CHP 'li Torun, İLBANK raporlarını Meclis gündemine taşıdı: Cumhur İttifakı 'na büyük kıyak haberi

İLBANK ’ın Cumhur İttifakı ’nın kayyumların yönetiminde olduğu belediyelerin projelerine takviye verirken CHP ’li belediyelerin projelerine destek vermediğini kaydeden CHP ’li Torun, İLBANK ’ın etkinlik raporlarına dikkat çekti.

CHP 'li Torun, İLBANK raporlarını Meclis gündemine taşıdı: Cumhur İttifakı 'na büyük kıyak haberi
27 Haziran 2022 - 16:59

İLBANK ’ın Cumhur İttifakı ’nın kayyumların yönetiminde olduğu belediyelerin projelerine takviye verirken CHP ’li belediyelerin projelerine destek vermediğini kaydeden CHP ’li Torun, İLBANK ’ın etkinlik raporlarına dikkat çekti. Torun, “Geçen yıl bin 156 belediye projesine 2 milyar 721 milyon lira kaynak sağlanmış. Bu projelerin yüzde 94,2 ’si Cumhur İttifakı ve kayyum belediyelerine ait” dedi.

AKTÜEL 27.06.2022 15:49 CHP ’li Torun, İLBANK raporlarını Meclis gündemine taşıdı: Cumhur İttifakı ’na büyük kıyak

Cumhuriyet Halk Müziği Partisi (CHP) Lokal Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İLBANK, geçen yıl bin 156 belediye projesine 2 milyar 721 milyon lira kaynak sağlamış. Bu projelerin yüzde 94,2 ’si Cumhur İttifakı ve kayyum belediyelerine ait. 191 belediye projesine ise yüzde 100 hibe verilmiş. Bu projelerin yüzde 98,4 ’ü de iktidar belediyelerine ait. CHP ’li belediyelerin oranı ise sadece yüzde 1” dedi. Torun, konunun araştırılması için Meclis ’e teklif verdiklerini belirtti.

Torun, bugün yaptığı açıklamada, İLBANK ’ın Cumhur İttifakı ’nın yönetimde olduğu ve kayyum atanan belediyelerin projelerine destek verirken CHP ’li belediyelerin projelerine destek vermediğini söyledi. Torun, “Lokal seçimlerden bu yanlamasına, halk iradesine düşmanlık eden bir iktidarla aleyhinde karşıyayız. Bundan Böyle, bütün belediyelerin hakkı olan kaynakları bile sadece kendi belediyelerine aktarmaktan çekinmiyorlar” dedi.

Torun, “Dobra Dobra anlatmak isterim; belediyelere bahşedilen desteklerde görülmemiş bir partizanlık yaşıyoruz. Çevre Bakanlığı ve İLBANK öncelikle edinmek üzere, belediyelere kaynak sağlayan tüm kurumların musluğu, açıkça iktidar belediyelerine bağlanmış durumda” diye konuştu.

'CHP ’Lİ BELEDİYELERİN ORANI YALNIZCA YÜZDE 1'

Seyit Torun, İLBANK ’ın faaliyet raporlarına atıf yaparak şunları söyledi:

"Örneğin, belediyelerin bankası olan İLBANK, geçen yıl bin 156 belediye projesine 2 milyar 721 milyon lira kaynak sağlamış. Bu projelerin yüzde 94,2 ’si Cumhur İttifakı ve kayyum belediyelerine ait. 191 belediye projesine ise yüzde 100 hibe verilmiş. Bu projelerin yüzde 98,4 ’ü de iktidar belediyelerine ait. CHP ’li belediyelerin oranı ise sadece yüzde 1. Yalnizca, Konya ve Trabzon ’daki iktidar belediyelerine bahşedilen yardım bile bizim 248 belediyemizden 1,5 kat fazla.

CHP olarak, bu haksızlıkların Meclis ’te araştırılması için öneri verdik. Bu öneri, önümüzdeki günlerde Genel Kurul ’a gelecek. Eğer iktidar ‘biz kul hakkı yemedik ’ diyorsa araştırmaktan korkmaz ve bu teklifi kabul eder. Lakin biz, kul hakkı yiyenlere aleyhinde mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz."

'İSTANBUL ’DA DESTEK VERİLEN PARTİLERİN TAMAMI AKP BELEDİYESİ'

Belediyelerin bankası olan İLBANK, 2020 yılında, belediyelerin 102 projesine yüzde 100 hibe desteği vermiş. Bu projelerin yüzde 99 ’u Cumhur İttifakı belediyelerine ait” diyen Torun, 2021 yılına ait rapora ilişkin ise şu açıklamayı yaptı:

İLBANK, 2021 ’de, belediyelerin bin 156 projesine toplam 2 milyar 721 milyon lira kaynak sağlamış. Bu projelerin bin 89 ’u, yani yüzde 94,2 ’si Cumhur İttifakı ve kayyum belediyelerine ait. CHP ’li belediyelerin oranı yalnızca yüzde 4,3. Yine aynı sene 191 belediye projesine yüzde 100 hibe desteği verilmiş. Bu 191 projenin 188 ’i, yani yüzde 98,4 ’ü tekrar Cumhur İttifakı ve kayyum belediyelerine ait. CHP ’li belediyelerin oranı sadece yüzde 1.

Yalnizca, Konya ve Trabzon ’daki iktidar belediyelerine bahşedilen yardım bile bizim 248 belediyemize verilen destekten 1,5 kat daha fazla. İstanbul ’da, 14 belediye projesine 126 milyon lira destek verilmiş. Bunların da tamamı AK Parti belediyesi.

Ordu ’da AKP ve MHP ’li 19 belediyenin tam 67 projesine yaklaşık 110 milyon lira kaynak sağlanmış. Lakin tek CHP ’li Gülyalı Belediyemize kör kuruş takviye verilmemiş. Afyonkarahisar ’da 33 proje üretilmiş, bizim 4 belediyemize yeniden hiçbir yardım verilmemiş. Burdur ’da 12 proje bitirilmiş, Burdur Belediyesi biz de lakin ona da katkı sunulmamış.”

Torun, 30 Mart 2019 ’te yapılan yerel seçimlerinden bu yandan CHP ’li belediyelerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ’ndan 293, İLBANK ’tan ise 256 talebinin reddedildiğini vurguladı. Torun, “Çevre Bakanlığı, son 3 yıldaki vasıta yardımlarının yüzde 97 ’sini iktidar belediyelerine yaptı. 432 milyon liralık nakdi yardımının tamamına yakını iktidar belediyelerine aktarıldı. Orman Genel Müdürlüğü bile 155 arazi aracını açık artırma ile satış yerine Cumhur İttifakı belediyelerine bedelsiz hibe etti. Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği gibi belediyelere takviye karşılayan bütün kurumlarda tablo benzer” dedi.

'İKTİDAR KENDİSİNE EK BÜTÇE YAPIYOR LAKIN BELEDİYELERİN GELİRLERİ HALA AYNI'

Konunun araştırılması için Meclis'e araştırma önergesi verdiklerini, bu önergenin Genel Komite ’da görüşüleceğini belirten Torun, şu açıklamayı yaptı:

"Belediyelerin gelirleri, genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları paylar, öz gelirler ve merkezi idare desteklerinden oluşuyor. CHP olarak, merkezi yönetimin belediyelere aktardığı kaynaklar için Meclis araştırması istedik. Ayrıca belediyeler büyük finansal güçlük aşağı. Tüm girdi maliyetleri 3-4 kat artmasına rağmen belediyelerin aldıkları paylar ve öz gelirleri hala benzer seviyede. Bu gelirlerin artırılması için de kanun teklifi vermiştik. Araştırma önergesinde belediyelerin finansal sorunlarının da araştırılmasını istedik. Beşli çetelere her türlü yardım var, iktidar kendisine ek bütçe yapıyor ama belediyelerin gelirleri hala benzer. Bunu kabul etmek olası yok."

ANKA

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum