Bakan Yanık, sel bölgesinde: Çok majör bir problem yok haberi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, su baskını felaketi yaşanan Karabük ’ün Yenice ilçesinde yaptığı açıklamada, “Saha gözlemlerimizde fazla majör bir problemimiz değil.

Bakan Yanık, sel bölgesinde: Çok majör bir problem yok haberi
28 Haziran 2022 - 19:19

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, su baskını felaketi yaşanan Karabük ’ün Yenice ilçesinde yaptığı açıklamada, “Saha gözlemlerimizde fazla majör bir problemimiz değil. Yıkılan binaların dışarıda çok majör bir olayımız değil. Konut ve iş yerlerine sular girmiş ama onlar da çok kısa sürede temizlenecek durumda" dedi.

AKTÜEL 28.06.2022 18:54 Bakan Yanık, sel bölgesinde: Çok majör bir problem yok

Karabük ’ün Yenice ilçesinde yaşanan su baskını felaketi sonrası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, sel bölgesine geldi. Ziyaret çerçevesinde önce Karabük Valiliğine uğrayan Bakan Yanık, ardından Yenice ilçesine geçti. Esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Yanık, hasar gören bölgeleri yerinde inceledi. Esnafın sorunlarını dinleyip geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Yanık, selden olumsuz etkilenen köylere de ziyarette bulundu.

Yapılan tüm incelemelerin arkasından Bakan Yanık, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Saha gözlemlerinde majör problemler olmadığını söyleyen Yanık, "Yıkılan binaların dışında fazla majör bir olayımız değil. Ev ve meslek yerlerine sular girmiş lakin onlar da fazla kısa sürede temizlenecek durumda" dedi.

Terhis edilen vatandaşlar için zorunlu dağıtımın başladığını belirten Bakan Yanık, zarar tespiti ardından da zorunlu desteğin sağlanacağını söyledi.

Yanık, “Maalesef en çok etkilenen ilçemiz Yenice. Köylerimizi, zarar alan yerlerimizi olabildiği değin dolaşıp vatandaşlarımızla bir araya geldik. İhtiyaçları, arkadaşlarımız zaten birincil dakikadan itibaren saptama ediyorlar. Hali hazırda Karabük ’te 12 psikososyal takviye personelimiz edinmek üzere Bartın ’da 16, Kastamonu ’da 47, Sinop ’ta 8, Zonguldak ’ta 10 toplam 93 personelimiz şimdi facia bölgesinde sahada ve ilk incelemeleri yapıyorlar. Şu esas dek da Karabük ’te 235 vatandaşımıza ulaşmışız. Biz de yerinde vatandaşlarımızla buluşarak ihtiyaçları tespit ettik, gerekli mekanizmaları kurduk ve devam ediyoruz. Şükürler olsun. Bizim için hep söylediğim gibi, can kaybı olmaması avunma kaynağı. Öteki hasarları da fazla hızlı gidereceğiz. Nitekim hemen birincil elde hasar nedeniyle terhis edilen vatandaşlarımız 3 ’er bin lira, tedbiren tahliye edilen vatandaşlarımıza da bin 500 ’er lira elde etmek üzere vakıf hesaplarımıza geçti ve bunları vatandaşlarımıza dağıtmaya başladık. Zarar tespitinden daha sonra da zorunlu destekleri sağlamaya devam edeceğiz. Lüzum sosyal yardımlar gerek psikososyal destek ekiplerimizin eliyle saha çalışmalarımızı biz bakanlık olarak yürütüyoruz. Değişik taraftan içinde bulunduğumuz koordinasyon merkeziyle de diğer ihtiyaçlara dek hepsini koordinasyon merkezimiz takip ediyor valimiz başkanlığında” diye konuştu.

Yapmış oldukları saha gözlemlerini değerlendiren Bakan Yanık, “Saha gözlemlerimizde çok majör bir problemimiz değil. Yıkılan binaların açık havada çok majör bir olayımız yok. Konut ve iş yerlerine sular girmiş lakin onlar da fazla kısa sürede temizlenecek durumda. Biz bir taraftan bütün kurum ve kuruluşlarımızla temizleme, yol açım işlemlerine başladık. İnşallah ne irtibat, ne lojistik, ne ulaşımda hiçbir şekilde ve hiçbir ihtiyacın kalmayacağı şekilde fazla çabucak organize olup bunları temin etmeye başladık” biçiminde konuştu.

"HIZLICA TOPARLANMIŞ OLACAĞIZ"

Vatandaşların tehlikeli bölgelere girmemesinin önemine değinen Yanık, “Bölgede bugün ve yarın için de yağış bekleniyor. Bunları atlatırsak çok hızlıca toparlanmış olacağız. Vatandaşlarımızdan bunları peşine düşüp takip etmeleri, mümkünse riskli olan bölgelere girmemelerini, istiyoruz. Hiçbir mal, hiçbir eşya vatandaşımızdan değerli yok. Lütfen hiç kimse riskli olan evlerine girmesinler. Verilere kadar şu an için baktığımızda bu bölgede yağış büyük ölçüde azalmış olacak. Biz de işlerimizi belli başlı o süre yapacağız. O yüzden vatandaşlarımız, kendilerine tedarik ettiğimiz barınma mekanlarında kalarak bu iki günü atlattıklarında sahaya dahil olmuş ve süreci başlatmış olacağız. Bizim tek beklentimiz kendilerini riske atmasınlar. Barınacak yer, öteki tüm ihtiyaçların alt yapısını biz zaten kurduk ve arz ediyoruz. Yeter oysa onların canına bir şey olmasın sonrası zaten basit” ifadelerini kullandı.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum