Beren Saat'in konuşması gündemde! "Öğrencilik dönemimde başörtüsünün üstüne peruk takmak zorunda kalan..." - kars haber

Kenan Doğulu ve Beren Saat, Ankara'da düzenlenen 'EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı'nda yaptığı konuşmayla gündeme geldi.

Beren Saat'in konuşması gündemde! "Öğrencilik dönemimde başörtüsünün üstüne peruk takmak zorunda kalan..." - kars haber
31 Mart 2022 - 08:02

Kenan Doğulu ve Beren Saat, Ankara'da düzenlenen 'EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı'nda yaptığı konuşmayla gündeme geldi. Beren Saat ’in yaptığı tavır sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi. Saat takipçilerinden ayrıca destek keza de tepki fark etti.

"Öğrencilik dönemimde başörtüsünün üzerine peruk takmak zorunda kalan derslik arkadaşlarım oldu ve geçen yıllar içinde eğitim eşitliğinin sağlanmasına hepimiz çok sevindik" diyerek sözlerine başlayan Beren Saat konuşmasına şöyle devam etti:

"Ama ardından ‘kadının giysisi siyasete malzeme yapılıyor, eğitim sistemimiz geriliyor, kadın bakanlığı kapatılıyor, kadınlar haklarını sistemli bir şekilde kaybediyor ’ diye rahatsızlıklarımızı dile getirdiğimizde ‘köprülere, yollara bak ne kadar iyi çalışılıyor ’ cevabını aldık. Basında, sanatta sansüre ayaklanma ettiğimizde ‘yüzümüzü her zaman Batı ’ya döndük acilen azıcık da Doğu ’ya bakalım ’ denildi. O günlerde harekete geçebilecek böylece fazla birey göz yumduğu için bugün ülkemizin en kıymetli üniversiteleri saygınlığını yitiriyor."

1

“ÖĞRENCİLER DERSLERE AÇ GİRİYOR”

Beren Saat konuşmasının devamında ise "Öğrenciler derslerine karınlarını doyuramadan giriyor. Türkiye teknolojide, bilişimde dünyanın peşinde kalıyor ve kadın cinayetlerinde her sene yüzlerce kadının yaşam hakkı elinden alınıyor" diyerek devam etti ve ekledi:

"Türkiye sanatta sporda kan kaybetmeye başladı. Yetkin akademisyenler öğrencilerine erişemiyor. Kadınlar korkmuş, gençler hayalsizleşmiş, insanlarımız gitgide kültürsüzleşmiştir. Şimdi aynı isyanlarımız iklim için. Gezegenimiz yangınlarla, sellerle bizi uyarmaya çalışıyor. Müsilaj bir üniversite öğrencisinin aydınlık zihninin üzerini kaplamaya çalışan başörtüsü üzeri peruk gibi berrak denizin üzerinde duruyor.

IRKÇILIK ÇOCUKLARIMIZIN KADERİ OLMASIN

Dünyanın her yerinde çocuklar her fırsatta ‘geleceğimi kirletmeyin ’ diye seslerini duyurmaya çalışıyor. Ve büyükleri olarak biz göz yummaya devam edersek savaşlar nedeniyle göç etmek zorunda kalan çocuklara iklim sebebiyle göç etmek zorunda kalan çocuklar da eklenecek. Dünya Bankası ’nın çalışmasına tarafından 2050 yılına dek 216 milyon insanın su ve yiyecek kıtlıkları ve aşırı hava olayları nedeniyle göç etmesi bekleniyor.

Türkiye ’nin Suriyeli mültecilere kucak açması sebebiyle yaşadıklarını birazcık düşünün. Barınma sağlık ve eğitim haklarından yoksun kalan çocukları düşünün. Sokaklarımızda yaşanan çatışmaları da hatırlayalım ya da Türk misafirperverliğimizin böyle bir durumdan nasıl sınandığını…

Kıtlık, kuraklık, eşitsizlik, ırkçılık çocuklarımızın kaderi olmasın. Berrak denizlerle cepheli verimli Anadolu toprağının sağlıklı, ümit verici Atatürk çocuklarını zeytinleriyle besleyebildiği yarınlar için lütfen göz yummayalım.

KENAN DOĞULU ’DAN ‘MÜZİK YASAĞI ’ TEPKİSİ

Kenan Doğulu ise konuşmasında müzik emekçilerini zor durumda bıraktığını söyleyerek, yetkililerden gece saat 00.00'da sona ermek zorunda kalan müzik yasağının kaldırılmasını istedi.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum