Çay Kanunu 'na karşı mücadele çağrısı haberi

GÜNCEL 28.06.2022 06:30 Resim: Eren Dağıstanlı Akın ERBAŞ Nehir Kanunu ’nda değişlik öngören önerge Meclis ’te, üreticiler ise tepkili.

Çay Kanunu 'na karşı mücadele çağrısı haberi
28 Haziran 2022 - 07:25

GÜNCEL 28.06.2022 06:30 Çay Kanunu ’na karşı mücadele çağrısı Resim: Eren Dağıstanlı

Akın ERBAŞ

Nehir Kanunu ’nda değişlik öngören önerge Meclis ’te, üreticiler ise tepkili. Yaklaşık bir hafta önce AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Printer ’nın birincil imzasıyla Meclis ’e sunulan yasa teklifine aleyhinde uğraş çağrıları büyürken Rize ’nin Fındıklı ilçesinde ‘Akarsu üreticileri Çay Kanunu tartışıyor ’ forumu gerçekleştirildi.

Forumda konuşan Bursa CHP Milletvekili Orhan Sarıbal geçmişte CHP olarak hazırlanan onlarca dere tekliflerinin meclis üstünlüklerinin olmadığı için kabul edilmediğini hatırlattı. Bu kanunun imzalanmasıyla akarsu tarımının son bulacağını söyleyen Sarıbal, “Bir ÇAYKUR vardı fiyat açıklıyordu ve kısmi bir güvenceydi bundan böyle ÇAYKUR ’da değil, çiftçinin güvenebileceği bir güvence de olmayacak. Çiftçinin bu kanunla birlikte üretimine ve ticaretine özel şirketler belirleyecek” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte konuşan Çiftçiler Sendikası Genel Başkanı Ali Bülent Erdem, yasa teklifi 20 sene önce çıkarılan Tütün yasasına benzetti. Erdem, “Dere üreticilerinin yaşayacaklarının neler olduğuna ilişkin ipuçlarını tütün yasası veriyor. Tütün yasası çıktıktan daha sonra tütün üreticilerinin yaşamları zorlaştı ve tütün üretmekten vazgeçti. Eğer müşterek bir mücadeleyle aleyhinde durmazsak bu yasa Meclis ’deri geçer” ifadelerini kullandı.

öte taraftan Artvin ’in Hopa ilçesinde de yasa teklifine aleyhinde meydana çıkan üreticiler müşterek kürsü kursu. Laf bölge üreticiler yeni nehir kanununun geçmemesi için çaba edeceklerini vurguladı.

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum