CHP'li Bulut: Kurbanlıkların fiyatı 2 katına çıktı haberi

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana ’da yakında olacak olan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık satan besicileri ziyaret etti.

CHP'li Bulut: Kurbanlıkların fiyatı 2 katına çıktı haberi
27 Haziran 2022 - 10:22

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana ’da yakında olacak olan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık satan besicileri ziyaret etti. Geçtiğimiz seneye kadar kurbanlık sayısının 1/3 oranında azaldığını kaydeden Bulut, “Kurbanlıkların fiyatı geçen seneye tarafından 2 katına çıktı. Besici, yem maliyeti fazla yüksek olduğu için besicinin hayvanını besleyecek gücü kalmadı, zararına da olsa kurbanlıkları bir lahza önce elinden dışında tutmak istiyor” dedi. Besici de “Yem fiyatı et fiyatını geçti, sarı altın oldu” ifadelerini kullandı.

SİYASET 27.06.2022 09:56 CHP'li Bulut: Kurbanlıkların fiyatı 2 katına çıktı Fotoğraf: AA

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana ’da yakında olacak olan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık satan besicilerin sorunlarını dinledi. Yanına Varılmaz Pahada bir şekilde zamlanan yem, elektrik, mazot ve taşıma giderleriyle birlikte besicilerin zor durumda kaldığını kaydeden Bulut, “Besicileri ziyaret ettik. Hem kurban fiyatlarını ayrıca de besicilerin sorunları nedir onu öğrenmeye çalıştık ama maalesef herkes üzgün. Kurbanlıkların fiyatı geçen seneye kadar 2 katına çıktı. Besici, yem maliyeti fazla yüksek olduğu için zararına da olsa kurbanlıkları bir an önce elinden dahil etmemek istiyor” dedi.

Besici, Bulut ’un, “Bu yıl geçen seneki satışları yakalayabilir misiniz? Sorusuna; “Yakalayamayız. Hayvanımız satılsın; durduğunda da zarar ediyoruz, yem yedireceğiz o da hasar. Kurban ’da satacağız bitecek; yem almayacağız. İster istemez kurbandan daha sonra hayvanın fiyatı daha da düşecek” yanıtını verdi.

"HAYVANI DOYURAMIYORUM"

Besici, “Geçen sene ne kadar hayvan vardı?” sorusuna da şu yanıt verdi:

“Geçen sene 70 tane hayvanımız vardı. Kurbana 2 hafta kala bitirmiştim. Derhal 6 tane hayvanım var daha bir tanesi sattım. Bunları da sattığım vakit yeniden besicilik yapmayacağım. Beslediğim fiyata satamıyorum. Parakazanamıyorum. Rakam azaldı, fiyatı da düşürdüm. Yem maliyeti fazla yüksek, doyuramıyorum. Geçen yıl samanı kendi tarlamdan yaptırdığım halde bana 6 bin liraya malolmuştu, şu anda 15 bin lira. 2,5 kat arttı. En ucuz olan saman. Kurban zamanı satamazsak kasaba vereceğiz. O da sözde parasına. Çünkü besleyecek gücü kalmadı çiftçinin.”

"YEMCİYE ÇALIŞIYORUM"

Bir öteki besici de “Kurbanlıkları 3 bin 500- 4 bin arası satıyoruz ama para kazanamıyoruz. Geçen yıl 2 bin liraya satıyorduk, ama arpa 100 liraydıbu sene 400 lira.Hadi bundan gel para kazanmamızı iste. Arpa 4 kat arttı lakin biz zam yapamadık. Tip, 1000 liralık var mı diyor. Benim bundan para kazanma derdim değil; sadece satıp sağ salim borcumu ödeyeyim. Geçen sene benim 200 ’den fazlahayvanım vardı şimdi 150-160 anca. Yemciye çalışıyorum. O da ‘koyuncuya çalışıyorum ’ diyor. Koyun yem yemezse de olmuyor” diye konuştu.

"HAYVANLAR ALTIN YİYOR, SARI ALTIN"

CHP ’li Bulut ’un “O vakit yurttaş bu sene kurban alamayacak mı? sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Mahvolduk. Alacak koşul değil. Satıyorsun, aynısını alamıyorsun. Bugün bunu 1500 TL ’ye veriyorsun, 2000 TL ’yealamıyorsun. Üretici de para kazanmıyor, tüketicide… Kurbana dek fiyatlar daha da artar mı bilmiyorum.Arpa-yem fiyatı arttıkça bununda fiyatı artacak. Yem bizi mahvetti,2 katına 3 katına çıktı. Yem böyle olduğu sürece para galip gelmek bitti. Ben hayvanlara 6 ay bakıyorum. Alıcıyasen bir gün bak bedavaya vereyim bunları diyorum arkasını dönüp gidiyor. Kurban alayım sevap işleyeyim diyor lakin biz de bunun için emek veriyoruz gece gündüz adamımla, genel de ailece bakıyoruz. Hayvanların jurnal masrafı 1000 TL.Vatandaş hemen gelsin 500 ’er yüz lira aşağıya vereceğim. Bunlar altın yiyor, sarı altın. Altın ayarına çıktı. Yem etten daha fiyatı yüksek."

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum