Bilim Kurulu Üyesi Turan: Bu yaz maskeden daha net bir şekilde kurtulacağız haberi

Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.

Bilim Kurulu Üyesi Turan: Bu yaz maskeden daha net bir şekilde kurtulacağız haberi
23 Mayıs 2022 - 13:55

Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, "Zannediyorum ki bu yaz maskeden daha net bir şekilde kurtulacağız. Bakan Bey'in de açıklama ettiği gibi; bugün ve yarınki vaka sayısı da binin aşağı olursa maskeyi tekrar çıkarıyoruz" dedi.

GÜNCEL 23.05.2022 13:33 Bilim Kurulu Üyesi Turan: Bu yaz maskeden daha net bir şekilde kurtulacağız

Sağlık Durumu Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, bu yaz maskelerin adamakıllı kalkacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı'nın dün açıkladığı 'Günlük Covid-19 Tablosu' verilerine tarafından; 905 vaka tespit edildi ve 5 birey yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Uzun süredir beklediğimiz gün geldi. Olgu sayısı binin altına düştü. Vefat sayımız ise 5'inci olgu sayısı üç gün üst üste binin aşağıda gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da gerekli değil bağımsızlık olacak. Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle" ifadelerini kullandı.

DHA'ya konuşan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, "Olgu sayısının binin altına inmesi toplumda yaygınlığının önemli bir ölçüde azaldığını gösterir. Gerçekten vaka sayısı çok azaldı. Zannediyorum fakat bu yaz maskeden daha net bir şekilde kurtulacağız gibi duruyor. Bakan Bey'in de açıklama ettiği gibi; bugün ve yarınki vaka sayısı da binin aşağıda olursa maskeyi her tarafta çıkarıyoruz" dedi.

Turan,şöyle devam etti:

"Zaten son Bilim Kurulu toplantısında da bu kararı almıştık. Olgu sayıları binin aşağıda düşene değin maskenin bilhassa kapalı mekanlarda, toplu nakliye araçları gibi alanlarda takılmasını önermiştik. Bu, gerçekten en ince ayrıntısına kadar kişisel bir tercih meselesi. Hiçbir şey gerekli yok. İsteyen takabilir. Yalnızca ihtiyar hastalarımız ve hastalık semptomu belirten gençlerimizin dikkat etmelerini öneriyorum."

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum