Bekçilerin dövdüğü esnafa dava açıldı haberi

Savcılık, darp eden bekçiler hakkında ise takipsizlik kararı verdi.Son yıllarda tabanca yararlanma dahil yetkileri arttırılan ve sayıları 30 binin üstüne çıkarılan bekçilerin karıştığı olaylara bir yenisi daha eklendi.

Bekçilerin dövdüğü esnafa dava açıldı haberi
26 Ocak 2022 - 21:37

Savcılık, darp eden bekçiler hakkında ise takipsizlik kararı verdi.Son yıllarda tabanca yararlanma dahil yetkileri arttırılan ve sayıları 30 binin üstüne çıkarılan bekçilerin karıştığı olaylara bir yenisi daha eklendi. Ankara'da bekçilerin, büfesini vaktinde kapatmadığı iddiasıyla tartışmaya girdiği esnafı darp ettiğine ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Esnafın yaptığı şikayete takipsizlik kararı veren savcılık, soruşturma sonucunda üç esnafı suçlu bularak dava açtı.

Olay, pandemi tedbirleri zarfında işyerlerinin akşam 20:00'de kapatılması kararının uygulandığı bir dönemde yaşandı. 4 Aralık 2020 tarihinde Ankara Sıhhıye'de Ali Ecir'in iki oğluyla işlettiği büfenin önüne gelen bekçiler, dükkanı halen niçin kapatmadıklarını sordu. Esnaf Ecir, ürünleri toplamaya başladıklarını ve kapatacaklarını söyledi.

Esnafın iddiasına göre, bu sırada meydana çıkan kavga sırasında bekçiler, büfenin içine girerek üst araması gerçekleştirmek ve kimlik sormak istedi. Esnaf bunu temiz kalpli bulmadıklarını belirterek tepki gösterdi.

Esnaf, bekçilerin buna karşılık kendilerine vurmaya başladıklarını, biber gazı sıktıklarını ve zıt kelepçe takmaya çalıştıklarını iddia etti. Emniyet kamerasına yansıyan görüntüler esnasında bekçilerin üç esnafa yumruklarla vurdukları ve iki taraflı arbede çıktığı görüldü. Kırık olması nedeniyle kolu alçıya alınan Ali Ecir'in oğlu İbrahim Ecir'e de zıt kelepçe takılmaya çalışıldığı belirtildi.

Durum yerine diğer bekçilerin ve polisin gelmesi üstüne üç birey gözaltına alındı.

Esnafa dava, bekçilere takipsizlik

Her iki taraf birbirinden davacı oldu. Savcılık, soruşturma sonucunda esnafın bekçiler aleyhindeki şikayetine takipsizlik kararı verdi. Savcılık, bekçilerin görevlerini yaptığını, orantılı olarak kuvvet kullandığını savundu. Esnafın avukatı İsmail Doğuhan Bulut'un, bekçilerin müdahalesinin orantısız olduğunu belirterek savcılığın takipsizlik kararına yaptığı itiraz sulh ceza hakimliği tarafından Aralık 2021'de reddedildi.

Buna karşılık üç esnaf hakkında bekçilere görevi yaptırmamak için direnme ve hakaret suçlarından Ankara 66. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Dava halen bu mahkemede sürüyor.

Esnafın avukatı İsmail Doğuhan Bulut, savcılığın takipsizlik kararının ardından Tüzük Mahkemesi'ne kişisel başvuruda bulunacaklarını belirterek, "Mahkemeye erişim hakkımız ihlal edilmiştir. Bu olayda mağdur olan taraf biziz" dedi.

Alican Uludağ

©Deutsche Welle Türkçe

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum