CHP'li Kasap'tan Bakan Koca'nın 'maymun çiçeği' açıklamasına tepki: DSÖ ile çelişiyor haberi

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve CHP Kütahya Milletvekili Dr.

CHP'li Kasap'tan Bakan Koca'nın 'maymun çiçeği' açıklamasına tepki: DSÖ ile çelişiyor haberi
23 Mayıs 2022 - 13:55

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) uyarılarda bulunduğu, Afiyet Bakanı Fahrettin Koca'nın "Kamuoyu müsterih olmalı: Hayvan kaynaklı olan, ara sıra insanlara da bulaşan bu rahatsızlık bir Pandemiye yol açmaz" açıklaması maymun çiçeği virüsüyle ilgili Meclis'e soru önergesi verdi. Kasap, DSÖ ile Bakan Koca'nın açıklamalarının çeliştiğini dile getirdi.

GÜNCEL 23.05.2022 13:07 CHP'li Kasap'tan Bakan Koca'nın 'maymun çiçeği' açıklamasına tepki: DSÖ ile çelişiyor

Sıhhat, Aile, Egzersiz ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına 'maymun çiçeği' virüsü hakkında yazılmış soru önergesi verdi.

13 ülkede 100 ’ün üzerinde vaka görülen maymun çiçeği virüsü hakkında Dünya Sıhhat Örgütü ’nün uyarılarının dikkate alınması gerektiğini belirten Kasap, Covid-19 sürecinde yaşanan aksaklıkların maymun çiçeği virüsünde de yaşanmaması için Afiyet Bakanlığı'nı göreve çağırdı.

"KOCA ’NIN AÇIKLAMASI İLE DSÖ'NÜN UYARILARI ÇELİŞİYOR"

Dünya Sıhhat Örgütü ’nün (DSÖ), 'yaz aylarında düzenlenecek festivaller ve partilerle virüsün Avrupa ’da yayılmasının hızlanacağı' uyarısında bulunduğuna dikkat çeken Kasap, "Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca ’nın 'Müsterih olun' açıklamasıyla DSÖ ’nün uyarıları çelişiyor. Rahatsızlık insandan insana bulaşıyor. Avrupa ’da çabuk yayılıyor ama Sağlık Bakanı sadece 'Müsterih olun' açıklamasıyla yetiniyor. Bunu kabul etmemiz muhtemel yok" dedi.

CHP ’li Kasap, Bakan Koca ’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na şu soruları sordu:

► DSÖ'nün açıkladığı veriler göz önüne alındığında Türkiye ’de maymun çiçeği virüsü görülen vatandaşımız var mıdır?

► Bakanlık olarak maymun çiçeği virüsüne aleyhinde aldığınız önlemler nelerdir?

► DSÖ, 'yaz aylarında düzenlenecek festivaller ve partilerle virüsün Avrupa ’da yayılmasının hızlanacağı' uyarısında bulunurken Sağlık Durumu Bakanı olarak sizin 'Müsterih olun” açıklaması yapmanız DSÖ'nün uyarısıyla çelişmektedir. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum