Casusulukla suçlanan DEVA Partili Metin Gürcan tutuklandı

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'devletin dar kalması gereken bilgilerini siyasal veya casusluk amacıyla tedarik etme' suçundan yürüttüğü soruşturma kapsamında 26 Kasım ’da İstanbul'daki evinde gözaltına alındı.

Casusulukla suçlanan DEVA Partili Metin Gürcan tutuklandı
30 Kasım 2021 - 00:40

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'devletin dar kalması gereken bilgilerini siyasal veya casusluk amacıyla tedarik etme' suçundan yürüttüğü soruşturma kapsamında 26 Kasım ’da İstanbul'daki evinde gözaltına alındı. Gürcan, İstanbul'daki işlemlerinin peşinde Ankara'ya getirildi.

Gürcan'ın, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgusu tamamlandı. Gürcan, hastanede afiyet kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edildi.

SUNDUĞU ANALİZLER KARŞILIĞINDA PARA ALDIĞINI İFADE ETTİ

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, sıhhat kontrolünün peşinde getirildiği Ankara Adliyesi'nde soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'na açıklama verdi.

Gürcan ifadesinde, uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalıştığını ve 2019 yılından itibaren istek eden birey ve kurumlara danışmanlık hizmeti verdiğini söyleyerek, bu danışmanlık hizmetlerini de Türkiye ve Türkiye'ye komşu bir fazla ülkelere ilişkin verdiğini belirtti. Verdiği danışmanlık hizmeti kapsamındaki bilgilerin herkesin erişimine açık olduğunu açıklayan Gürcan, casusluk faaliyeti yürütmediğini ve kuytu belgelerin paylaşımını yapmadığını savundu. Ankara'daki diplomatlarla olan görüşmelerinin sebebini ise o kişilerle uyumlu olarak görüştüğünü, kendilerine analizler sunduğunu ve karşılığında para aldığını açıklama etti.

TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Savcılık sorgusunun arkasında, tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Canice hakimliğine sevk edilen Gürcan, 'rahat kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla tedarik etmek' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

EMNİYETTEKİ İFADESİ DE ORTAYA ÇIKTI

Metin Gürcan'ın Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Çaba Şubesi'ndeki ifadesine de ulaşıldı. Yapılan sorgusunda, tanıdık olmayan görev görevlileriyle zaman zaman bir araya geldiğini belirten Gürcan, "Bu görüşmelerde, Türkiye ve Orta Doğu üstüne hazırladığım ülkelerdeki haftalık gelişmeleri içeren çizelge ve analizleri paylaştım. Oysa casusluk iddialarını kuşkusuz kabul etmiyorum. Hiçbir diplomatla mahremiyet derecelerinde resmi bilgi ve belgeyi paylaşmadım. 2019 yılından itibaren kişi ve kurumlara en ince ayrıntısına kadar açık şekilde danışmanlık hizmeti veriyorum. Karşılığında bana ödeme yapılıyor. Türkiye, Suriye, Irak, İran, Ukrayna, Afganistan ve Libya gibi ülkelerdeki gelişmeleri herkesin erişimine açık kaynaklardan derledim" ifadelerini kullandı.

'HEADQUARTER' İFADESİ SORULDU

Polisler kadar Gürcan'a, tanıdık olmayan bir misyon görevlisi ile Karabağ'daki Türk dronları üzerine yaptığı görüşmenin de sorulduğu öğrenildi.

Gürcan, 'headquarter' (merkezi) ifadesi ile istihbaratçı olan bir birey ile yaptığı görüşmeler sorulduğunda ise "Ben burada kendi parti genel merkezine gitme vakti geldiğini vurgulamak istedim. Burada bir kaos var. İş dünyasında bile sivil hayatta bile çoğunlukla kullanılan İngilizce başlangıç seviyesinde tanıdık bir ifadedir" şeklinde cevap verdi. (DHA)


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum