Bir ilk olacak! Bakan Soylu duyurdu: Ağustosta kullanıma girecek haberi

Dünyanın en güvenli pasaportunu bastıklarını açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Ağustos ayında bu pasaport vatandaşımızın hizmeti ile buluşacak" dedi.

Bir ilk olacak! Bakan Soylu duyurdu: Ağustosta kullanıma girecek haberi
21 Mayıs 2022 - 18:34

Dünyanın en güvenli pasaportunu bastıklarını açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Ağustos ayında bu pasaport vatandaşımızın hizmeti ile buluşacak" dedi. Açıklamasının devamında Bakan Soylu, "Pasaportta ayrıca tarihi miraslarımız hem doğal zenginliklerimiz var hem de Cumhuriyet Türkiye'sinin eserleri var. İlk kere de 'Türkiye' yazacak. Yeni bir test yapıyoruz. Onu da Hollanda'da test ettik, başarılı oldu. Kimliğe de ehliyete de renkli resim basacağız" diye konuştu.

bakan-soylu-dunyanin-en-guvenli-pasaportunu-basiyoruz_8028_dhaphoto3

BAKAN SOYLU DUYURDU! İLK KERE TÜRKİYE YAZACAK

İçişleri Bakanı Soylu, ATO Congresium'da düzenlenen 4'üncü Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nı ziyaret etti. Fuar alanında ürünleri inceleyen Bakan Soylu, yetkililerden data aldı. Soylu, Darphane ve Damga Matbaası standında yerli pasaportu inceleyip, "Dünyanın en tehlikesiz pasaportunu basıyoruz. Ağustos ayında bu pasaport vatandaşımızın hizmeti ile buluşacak. Pasaportun kendine ait özellikleri var; bütün bilgilerin içinde olduğu sistem, derhal kullandığınız pasaportun yüzde 40 daha incesi. Ayrıca pasaportumuzu hem ehliyetimizi hem kimlik kartımızı hem de Türk vatandaşı olup da tanıdık olmayan ülkede yaşadığı için Türk vatandaşlığından çıkanlara verdiğimiz mavi kartımızı inşallah cumhuriyetin 100'üncü yılında güvenlik önlemleri daha yüksek şekilde kullanıcılarımız ile buluşturacağız. Ehliyette de çift pencere olacak ve çipli olacak. Ehliyeti kimliğe yüklüyorduk hemen kimliği de ehliyete yükleyebileceğimiz bir işlem başlatıyoruz. Pasaportta keza tarihi miraslarımız hem doğal zenginliklerimiz var ayrıca de Cumhuriyet Türkiye'sinin eserleri var. İlk kere de 'Türkiye' yazacak. Yeni bir test yapıyoruz. Onu da Hollanda'da test ettik, başarılı oldu. Kimliğe de ehliyete de renkli resim basacağız" diye konuştu.

bakan-soylu-dunyanin-en-guvenli-pasaportunu-basiyoruz_8028_dhaphoto6

PARMAK İZİ DOĞRULAMADA YERLİ PROGRAMIN ORANI YÜZDE 94,7

Bakan Soylu, parmak izi doğrulamada yerli programın yüzde 94,7 gibi bir oran tutturduğunu söyledi. Soylu, "Bizim parmak izinin sayısallaştırılması algoritmamız tanıdık olmayan bir ülkeden satın alma ile gerçekleşmişti. Bundan 2,5 sene önce çalışmasına başladık ve HAVELSAN ile birlikte kurulan müşterek bir şirket ile bunu sağladık. Size vereceğim rakam dünyada bu konularda hemen hemen en iyi orana ulaşmış sayı. Bizim diğer bir ülkeden satın alma yaptığımız şirketle sayısallaştırdığımız parmak izi yani parmak izinin doğrulanması veya alınması, tanıdık olmayan şirketten bize satılan programda yüzde 82'ydi. Hemen bizim son 2,5 yılda geliştirdiğimiz ve yüz binlerce tasdik ettiğimiz uygulamalı gördüğümüz program yüzde 94,7" dedi.

Bakan Soylu, parmak izi düzeltme sistemindeki geliştirilen programın; nüfus daireleri, emniyet ve jandarmada, göç ve pasaport idaresinde, noter, tapu ve kadastroda kullanılabileceğini kaydetti. Soylu, "Öyle bir olacak ama bu elektronik kimlik doğrulama sisteminin de altyapısı olan bu sistem ile üniversite imtihanı hatta sürücü ehliyeti imtihanlarında da birtakım sahtecilikler söz konusu oluyor. Bunun ortadan kalkmasını temin etmek için parmak izi ve bununla beraber kimlikleri ile girebilme imkanına sahip olacaklar. Noterdeki alım ve satımlarda, bankacılık işlemlerinde bu altyapıyı rahatlıkla kullanabilme imkanına sahip oluyorsunuz" diye konuştu.

(DHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum