CHP, Melih Gökçek ve Bilal Erdoğan dosyalarını AYM 'ye taşıdı haberi

CHP, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın oğlu Bilal Erdoğan ’la ilgili afişler ile Melih Gökçek davalarını Anayasa Mahkemesi ’ne taşıdı.

CHP, Melih Gökçek ve Bilal Erdoğan dosyalarını AYM 'ye taşıdı haberi
25 Mayıs 2022 - 11:19

CHP, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın oğlu Bilal Erdoğan ’la ilgili afişler ile Melih Gökçek davalarını Anayasa Mahkemesi ’ne taşıdı. CHP, AYM ’ye yaptığı başvuruda, yargı arama hürriyeti, etkili soruşturma hakkı, silahların eşitliği ilkesi, mahkemeye erişim hakkı, gerekçeli karar hakkının ihlal edildiğinin tespit edilmesini ve ihlal sonuçlarının kaldırılmasını istedi.

SİYASET 25.05.2022 10:25 CHP, Melih Gökçek ve Bilal Erdoğan dosyalarını AYM ’ye taşıdı

Cumhuriyet Halk Müziği Partisi (CHP), AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın oğlu Bilal Erdoğan'ın maskeli olduğu, “Paraları sıfırladık babacım” ifadelerinin yer aldığı afişlere açtığı dava ve eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek hakkında yürütülen 'FETÖ' soruşturmasının kovuşturmaya yer olmadığı kararıyla sonuçlanmasına ilişkin Tüzük Mahkemesi ’ne başvurdu.

CHP 2013 yılında, 17-25 Aralık soruşturmalarının üzerine dört bakan ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın oğlu Bilal Erdoğan ’ın fotoğraflarının da olduğu afişleri il ve ilçe binalarına asma kararı aldı. Bilal Erdoğan ise “Siyasetçi olmadığı, toplumda tanınan biri olmadığı, fotoğrafının kullanılarak kişilik haklarının zedelendiği” iddiasıyla Akıl ve Sanat Eserleri Kanunu ’na dayanarak il başkanlıkları ve CHP ’ye karşın ayrı ayrı davalar açtı.

Bu davalardan biri de Bilal Erdoğan ’ın maskeli bir şekilde temsil edildiği ve üstünde “Paraları Sıfırladık Babacım” ifadelerini yer aldığı afişle ilgili dönemin CHP Kırşehir İl Başkanı Yılmaz Varlıklı ’e ve CHP ’ye yönelik oldu. İstanbul Anadolu Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, Bilal Erdoğan ’ın fotoğraflarının izinsiz olarak “karakter haklarına hasar verecek” şekilde kullanıldığını belirterek CHP ’nin ve Zengin ’in ayrı olarak 15'er bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Gazetede Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine kadar, CHP ’nin karara ilişkin yaptığı bütün itirazların reddedilmesinin arkasından dosya AYM ’ye taşındı.

MHP ’NİN KAMPANYASI HATIRLATILDI

Anayasa Mahkemesi ’ne yapılan başvuruda, afişlerin asıldığı dönem kamuoyunda yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili tartışmaların yoğun olarak yürütüldüğü, yerel mahkemenin kararında Bilal Erdoğan ’ın “kamuya mülk olmuş birey olduğu” durumunun es geçildiği vurgulandı. CHP talebinde o dönem MHP ’nin, 17-25 Aralık tarihlerinin “Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Haftası” olarak kabul edilmesi konusunda kampanya yürüttüğünü de hatırlattı.

Başvuruda, siyasi partilerin halkı içten bilgilendirme ve ışıklandırma amacı güttüğünü, halkın gerçeklerden farkında olan olma hakkının bulunduğunu belirtilerek, “Data ve akıl verme özgürlüğü bununla beraber us alma özgürlüğüdür” dendi.

Bilal Erdoğan ’ın siyasi bir birey olduğunu vurgulayarak vakıflara başkanlık yaptığını, cumhurbaşkanıyla yurtdışı ziyaretlere katıldığını hatırlatan CHP, “Düşünceyi tanımlama ve yayma hürriyeti”, “Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma, parti kurma, partilere girme hakkı” ve “Yargı arama hürriyeti”nin ihlal edildiğini belirterek AYM ’nin başvuruyu kabul edip ihlallerin sonuçlarının kaldırılmasını talep etti.

'GÖKÇEK HAKKINDAKİ FETÖ DAVASINDA KARAR TEBLİĞ EDİLMEDİ'

CHP ’nin Tüzük Mahkemesi ’ne taşıdığı bir öteki dava ise 2017 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifasını vermek zorunda bırakılan Melih Gökçek ’e ilişkin oldu.

Gökçek hakkında 2016 yılında 'FETÖ ’yle irtibatı olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kadar yürütülen soruşturma “Terör örgütü üyeliği” ve “Anayasal Düzene tutarsız suçlar” kapsamında yapıldı. Gizlilik kararı olan dosyada Gökçek hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı Şubat 2022 ’de basına yansıdı.

Bu süreçte şikayetçiler arasında yer alan CHP ’ye 'kovuşturmaya yer olmadığı' kararı beyanat edilmedi. Dosyanın içeriğine bildiri edilmediği için erişemeyen ve basın yoluyla bir takım bilgileri edinen CHP, karara 16 Şubat 2022 tarihinde itiraz etti. Ankara 8 ’inci Sulh Canice Hakimliği, “aracısız suçtan zarar gören olmadığı” gerekçesiyle CHP ’nin Gökçek hakkındaki itirazını reddetti. Gökçek hakkındaki soruşturmaya dair iç hukuk yollarını tüketen CHP, bu karar üzerine Tüzük Mahkemesi ’ne başvuruda bulundu.

‘HTS KAYITLARI İNCELENMEDİ ’

CHP, AYM ’ye yaptığı itirazında, soruşturma dosyasının içerisinde Gökçek ’in 15 Temmuz Darbe girişiminin ardındaki “FETÖ ile iltisaklı” kişileri belediyede istihdam ettiği, Ankara Ticaret Odası seçimlerini etkilemek için yasa dışı dinleme yaptığı gibi çoğu kanıt bulunduğunu vurguladı.

CHP ’nin AYM ’ye yaptığı başvuruda, soruşturma sürecinde Gökçek ’in HTS kayıtlarının incelenmediğinin basındaki ifadelerle anlaşıldığı da belirtildi. FETÖ mensuplarıyla Gökçek ’in röportaj ve buluşmaları konusunda bir araştırma yapılmadığını, tüm delillerin “bireysel husumet” gibi gerekçelerle değerlendirdiğini gösteren CHP, AYM ’ye yaptığı başvuruda, yargı arama hürriyeti, etkili soruşturma hakkı, silahların eşitliği ilkesi, mahkemeye erişim hakkı, gerekçeli karar hakkının ihlal edildiğinin tespit edilmesini ve ihlal sonuçlarının kaldırılmasını talep etti.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum