Balıkesir'de ormanlık alanlara giriş çıkışlar yasaklandı haberi

AKTÜEL 28.06.2022 03:06 Balıkesir'de hava sıcaklıklarının yükselmesinin öngörülmesi dolayısıyla, ikinci bir karara kadar ormanlık alanlara antre çıkışlar ile ateş yakılması yasaklandı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonunca may

Balıkesir'de ormanlık alanlara giriş çıkışlar yasaklandı haberi
28 Haziran 2022 - 03:20

AKTÜEL 28.06.2022 03:06 Balıkesir'de ormanlık alanlara giriş çıkışlar yasaklandı

Balıkesir'de hava sıcaklıklarının yükselmesinin öngörülmesi dolayısıyla, ikinci bir karara kadar ormanlık alanlara antre çıkışlar ile ateş yakılması yasaklandı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonunca mayıs ayında alınan, ağaçlık alanlara giriş çıkışların yasaklanacağı kararı anımsatıldı.

Meteorolojiden alınan hava tahmini raporlarında ilerleyen günlerde sıcaklık değerlerinin yükseleceğinin öngörüldüğü vurgulanan açıklamada, mevsimsel ve insani faktörlere dayalı olarak yangın riskinin artabileceği değerlendirilerek, 23 Haziran 2022 tarihinden itibaren yeni bir karar alınıncaya kadar ağaçlık alanlarda meydana gelebilecek yangınlara aleyhinde alınan önlemler şöyle sıralandı:

"Kararda farzedilen mesire alanları, tabiat parkları ve günübirlik kullanım alanlarının haricen tüm orman alanlarında piknik gerçekleştirmek, konaklamak, mangal veya semaver güya amaçlarla ateş yakmak yasaklanmıştır. Bu alanlarda da saat 20.30'dan sonradan ateş yakılamayacaktır. Ağaçlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün, anma ve yarı organizasyonlarda, orman yangınına niçin olabilecek havai fişek, istek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına müsade verilmemesine, izinli kamping işletmeleri dışarıya tüm orman alanlarında kamp yapılması ve çadır kurulmasının yasaklanmasına karar verilmiştir."

ANIZ YANMAK YASAKLANDI

Açıklamada, kararda hem, ilk kez ağaçlık alanların çevresindeki yerler almak üzere tarla, senet, bahçe, zeytinlik ve diğer tüm arazilerde temizleme sanki amaçlarla anız, tümör, ot ve dal gibi artıkların yakılmasının yasaklandığı da belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Tüm ağaçlık alanlarda ve çevresinde dron, İHA ve sözde öteki hava araçlarının uçurulmasının yasaklanmasına, kaymakamlıklar, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Alan Müdürlüğü ile sorumluluğu yer alan öteki kurum ve kuruluşlar kadar yukarıda kayıtlı yasaklama kararlarının uygulanması konusunda zorunlu tedbirlerin en üst seviyede alınmasına, yoklama ve denetimlerin özenle sürdürülmesine karar verilmiştir."

Tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ile ilgili diğer mevzuat hükümlerine tarafından işlem yapılacağı bildirildi.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum