ülkede yaşanan enflasyonun itirafıdır. Bu ek bütçe devletin enflasyon sebebiyle geçinemediğinin göstergesidir. Türkiye, birincil kez yılın birincil altı ayında bütçeyi tüketip ilave bütçeye gitmek zorunda kalmıştır. Getirilen ek bütçede enflasyona, işsizliğe çözüm yoktur. Bu bütçede; emekliye, emekçiye hiçbir şey yoktur. Bu ilave bütçe; faiz lobilerinin, saray ve saray beslemelerini bütçesidir. Ilave bütçe ile 90 milyar lira faize, 40 milyar lira da kur korumalı mevduata tayin edilirken; milletimizin sırtına akaryakıttaki ÖTV ile 47 milyar lira, motorlu taşıtlardaki ÖTV ile 70 milyar lira daha yük yüklenmektedir” dedi.

Galibiyet Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ’ın Hatay sınırından geçişine müsade verilmemesinin sorulması üstüne Öztrak, “Doğrusu fazla üzücü. Sayın Özdağ, bir siyasi partinin genel başkanı. Bir siyasi partinin genel başkanının bir ilimizin sınırlarından içeri devlet memurları göre sokulmaması kabul edilemez. dahası üstelik sıfatı ne olursa olsun atanmış memurların, seçilmişlere, siyasi parti yöneticilerine had bildirmeye kalkması katiyen kabul edilemez. Bu ülkenin bundan böyle devlet aklıyla yönetilmesinin zamanı gelmiştir. Bu ülkenin artık troll aklıyla yönetilmesine milletimizin tahammülü kalmamıştır. Bu yaşadıklarımız, demokratik bir ülkenin standartlarına, Anayasa ’ya uymamaktadır” yanıtı verdi.

Dere Kanunu Teklifi ’nin görüşmelerinin ertelenmesi hakkındaki soruyu Öztrak, “Dere üreticileri sıkıntı içinde. Rizeli olmakla övünen ve 20 yıldır meslek başında olan Erdoğan, her seçimden önce taahhüt ettiği halde kendi hemşerilerinin derdine deva olabilecek bir yasayı bir türlü çıkaramıyor. Öyle teklifler getiriyor ki teklif bölgede infial uyandırıyor sonradan geri adım atmak zorunda kalıyor. Biz CHP olarak, bölgenin, üreticinin menfaatlerine yerinde bir kanun teklifine ihtiyaç olduğunu söylüyoruz. Bununla ilgili yasa tekliflerini ara sıra veriyoruz. Genel Başkanımızın bu konuda özel bir hassasiyeti var. Pek görünüyor ama, iktidara kazanç gelmez, bu düzenlemeyi yapmak da bize nasip olacak” sözleriyle yanıtladı.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum