Böbrek kanseri belirti vermiyor ama... En etkili tedavi cerrahi!

Ürolojik kanserler arasında prostat ve idrar torbasından sonra üçüncü sırada görülen böbrek kanserinin belirti vermemesine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, böbrek kanseri tedavisinde cerrahi yöntemlerin önem taşıdığının altını çiziyor. İşte böbrek kanseri ile ilgili bilinmesi gerekenler...

Böbrek kanseri belirti vermiyor ama... En etkili tedavi cerrahi!
01 Temmuz 2020 - 15:23

Böbrek kanserinin genellikle belirti vermediğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı ve Üroonkoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cemil Uygur, “Günümüzde böbrek kanserleri henüz belirti vermeden başka nedenlerle yapılan görüntüleme tetkikleri sırasında fark edilir. Genellikle belirtisi yoktur. Nadiren ağrı, idrarda kanama olabilir. Böbrek kanseri erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla görülüyor” açıklamasında bulundu.

Böbrek kanserinin çok önemli ancak tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olduğuna ve böbrek kanserinin neredeyse 10 bin kişiden birinde görüldüğüne dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı ve Üroonkoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cemil Uygur, “Böbrek kanserlerinde ağrı ile alarm verme noktası, kanserin çok yol kat etmiş olduğu bir aşamadır. O nedenle böbrek kanserinin olabildiğince erken aşamada yakalanması hem hastanın kanserden hayatını kaybetmesini hem de böbreğin kaybedilmeyip korunarak sadece kanserin alınmasına olanak sağlanan bir durumdur” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum