CHP 'li Özkoç 'tan Soylu 'ya Kılıçdaroğlu yanıtı: Gözünün içine baka baka sesleniyorum! - kars haber

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’nun, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na karşın söylediği sözlere partinin Grup Başkanvekili Engin Özkoç'tan cevap geldi.

CHP 'li Özkoç 'tan Soylu 'ya Kılıçdaroğlu yanıtı: Gözünün içine baka baka sesleniyorum! - kars haber
30 Mart 2022 - 17:19

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’nun, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na karşın söylediği sözlere partinin Grup Başkanvekili Engin Özkoç'tan cevap geldi.

GÜNCEL 30.03.2022 17:16 CHP ’li Özkoç ’tan Soylu ’ya Kılıçdaroğlu yanıtı: Gözünün içine baka baka sesleniyorum! Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’nun “Altılı toplantısından sonra bir büyükelçini, bir büyükelçiye metni düzeltmek için gönderdin” sözlerine ilişkin, “Süleyman Soylu, fitne, fesat, kötüleme yoluyla Türkiye ’de hengâme yaratmak istiyor… Bu konu fiilen doğruysa gereğini yap. Eğer gereğini yapmazsan şerefsizsin. Eğer gereğini yapmazsan ahlaksız bir adamsın. Eğer gereğini yapmazsan yalancı bir adamsın. Tüm bunları mahkemeye ver. Bu sıfatlara bedel olduğunu kanıtlayayım” dedi.

Engin Özkoç, bugün TBMM ’de basın toplantısı düzenledi. Özkoç ’un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

TOMBALADAN SEÇİM YAPILMAZ: Seçim Kanunu ile ilgili bizden çok iktidar konuşuyor. Bizim için ‘Bir avuç suda kasırga koparıyorlar ’ diyorlar. Oysaki biz o kadar yapmıyoruz. Bizim için Halk Müziği İttifakı ’nın önünü kesecek hiçbir olay yoktur. Insanlar İttifakı yoluna devam ediyor. Ama söylenmesi gereken şeyleri de söylüyoruz. Diyoruz oysa ‘Baraj yüzde 7 değil 3 olmalıdır ’. Bütün siyasi partilerin kendini eşdeğer şekilde açıklama etmeleri için bu gerekli. ‘Kıdemli hakimleri devre dışı ele vermek onları itibarsızlaştırmaktır ’ diyoruz. Kıdemli hakimler bugün neden güvensiz oldular? Niçin itibarsızlaştırıyorlar? Diyoruz ancak ‘Böyle yerlerde tombaladan seçerek tercih yapılmaz ’. Tercih güvenliği böyle sağlanmaz. Bunun için liyakat ve kurumsallık gerekiyor. dahası yurt dıştan vatandaşlarımız oy kullanıyorlar. Vatandaşlarımız neden seçilme hakkına sahip yok? Bu, yasalara eklenebilir. Oy kullanabilen herkesin seçilme hakkına sahip olmasını istek ediyorum.

ACINACAK BİRİ VARSA BİNALİ BEY ’İN İSTANBUL ’DAKİ HALİYDİ: Muhtarlarla ilgili düzenleme geldi. Dediler ama ‘Seçime girsin, daha sonra kurullar çözümleme yaparlar, seçildikten daha sonra mazbatalarını alıp almayacaklarına karar verirler ’. Ne oldu demokrasi, ne oldu tercih? Senin seçimden önce yeterliliğini istemen gerekiyor. İktidar mensupları ile konuştuk. Bizim istediğimiz ağız dalaşı yok. Biz, refah içinde doğru şeyler olsun istiyoruz. İktidar, görme engelli vatandaşlarımızın da yanında refakatçi ile yok şablon üzerinden oy kullanmalarını uygun gördü. Dürüst yok mi? Aramak ki biz söylediğimiz vakit yanlış olmuyor. Içten olanı söylediğimiz zaman iktidarın bunu düzeltmesi gerekiyor. Binali Yıldırım bir izah etme yapmış. ‘Bunlar kendilerini acındırmaya geliyorlar ’ demiş. ‘Bu ülkede acınacak biri varsa Binali Bey ’in İstanbul ’daki haliydi ’ derler.

SENİN YAPTIĞIN KULLANIM TÜRKİYE ’Yİ FELAKETE SÜRÜKLÜYOR: Türkiye ’de bugün fiyatlar üçe katladı. Peki Türkiye bu noktaya fiilen nasıl geldi? Zelzele mi var, büyük bir afet mi oldu, savaş mı çıktı, kuraklık mı var? 45 milyon insanımız istek sınırı noktasına niçin geldi? Bir tek nedeni var, Recep Tayyip Erdoğan ’dır. Çünkü o, dünyada hiç uygulanmayan bir modeli, Tayyip ekonomisini uygulamaya çalışıyor. Senin yaptığın bu uygulama Türkiye ’yi felakete sürüklüyor. Gıda fiyatları arttıkça senin minimum ücrete yaptığın zam bunun arkasından kalıyor. Bir iki ay içinde senin hatalı ekonomi politikan nedeniyle açlık sınırı çıktı. Bundan dönmenin yolu var mı? Recep Tayyip Erdoğan ’ın inadından vazgeçmesidir.

ERDOĞAN SEN GÜNAHKARSIN: Milleti doları olanların kefili yapıyor. Dolar milyarderlerinin kefili milletimiz olacak. Bankadaki doları olanlara ‘TL ’ye çevirin ’ diyor. Örneğin ‘Bir milyon lirayı mevduat hesabına yatırırsanız bu 272 bin lira olarak size geriye dönecek ’ diyor. Bunun en önemli yükünü Hazine, yani halk müziği karşılıyor. Hani faiz günahtı? Sen günahkarsın. Recep Tayyip Erdoğan ’a bir kere daha söylüyorum. ‘Faiz günahtır ’ dedin, en büyük faizi uygulayan sensin. Bu günahtır, sen de günahkarsın. Televizyonlara çıkıyorsun, bu fakirlik içinde ‘Ben her gece yatarken manda yoğurdu içine kestane balı ekleyerek yiyorum, hurma da ekliyorum, fazla şifalı ’ diyorsun. Milletin manda yoğurdu, kestane balı alacak hali var mı, yok mu en iyi bilenlerden biri sensin. Lakin senin için varsa yoksa ailen, yandaşların ve kibrin. Onların açlığından, yoksulluğundan, mağduriyetinden habersiz gibi dalga geçiyorsun.

‘DEVLETE GÜVENDİK KUSUR MI YAPTIK ’ DİYORLAR: İnsanlar ne yerine getirmek ister hayatlarında? Konut sahibi almak isterler. Huzurlu, mutlu bir yaşantısı olsun isterler. Çocuklarının geleceği için isterler. Çocukları yuvaya sahip olsun diye isterler. Onun için ev sahibi olmak isterler. Yıllardan Beri çalışırlar, ‘Kafamı sokacağım bir evim olsun ’ derler. Bunu fırsata çeviren şirketler var. İnsanlar ‘Diğer yollarla nasıl konut sahibi olurum ’ diyor. Evim mağdurları; Türkiye konuşuyor. İşte temsilcileri bugün aramızda oturuyorlar. ‘Biz devletimize güvendik, gerçekten kurumsal bir yapısı yoksa neden devlet müsade verdi. Biz devlete güvendik, kusur mı yaptık ’ diyorlar. Oraya girmişler, paralarını yatırmışlar. Çocuklarına miras olarak ev vazgeçmek istiyorlar. Aradan yıllar geçiyor. İktidar, ‘Bir dakika, bu şirketlerin bu yapısıyla yürümez ’ diyor. Keşke ahali mağdur duruma düşmeden yapsaydın. TMSF el koyuyor. ‘Altı ay var, altı ay veriyorum. ’ Daha üç ay geçmiş, daha üç ay var, sen hangi saikle 21 şirketi TMSF ’ye geçiriyorsun? Sen neyi güvenceye alıyorsun? Peki mağdurlar? Mağdurların haklarını güvence altına alıyor musun? Yatırdığımız kaparo var. Orada kaybettiğimiz paralar var. Bir vakit var, zaman. ‘Bu iki yolu kabul ederseniz edersiniz. ’ Biz de buradan diyoruz ki ‘Mesele tartışmak yok üzüm yemek yemek ’. Bunlar bizim vatandaşlarımız. Türkiye Cumhuriyeti ’nin vatandaşları. İşte Genel Kurul orada. Muhalefet milletvekilleri ortak önergeyi verelim. Bütün bu mağduriyetleri teminat altına alalım. Bunun için CHP hazırlanmış.

OLMUYOR, YAPAMIYORSUNUZ: Biz ne dersek o oluyor fakat bundan hoşnut muyuz? Değiliz. ‘Bu minimum aidat yetmez ’ diyoruz. ‘Her Yerde belirleyin ’ dedik. Asgari ücret eridi, bitti. Siz gitmezseniz dertler bitmez. Olmuyor, yapamıyorsunuz. 20 yıldan beri bu ülkeyi yönetmeyi çalışıyorsunuz; bu ülkenin verimli toprakları var, insanları tarım ürünlerine muhtaç, ithal eder ülkü getirdiniz. Bu milletin bu şekilde mağdur duruma düşürülmesi dürüst yok. Gençlerimizin yüzde 70 ’i Türkiye ’den ayrılmak istiyor. Nedeni sizsiniz. Tedavi var mı? Çare var. Önündeki engel AKP iktidarı, Recep Tayyip Erdoğan.

Bütün bunları halledebilmemiz için bir lahza önce sandığa gitmemiz gerekiyor ama sandığa gitmek istemiyorlar. Örneğin Süleyman Soylu gibi insanlar. ‘Bir insan bir ordunun içine girip nifak sokarak orduyu birbirine düşürür ’ derler ya bütün da bunun karşılığı Süleyman Soylu. Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı döneminde yaptıkları ile ibret verici bir noktaya gelmiştir. Kara para akladığı iddia edilen ve yurt dışında kendisine arama kararı çıkarılan insanlarla odasında görüşen kişinin adı Süleyman Soylu ’dur. O kişiyi devletin yapısıyla birlikte yurt dışına kaçırdığını Bütçe Komisyonu ’nda itiraf eden kişi Süleyman Soylu ’dur. Bir mafya liderinin bir siyasetçiye 10 bin dolar sus payı verdiğini itiraf edip o siyasetçiyle ilgili hiçbir şey yapmayan birey Süleyman Soylu ’dur. Yakalanan tonlarca kokainin gerçek patronunu gizleyen ve hiç alakası olmayan insanları cezaevine koyan Süleyman Soylu ’dur.

GEREĞİNİ YAPMAZSAN AHLAKSIZ, YALANCI BİR ADAMSIN: Süleyman Soylu, fitne, fesat, iftira aracılığıyla Türkiye ’de hengâme yaratmak istiyor. CHP ve altılı karşılıklı bildiri ile ilgili, ‘bir büyükelçi, bir büyükelçiye gitti ’, tekerleme gibi, ‘yaptırım istedi ’ falan filan. Hemen ben, buradan sana, senin gözünün içine baka baka sesleniyorum. Bu dürüst ise gereğini yap. Doğrusu, uyuşturucu baronları için gereğini yapmadın. Kara para aklayanlar ile ilgili gereğini yapmadın. Mafya liderleri ile ilgili gereğini yapmadın. Sana bu konuda güvenmiyorum fakat bu konu gerçekten doğruysa gereğini yap. Eğer gereğini yapmazsan şerefsizsin. Eğer gereğini yapmazsan ahlaksız bir adamsın. Eğer gereğini yapmazsan yalancı bir adamsın. Tüm bunları mahkemeye ver. Bu sıfatlara layık olduğunu kanıtlayayım. Ya gereğini yap ya bu sıfatların mağduru sensin. Sen, kendin gibi mi sanıyorsun CHP ve muhalefet liderlerini? Sen, CHP ’de ufacık bir lekeyi onlara dokunduramazsın. Sen, kendi partisinin lideri olup, kendi partisini satan, bir bakanlık uğruna kendisini destekleyen vatandaşlara arkasını dönen, bir kişinin tetikçiliğini yapan, kendi bulunduğun İçişleri Bakanlığı ’nda da ‘Bir tek İçişleri ’yle ilgili makale okumadan buraya getirildim ’ diye liyakatsizliğini itiraf eden kişisin. Bir gün bu yaptıklarının hesabını Türkiye Cumhuriyeti ’nde vereceksin.

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum