Cengiz-Kolin trafoya girdi! haberi

Antalya ’da trafoları kurmayıp maliyetini millet kurumlarına yıkan Cengiz ve Kolin ’e ait AEDAŞ, Sayıştay tespitine karşın yıllardır trafoların bedelini devlete geri ödemiyor.

Cengiz-Kolin trafoya girdi! haberi
25 Mayıs 2022 - 06:10

Antalya ’da trafoları kurmayıp maliyetini millet kurumlarına yıkan Cengiz ve Kolin ’e ait AEDAŞ, Sayıştay tespitine karşın yıllardır trafoların bedelini devlete geri ödemiyor. Antalya YİKOB, şirkete dava açılmak için harekete geçti.

GÜNCEL 25.05.2022 06:30 Cengiz-Kolin trafoya girdi!

Uğur ŞAHİN

Isparta ’yı bu yılın şubat ayında 120 saat karanlıkta bırakan Cengiz ve Kolin ortaklığına ait CK Enerji isimli şirketinin bünyesinde bulunan Akdeniz Elektrik A.Ş. (AEDAŞ) yeniden bir skandalla gündemde. Antalya ’da yapması gereken trafoları kurmayıp bunun bedelini kamuya yıkan şirketten, miktar bir türlü tahsil edilemiyor. Millet kurumları AEDAŞ ’a daima ‘Trafoların bedelini ödeyin ’ diye yazı gönderirken yaşanan tek sorun bu değil. Şirket yeni trafolar kurmadığı için yeni yapılan okullarda enerji sorunu yaşanıyor.

Isparta ’nın dışarıda Antalya ve Burdur ’da 2,2 milyon aboneye elektrik dağıtımını üstlenen şirket, Antalya ’da kurması gereken trafoları kurmadı. AEDAŞ, halk kurumlarının yapmak zorunda kaldığı trafoların maliyetini de Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ’nın (YİKOB) üstüne yıktı. Konu, 2019 yılında Sayıştay ’ın denetimine takıldı. Ama başlıca skandal, bundan sonradan meydana geldi. Sayıştay ’ın üç yıl önceki “Yayılma şirketinden trafo bedelleri tahsil edilmeli” bulgusunun peşinde, ilk önce YİKOB elde etmek üzere kentteki ulus kurumları, tekrar tekrar AEDAŞ ’tan trafoların maliyetini geri ödemesini istedi. Ancak şirket, farklı alanlara yönlendirilmiş bahaneler öne sürerek söz konusu bedeli ödemedi. AEDAŞ ’ın trafoların bulunduğu alanların kamuya ait olduğunu özel trafo statüsünde olduğunu ileri sürerek ödemeyi yapmamakta direndiği öğrenildi.

‘DAVA AÇIN ’ TALİMATI

Ödenmeyen trafo bedeli sayısının 19 olduğu belirtilirken Antalya YİKOB ’dan kurumun Hukuk İşleri Müdürlüğü ’ne gönderilen yazıda, ‘AEDAŞ hakkında dava açılması ’ istendi. 7 Mart tarihli yazıda, şu ifadeler yer aldı: “Sayıştay Başkanlığı ’nca 2019 ’a ilişkin olarak kurumumuzda yapılan denetimlerde, elektrik bağlantısı için gereklilik duyulan trafo ve diğer birincil temas yatırımlarının alaka yönetmelik gereği elektrik yayılma şirketine yaptırılması ya da ulus kaynaklarıyla yapılan yatırımların bedellerinin dağılma şirketlerinden tahsil edilmesi gerektiği bulgusuna yer verilmiştir. Ancak bahse konu işler için herhangi bir geri ödeme yapılamayacağı elektrik dağıtım kuruluşunca (Akdeniz Elektrik Yayılma A.Ş̧.) ifade edilmiştir. AEDAŞ nezdinde yapılan başvurulara olumlu cevap alınamaması üstüne EPDK ’ya da başvurular yapılarak görüşü̧ sorulmuş̧ ancak oradan da trafo imalatlarının sorumluluğunun baştan sona AEDAŞ̧'ta olduğuna dair net bir manzara̧ verilmemiştir. Yapılan yatırımların enerjisiz kalmaması için alınan EPDK görüşleri Sayıştay'a gönderilerek yer bahşedilen bulgunun her tarafta değerlendirilmesi istenmiş̧ ama bunun Sayıştay görevlerini belirleyen mevzuat uyarınca olası olmadığı ifade edilmiştir. AEDAŞ ’a alacak davası açılması hususunda gereğini talep ederim.”

ŞANTİYE ELEKTRİĞİ

AEDAŞ ’ın niçin olduğu trafo sorunları bununla da sınırlı kalmadı. Yapım aşamasında olan veya yeni biten millet binalarında trafoların yapımı için bir dizi problem yaşanıyor. Edinilen bilgilere kadar, bürokrasideki bu güçlük nedeniyle biten binalar için yeni trafolar yapılamıyor. İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü, şirketin trafoları kurmaması üstüne, yaşanan enerji sorununu çözmek için yeni yapılan okulları şantiye elektriği ile açtırmak zorunda kaldı.

Fakat şantiye elektriği, ‘olağan abonelik ’ten daha fiyatı yüksek bir abonelik türü. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün alışılagelmiş şartlarda daha düşük fatura ödemesi gerekirken, şantiye elektriği gerekçesiyle daha yüksek bir tutarı ödemek zorunda kalıyor. Ortaya meydana çıkan ayrım ‘halk zararı ’ anlamına geliyor. Bir öteki kamu zararı niteliğindeki nokta ise şantiye elektriğinin yetkisiz kalmasından nedeniyle, okullardaki cihazların düşük voltaj sebebiyle arızaya geçebilecek olması. Böyle bir durumda cihazlar ‘kullanıcı hatası ’ gerekçesi gösterilerek garanti kapsamı dıştan kalacak. Lakin zararın dışında şantiye elektriği ile binaların hizmete açılması, enerji güvenliği için ciddi bir sorun teşkil ediyor.

‘SORUMLULUK SAHIBI DEĞİLİZ ’

Şantiye elektriği ile açılmak zorunda kalan okullardan bir adam başına de Alanya ’daki Hüseyin Gülseren Doğan İlkokulu oldu. ‘Geçici kabul ’ sonrası okulda trafo bağlantısı yapılamadı. Elektrik işlerini üstlenen şirketin, konuya ilişkin 22 Mart tarihli yazısında şöyle denildi: “Trafo bağlantısı yapılamamıştır. Geçici kabulü yapıldıktan sonradan iptal ettiğimiz şantiye elektriği Alanya Ulusal Eğitim Müdürlüğü namına tekrar etkin edilmiştir. Şantiye elektriğinden oluşabilecek sorunlar ve arızalar tarafımızca şifahen İlçe Ulusal Eğitim ’e bildirilmiştir. Fakat şantiye elektrik bağlantısı yapacağı tekrar şifahi olarak tarafımıza İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından iletilmiştir. Okulun tamamında elektrik aksamlarında ve cihazlarında olabilecek sorunlardan ve arızalardan şirketimizin soruma olmayacağını arz ederiz.”

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum