CHP'li Purçu: 3 milyon yapı için yıkım kararı alındı, vatandaşa ceza yazılıyor haberi

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, 2018 yılında çıkarılan 'İmar Barışı' ile yapı kayıt belgesi verilen yaklaşık 3 milyon inşa için felaket kararı alındığını öne sürdü.

CHP'li Purçu: 3 milyon yapı için yıkım kararı alındı, vatandaşa ceza yazılıyor haberi
25 Mayıs 2022 - 15:31

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, 2018 yılında çıkarılan 'İmar Barışı' ile yapı kayıt belgesi verilen yaklaşık 3 milyon inşa için felaket kararı alındığını öne sürdü. Yurttaşlara yönetimsel para cezası yazılmaya başlandığını ifade eden Purçu, "AKP hükümeti eliyle vatandaş mağdur edildi" dedi.

AKTÜEL 25.05.2022 15:06 CHP'li Purçu: 3 milyon yapı için yıkım kararı alındı, vatandaşa ceza yazılıyor

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, TBMM Genel Kurulu ’nda 2018 yılında çıkarılan "İmar Barışı" ile inşa kayıt belgesi verilen yaklaşık 3 milyon inşa için facia kararı alındığını öne sürerek, "Felaket kararı alıp yönetimle ilgili para cezaları yazmaya başladılar. 25 milyar lirayı vatandaşa geri ödemediler. AKP hükümeti eliyle yurttaş mağdur edildi" dedi.

CHP'li Özcan Purçu, TBMM Genel Kurulu'nda “İmar barışı mağduriyetleri ve geri değişim işçilerinin sorunları” ile ilgili söylev yaptı. AKP hükümetinin 2018 yılında çıkardığı İmar Barışı ile milyonlarca yere inşa tescil belgesi verildiğini öne süren Purçu, şöyle konuştu:

"Hiçbir araştırma yapmaksızın tüm başvuruları kabul ederek yapı kayıt belgesi verildi. 2021'e geldikten daha sonra hükümetin para alarak vermiş olduğu bu inşa tescil belgeleriyle ilgili yerlere facia kararları gelmeye başladı. Şu an, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu afet ve mağdur sayısını söylememesine karşın biz sahadan aldığımız verilerle bu rakamı biliyoruz. Takriben 3 milyon inşa için facia kararı alındı. İdari para cezaları yazmaya başladılar. Inşa kayıt belgelerinin bedeli olarak vatandaştan topladıkları yaklaşık 25 milyar Türk lirasını da mağdur ettikleri vatandaşa geri ödemediler. Halen kasalarında mağdur vatandaşın parasını tutuyorlar."

'CEZA DAVALARI AÇILDI'

Inşa kayıt belgesi bölge vatandaşlara belediye ile çalışma yapılmadığı gerekçesiyle ceza davası açılmaya başlandığını söyleyen Purçu, şöyle devam etti:

"Yurttaş, bu ceza davalarıyla 60 avuç içi dek hapis cezasıyla yargılanmaya başladı. Devletin parasını aldığı, imar barışı ile adalet olarak sunduğu bu yasadan mağdurlar türedi, adaletsizlik oluştu. Sit, koruma ve tehlikeli alanlardaki yapılara deha inşa kayıt belgesi verildi. Çanakkale savaşlarının yapıldığı alanlardaki kaçak yapılara deha inşa kayıt belgesi verilerek bedelleri alındı. Hazineye aktarılan bu bedeller vatandaşa iade edilmedi. Inşa tescil belgesi iptal edilen vatandaşlar parasını geri alamadı. Vatandaş yapı kayıt belgesine başvurdu ama ceza mahkemelerinde ceza davalarında yargılanıyor, yönetimle ilgili para cezalarıyla binlerce liralık cezaya hükümlü ediliyor. Vatandaşın kendi elleriyle yaptığı ve yapı kayıt belgesi aldığı evi yıkılmaya başlandı. Bu evlerin yüzde 90'ı tek katlı. AKP hükümeti eliyle vatandaş mağdur edildi."

'KABAHATİ YURTTAŞ MI İŞLİYOR BAKANLIK MI?'

Geri dönüşüm işçilerinin sorunlarına değinen Özcan Purçu şunları söyledi:

"Bu vatandaşlarımız sosyal devletin 'S'sini bile görmüyor, kendi imkanıyla sokaktan topladığı atıklarla çoluğuna çocuğuna bakıyor, evinin kirasını, elektriğini, suyunu ödüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kabahatler Kanunu'na dayalı olarak genelgelerle valiliklere, kaymakamlıklara, belediyelerin zabıta müdürlüklerine talimat göndererek; sokaktan geçimini sağlayan, hurdacılık yapan, plastik çöp toplayan bu vatandaşlara ceza yazdırıyor. Sen sosyal devletsen 'Bu vatandaşın elektriği, suyu nasıl ödeniyor, çoluğuna çocuğuna nasıl bakıyor' diye kapısını çalıyor musun? 'Kirasını nasıl ödüyor' diye kapısını çalıyor musun? Sokaktaki emekçinin üzerinden ellerinizi çekin. Valiliklere talimat yazmayın, yazdırtmayın. Güvenlik müdürlüklerine, jandarmaya talimat yazarak o garibanların arabalarını bağlatıyorsunuz, yönetimle ilgili para cezaları yağdırıyorsunuz, ömrü her tarafında görmeyeceği para miktarı değin ceza yazdırıyorsunuz. Bir hurdacıya, sokaktan çöp toplayan vatandaşa 59 bin lira, 60 bin lira, 100 bin lira para cezası yazıyorsunuz Kabahatler Kanunu'na tarafından. O kabahati vatandaş mı işliyor yahut hükümetin ilgili Bakanlığı mı işliyor? Bunu bir sormak gerekli. Bu bağlamda ani birçok düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Hükümet 'Sıfır atık' dedi. Bu proje kapsamında hiçbir şey yapmadı, sıfır aldı. AKP hükümeti sınıfta kaldı."

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum