Buğdaya yüzde 22 zam geldi! Ekmek fiyatlarına zam kapıda - kars haber

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), un sanayicilerine satılan buğdaya zam yaptığını duyurdu.

Buğdaya yüzde 22 zam geldi! Ekmek fiyatlarına zam kapıda - kars haber
29 Mart 2022 - 13:03

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), un sanayicilerine satılan buğdaya zam yaptığını duyurdu. 25 Mart itibariyle ekmeklik buğday satış fiyatı ton başına 2 bin 650 liradan 3.210-3.325 liraya çıktı. Buğdaya yüzde 22 zam yapıldığını gösteren Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber Şimşek ekmeğe zam gelebileceğini belirtti.

ekmek1

Yıldırım'ın yazısından öne çıkanlar şöyle:

Hükümetin tarımdaki alım fiyat politikası ne eyvah ancak, üreten çiftçiden ucuza almak, dışarıdan pahalıya ithal etmek oldu. Toprak Mahsulleri Ofisi ’nin (TMO) sezon başında açıkladığı alım fiyatları ile şu andaki ithalat fiyatları aralarında en az 3 kat ayrım var.

TMO, açıklanan bu fiyatlardan ürün alamadı çünkü piyasa fiyatı bunun çok üstüne çıktı. İçerden bu fiyata ürün alamayan Ofis, yaptığı ihalelerle yurtdışından buğday, arpa, darı ithalatı yaptı. Ayrıca de çok daha yüksek fiyatlara.

Yalnızca ekmeklik buğday örneği belirlemek gerekirse, birincil ihale 30 Haziran 2021 tarihinde yapıldı ve buğday ithalatına ton başına sıradan 262,90 dolar ödendi. Kuraklık, pandemi, Rusya ’nın Ukrayna ’yı işgali gibi olayların da etkisi ile dünyada da fiyatlar arttı. TMO ’nun son olarak Mart 2022 ’deki ihalelerinde buğdayın tonu 450 doların üstüne çıktı. Yani tonu 6 bin 750 lirayı buldu. Mayısta açıklanan alım fiyatının 3 katı bir fiyata buğday ithal edildi.

Mercimek, nohut gibi bakliyat ürünlerinde alım fiyatı ile piyasa fiyatı arasındaki ayrım çok daha büyük. Imalatçı haklı olarak “benden ucuza alınmak istenen ürün neden daha pahalıya ithal ediliyor” diye soruyor. Kaldı ancak, açıkladığı fiyatla iç piyasadan mahsul alamayan TMO artık ithalat ofisi gibi çalıştırılıyor.

Buğdaya %22 zam, ekmek fiyatını artırabilir

- Toprak Mahsulleri Ofisi, un sanayicilerine ucuza sattığı buğdaya %22 zam yaptı.

- 25 Mart itibariyle ekmeklik buğday satış fiyatı ton başına 2 bin 650 liradan 3.210-3.325 liraya çıktı

TMO ’nun buğday satış fiyatları???????? pic.twitter.com/Jh1yYqiABx

— Ali Ekber Yıldırım (@tarimyazari) March 28, 2022


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum