CHP'li Gürsel Tekin, İstanbul'un göç haritasını çıkardı - kars haber

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, göçmenlerin İstanbul'un ilçelerine dağılımını belirten bir göçmen haritası çıkardı.

CHP'li Gürsel Tekin, İstanbul'un göç haritasını çıkardı - kars haber
09 Mayıs 2022 - 10:42

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, göçmenlerin İstanbul'un ilçelerine dağılımını belirten bir göçmen haritası çıkardı.

AKTÜEL 09.05.2022 09:28 CHP'li Gürsel Tekin, İstanbul'un göç haritasını çıkardı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul'un 39 ilçesinde yaptığı çalışmayla kentin göç haritasını çıkardı.

İstanbul Valiliği'nin rakamlarına tarafından İstanbul'da 1,3 milyon göçmen olduğunu söyleyen Tekin, "Geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan ya da firari iki milyonu aşan insan bugün İstanbul'un 39 ilçesinde" dedi.

8 MİLYON SIĞINMACI TÜRKİYE'DE

Çalışmasında göçmenler için kullanılan tanımlamaların fazla önemli olduğunu vurgulayan Tekin "Sığınmacı statüsü 1951 tarihli Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ile düzenlenmiş durumda. Biz bu sözleşmeye coğrafi çekince koyduğumuz için sadece Avrupa ’dan gelen şahıslar ‘sığınmacı ’ statüsünde kabul ediliyor. Suriyeliler ‘geçici koruma statüsünde ’ oluyor. Resmi rakamlara göre bu statüde 3.7 milyon insan var. Uyumlu göç zarfında ikamet izni verilenler var. 1.4 milyon insan da bu statüde. Bilim insanlarının tahminine göre 8 milyon geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan ya da kaçak antre yapmış mülteci Türkiye ’de bulunuyor” ifadelerini kullandı.

İLÇELERE KADAR DAĞILIM

Tekin'in çalışmasına tarafından, Kadıköy ’de İran, Irak ve Rus uyruklu yabancılar yaşarken, Şişli ’de Moğollar ve Afrika ülkelerinden gelen yabancılar yoğunlukta. Eyüp ’te ise Afgan, Pakistanlı, Suriyeli ve Türkmenler, Arnavutköy ’de Suriyeli, Sudanlı ve Arakanlılar, Esenyurt ’ta Suriyeli, Afgan ve Pakistanlıların yanı sıra Mısır, Tunus, Fas, Uganda, Nijerya, Kongo gibi ülkelerden gelen yabancılar bulunuyor. Valilik rakamlarına tarafından İstanbul ’da 1.3 milyon yabancı olduğunu söyleyen Tekin, “Geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan veya firari iki milyonu aşan insan bugün İstanbul ’un 39 ilçesinde. Sadece Esenyurt ’ta 250 bin tanıdık olmayan var. Bugün Esenyurt ’ta, nüfusun dörtte biri kadar tanıdık olmayan yaşıyor. Böyle bir nüfus artışını Esenyurt ’un ya da hiçbir ilçenin kaldırması muhtemel değil” yorumunu yaptı.

'İNSANLIK DIŞI KOŞULLARDA YAŞIYOR, KÖLE KOŞULLARINDA ÇALIŞIYORLAR'

Tekin, göçmenlerin çoğunun çeteler kadar kullanılmak istendiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Yapılan çalışmalara göre yüzde 97 ’si firari çalışıyor. Özlük hakları, sigortaları değil, asgari ücretin aşağı para alıyorlar. Köle koşullarında çalışıyorlar. Bu koşullarda yaşamış insanların Türkiye ile olan bağı da kopuyor. Uyuşturucu, fuhuş çeteleri ile terör örgütleri bu insanları kullanmaya çalışıyor. İleride yabancı mafyalarla karşısında karşıya kalabiliriz.

İstanbul ’da bir evin ortalama fiyatı 1.6 milyon TL ’ye çıktı. Esenyurt, Bağcılar, Sultanbeyli gibi dar gelirli vatandaşların yaşadığı ilçelerde dahi kiralar 4 bin TL ’yi geçerek en düşük ücrete dayandı. Yabancıları suçlayarak hiçbir yere varamayız. Suriye ’de barışın sağlanması ve sınır güvenliğimizin korunmasıyla bu sorunu çözebiliriz. Irkçı düşünceler yerine, insanları kendi anavatanlarına dönmeye ikna edecek bir tablo ortaya kurmak zorundayız"

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum