Büyük fotoğraf, 'küçük ' cinayet haberi

AYÇA SÖYLEMEZ [email protected] 2022.06.28 06:30 AKTÜEL 28.06.2022 06:30 Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu ’nda öldürüldü, cesedi değil edildi, suçlama Suudi Arabistan ’a devredildi.

Büyük fotoğraf, 'küçük ' cinayet haberi
28 Haziran 2022 - 08:29
author
AYÇA SÖYLEMEZ
[email protected] 2022.06.28 06:30

AKTÜEL 28.06.2022 06:30

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu ’nda öldürüldü, cesedi değil edildi, suçlama Suudi Arabistan ’a devredildi. Geçen hafta da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Ankara ’da ağırlandı ve bahşedilen mesaj tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ’a da durumu izah etmek kaldı: “Üç yıl Suudi Arabistan ’la ilişki kurmadık. Türkiye sert tepki verdi, üzerine düşeni yaptı. Ara Sıra hukukun verdiği bazı kararlar kamu vicdanını rahatlatmayabilir. Siyaseten ve vicdanen tatmin edici bulmayabilirsiniz…”

Bahsettiği “vicdanı rahatsız eden” durum, Kaşıkçı ’nın sadece öldürülmesi değil, öldürülme şekliydi.

Failler hakkında hazırlanan birincil iddianameye ve Güvenlik raporlarına kadar, Kaşıkçı ’nın cesedi kaba şekilde değil edildi. Cinayetin üzerinden takriben 3 yıl geçti, halen en minik bir iz değil.

Kaşıkçı ’nın yaşadığı vahşet, iddianamede şöyle anlatılmıştı:

Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018 ’de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu ’na gitti. Başkonsolosun 2. katta bulunan odasına davet edildi, Suudi Arabistan ’a dönüp dönmeyeceği soruldu. Hakkında geri dönmesi için Interpol ’den emir olduğu, ayrıca hak kararı olduğunu söylediler. Sonradan da oğluna mesaj yazmasını istediler, Kaşıkçı kabul etmedi. Terketmek istediğinde ise ağzını kapattılar, karşı koymaya çalıştı oysa gücü yetmedi, boğularak öldürüldü. O daha binaya girmeden Maher Abdulazız M. Mutreb ile Salah Mohammed A. Tubaigy, cesedin nasıl yok edileceğini konuşmuştu.

Karoser parçalanarak başkonsolosluk binasından çıkarıldı. Mustafa Mohammed M. Almadani, çevredeki kameralara Kaşıkçı ’nın hayatta olduğu izlenimi vermek üzere onun kıyafetlerini giyerek konsolosluk binasından çıktı. Arkasından da olaya karışanların tümü Türkiye ’den ayrıldı.

Kaşıkçı ’nın öldürüldüğü ortaya çıkınca, konsolosluk binasında, araçlarında, şüphelilerin konakladıkları otellerde ve cesedin bulunma ihtimali olan Yalova ’da arama ve durum yeri incelemesi yapıldı. Hiçbir iz bulunamadı.

Sadece cesede ilişkin değil cinayete ilişkin de kan, parmak izi gibi bir kanıt yoktu. Olay yeri tamamen temizlenmişti. Çünkü olay günü başkonsoloslukta bulunan 15 kişilik infaz ekibinin içinde yüksek lisans tezini “Kemikten elde edilen DNA analizi” üstüne yapan Suudi İçişleri Bakanlığı Adli Tıp Uzmanı Yarbay Dr. Salah Mohammed A. Tubaigy vardı.

İstanbul Güvenlik Müdürlüğü ’nün etkinlik raporunda, Salah Mohammed A. Tubaigy ’nin, çürüyen ve yakılan kemikler üstünde DNA olup olmadığını bilebilecek uzmanlığa sahip olduğu bilgisi yer aldı.

Cemal Kaşıkçı ’nın cesedi parçalara ayrılarak konsolosluk binasından ayrı olarak çıkarılmış ve ayrıntılarıyla yok edilmişti.

Vahşet burada bitmedi: Güvenlik raporuna kadar, infaz timi, Kaşıkçı ’yı öldürdükten sonradan başkonsolosluk konutuna ünlü bir restorandan 32 porsiyon pişmemiş et sipariş etti. Kaşıkçı ’nın öldürüldükten sonra cisim parçalarının içinde bulunduğu torbaların, Suudi Konsolosun ikamet ettiği evine nakledildiği, bu evdeki büyük tandırda yakıldığı düşünülüyor.

Rapora kadar bahçede, “çifte ateşle ısı değeri 1000 dereceye dek yükselebilen” ve DNA izi bırakmayan bir tandır bulunduğu, infazdan sonra tandırın yakıldığı belirlenmişti. (Suudi yetkililer, arama ve inceleme sırasında başkonsolosluk konutunun bahçesini ve bahçe içerisindeki kuyuyu arama izni kapsamı dışarıya olduğu gerekçesiyle aratmamıştı.)

Güvenlik raporu da “İster istemez akıllara çoğu soru daha takılıyor... Tandırda et pişirmek önceden yapılan planların bir parçası mıydı? Kuşkusuz bu sorular aydınlatılacak. Incelemeler demin sonuçlanmış değil” diye bitiyordu.

Lakin araştırmalar sonuçlandı, sorular aydınlatılmadı. Kaşıkçı ’nın hem cesedi değil edildi hem cinayetin failleri.

Ama İbrahim Kalın bunun artık öneminin kalmadığını, ‘büyük fotoğrafı ’ görmek gerektiğini söyledi: “Son tahlilde Suudi Arabistan bölgenin manâlı aktörü. Bu olaya değin bizim muhakkak konularda görüntü ihtilaflarımız olsa bile, böyle bir çatışma dönemine girmedik. ara sıra bakış ayrılıkları elbette olabilir ama ülkemizin çıkarlarını da göz önünde bulundurmak zorundayız. Türkiye ’nin konumu, alan ile ilişkileri, Suudi Arabistan ilişkilerini büyük fotoğrafı bakmak zorundayız.”

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum