Balıkesir'de ormanlara giriş süresiz olarak yasaklandı! Valilik kararı duyurdu haberi

Balıkesir ’in 15 ilçesinde yer alan 45 ormana, havaların ısınmasıyla birlikte olası yangın tehlikelerinin önüne geçebilmek nedeniyle antre ve çıkışlar yasaklandı.

Balıkesir'de ormanlara giriş süresiz olarak yasaklandı! Valilik kararı duyurdu haberi
28 Haziran 2022 - 02:34

Balıkesir ’in 15 ilçesinde yer alan 45 ormana, havaların ısınmasıyla birlikte olası yangın tehlikelerinin önüne geçebilmek nedeniyle antre ve çıkışlar yasaklandı. İl genelinde mesire alanı olarak kullanılan ve ateş yakmaya emin bir bölgede izin bahşedilen 14 kontrollü işletme için ateş yakarak piknik yapma izni verildi. 8 mesire alanı da ateşsiz piknik alanı olarak belirlendi.
balikesirde-ormanlara-giris-suresiz-olarak-yasaklandi_4126_dhaphoto4

VALİ ŞILDAK İMZALADI

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak göre imzalanarak onaylanan kararda şu ifadelere yer verildi:
"Balıkesir İli Orman Yangınları İle Uğraş Komisyonunun 11 Mayıs 2022 tarihli kararları doğrultusunda, meteorolojiden alınan hava tahmini raporlarında önümüzdeki günlerde sıcaklık değerlerinin yükseleceği öngörüldüğünden, mevsimsel ve insani faktörlere dayalı olarak yangın riskinin artabileceği değerlendirilerek, yeni bir karar alınıncaya kadar ormanlık alanlarda meydana gelebilecek yangınlara karşı şu önlemler alınmıştır. Belirlenen mesire alanları, tabiat parkları ve günübirlik uygulama alanlarının dışarıya bütün orman alanlarında piknik gerçekleştirmek, konaklamak, mangal, semaver ve yarı amaçlarla ateş tutuşmak yasaklanmıştır. İzin verilen mesire alanlarında da saat 20.30 ’dan daha sonra ateş yakılamayacaktır.”

balikesirde-ormanlara-giris-suresiz-olarak-yasaklandi_4126_dhaphoto5

ANIZ YAKILMASI DA YASAKLANDI

Açıklamanın devamınnda tarlalardaki biçilen tarlada kalan kökler yangınlarıyla ilgili olarak da şöyle denildi:

balikesirde-ormanlara-giris-suresiz-olarak-yasaklandi_4126_dhaphoto6

"Ağaçlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün, kutlama ve sanki organizasyonlarda, orman yangınına niçin olabilecek havai fişek, istek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecek. İzinli kamping işletmeleri dışarıya bütün ormanda kamp yapılmayacak ve çadır kurulamayacak. Ilk Kez ormanlık alanların çevresindeki yerler edinmek üzere tarla, bono, bahçe, zeytinlik ve diğer tüm arazilerde temizleme ve sanki amaçlarla anız, bitki örtüsü, ot ve dal gibi artıkların yakılması yasaklandı. Tüm ormanlık alanlarda ve çevresinde drone, İHA ve güya öteki hava araçları uçurulamayacak.” (DHA)

balikesirde-ormanlara-giris-suresiz-olarak-yasaklandi_8216_dhaphoto2

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum