Bakan Pakdemirli 'den süt fiyatlarına ilişkin açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Aliağa Belediyesi iş birliğinde Aliağa ’nın Çoraklar Mahallesi ’nde hayata geçirilecek Damızlık Kıvırcık Koyun Imal Tesisi için imza töreni düzenlendi. Güzelhisar Sosyal Tesisleri ’nde düzenlenen imza .

Bakan Pakdemirli 'den süt fiyatlarına ilişkin açıklama
25 Kasım 2021 - 18:18

Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Aliağa Belediyesi iş birliğinde Aliağa ’nın Çoraklar Mahallesi ’nde hayata geçirilecek Damızlık Kıvırcık Koyun Imal Tesisi için imza töreni düzenlendi.

Güzelhisar Sosyal Tesisleri ’nde düzenlenen imza törenine; Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, kurum müdürleri, daire amirleri ve muhtarlar katıldı.

BAŞKAN SERKAN ACAR: 'PROJE TARIMDAL KALNINMAYA YENİ BİR SOLUK GETİRECEK"

Programın açılış konuşmasını Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yaptı. Aliağa ’nın doğal güzellikleri, antik kentleri, bereketli topraklarıyla; kültür, turizm, tarım ve hayvancılık alanında kayda değer bir potansiyeli barındırdığını belirten Başkan Serkan Acar, "Göreve geldiğimiz günden bu yanlamasına Aliağamızın potansiyelini öne dışında tutmak amacıyla çaba gösteriyoruz. Aliağamızda tarım ve hayvancılığın gelişimi açısından fazla kayda değer bir projenin imza törenini gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde hayvancılık alanında öncü olacak, tarımsal kalkınmaya yeni bir soluk getirecek, damızlık koyun imal merkezimizi Çoraklar Mahallemizde hayata geçiriyoruz. Projenin gerçekleşmesinde desteğini esirgemeyen Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ’ye şükranlarımı sunuyor, projemizin Aliağamıza, İzmir ’imize ve ülkemize şanslı olmasını diliyorum” dedi.

Küçükbaş Damızlık Koyun Imal Merkezi protokol töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, son 19 yılda küçükbaş hayvan sayısında önemli artışların sağlandığının altını çizdi.

"GURURLA SÖYLÜYORUM Kİ TÜRKİYE KÜÇÜKBAŞ VARLIĞINDA AVRUPA'DA 1'İNCİ SIRADA YER ALIYOR"

Pakdemirli, “Koyun sayımızı yüzde 80 artışla 45,2 milyon başa, keçi sayımızı yüzde 81 artışla 12,2 milyon başa, toplam küçükbaş hayvan sayımızı yüzde 80 artışla 57,4 milyon başa çıkardık. Son 3 yılda ise küçükbaş hayvancılıkta her vatandaşımız için bir küçükbaş hedefiyle önemli bir gelişme ivmesi yakaladık. Toplam küçükbaş hayvan sayısında yakaladığımız yüzde 30 artışla 13,1 milyon küçükbaşı sürülere kattık. Küçükbaş hayvan sayımız bugün son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Gururla söylüyorum oysa Türkiye, küçükbaş varlığında Avrupa ’da 1 ’nci sırada yer alıyor. Küçükbaş hayvancılıkta Ar-Ge ve İnovasyona verdiğimiz destek son 19 yılda koyun süt verimini yüzde 60 artışla 77 litreye, keçi süt verimini ise yüzde 78 artışla 105 litreye yükseldi. Bu sayede hemen hemen 2 koyundan ve keçiden aldığımız sütü bugün 1 hayvandan alıyoruz. Bu gelişmelerin yanı sıra bu sene içerisinde şimdiye dek Azerbaycan, Katar, Lübnan, Kuveyt ve Suudi Arabistan elde etmek üzere toplam 5 ülkeye, 142 bin küçükbaş hayvan ihraç ettik" şeklinde konuştu.

"İZMİR'DE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞIMIZI SON 19 YILDA YAKLAŞIK YÜZDE 70 ARTIRDIK"

İzmir ’de de küçükbaş hayvanlarının sayısının yüzde 70 arttığını belirten Tarım ve Orman Bakanı, “İzmir ’de 2002 yılında 625 bin olan küçükbaş hayvan varlığımızı son 19 yılda takriben yüzde 70 artırarak 1 milyon 55 bin küçükbaşa çıkardık. İlimizdeki 17 bin küçükbaş işletmesi ve bu işletmelerde belirtilmiş küçükbaş hayvan varlığımızı, yatırımlarımız ve sağladığımız desteklerle daha da yukarılara taşıyacağız. Insanlar Elinde Islah Projemiz dahilinde İzmir ’de 202 çiftçimizin, 37 bin 876 küçükbaş hayvanını takriben 9 milyon lira hibe ile destekledik. Orman köylerinde yaşamış İzmirli 372 ailemize de ORKÖY kapsamında 9 milyon lira küçükbaş hayvan desteği sağladık. 19 yılda toplam 52 bin dekar çayır alanını ıslah ettik. İnşallah başlattığımız projeler tamamen en kısa sürede 41 bin dekar meranın da ıslahını yapmış olacağız; ayrıca, İzmir ilimizde küçükbaş hayvancılığımızın gelişmesi için 300 işletmeye yüzde 85 hibeli 15 koyun ya da keçi ve 1 koç veya teke dağıtımı yapacağız. Bu kapsamda ilimizde toplam 4 bin 500 koyun veya keçi ile 300 koç veya teke dağıtımı yaparak küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine de can suyu katmış olacağız” diye konuştu.

Küçükbaş Damızlık Koyun Üretim Merkezi projesi hakkında bilgiler veren Bekir Pakdemirli, proje tam kapasiteye ulaştığında 5 bin küçükbaş hayvanı bünyesinde barındıracağını dile getirdi.

Pakdemirli, “İlk etapta yaklaşık 2 milyon lira yatırımla başlanacak proje, bütün kapasiteye ulaştığında 5 bin küçükbaşı bünyesinde barındıracak. Bu sayede belirtilen, pedigrili ve kaliteli damızlık değeri yüksek koç ve koyunlar yetiştirilerek alan yetiştiricisinin hizmetine sunulacak. Bu projemizle damızlık koyun ve koçların her sene yüzde 20-30 ’u anaç sürüye katılacak. Bunların sayısı dek kadınsı koyun sürü dışına çıkarılacaktır. Böylece sürünün gitgide artarak daha üstün bir sürü haline gelmesi sağlanacak. Başta Bakırçay Havzası ’nda yer alan; Aliağa, Menemen, Foça, Bergama, Dikili, Kınık ilçelerinde koyun yetiştiricileri ilk kez almak üzere İzmir ’in tüm küçükbaş yetiştiricilerinin projeden yararlanmasını hedefliyoruz. Proje ile kırsal kalkınmada refahı sağlamlaştırmak, tarımsal üretimde verim ve kaliteyi artırmayı, hayvansal ürünlerde arz güvencesini sağlamayı ve yeni insanlar, metot ve teknoloji geliştirmeyi amaçlıyoruz. Hem kırsalda üreticimizin yüzünü güldürecek ve verdiği emeğin karşılığını alacak böyle projelerin, diğer tüm belediyelerimizin kırsal kalkınma yatırımlarına misal olacağına inancım tam” dedi.
Tarım ve hayvancılığa verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’a teşekkür eden Pakdemirli, “Kendisi daima bizlerin, tarım ve orman sektörünün yanına oldu. İnşallah onun liderliğinde ülkemiz, tarım-orman sektöründe, dünyada söz sahibi ülkeler arasında yer almaya devam edecektir. İnanıyorum ancak 2022 yılının arifesinde olduğumuz bu günlerde 2022 yılının küçükbaş hayvancılıkta rekorlarla doymuş bir hamle yılı olacağına içten gelen inanıyorum” dedi.

SÜT FİYATLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Süt fiyatlarına değinen Pakdemirli, üreticilerin ilgiyle beklediği fiyatlarla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Sözlerime son vermeden önce, manâlı bir beklenti var süt fiyatlarıyla ilgili üreticilerimiz tarafından. Fazla kısa bir anlatmak istiyorum. Çalışmalarımız hazırlanmış. Yiyecek Komitesindeki çalışmalarımız halen devam ediyor. İnşallah süt fiyatlarıyla ilgili olumlu gelişmeleri de kısa bir vakit içerisinde özellikle besicimiz ve yetiştiricimiz ile paylaşabiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu.
Bakan Pakdemirli, vahşi yem ihtiyacının karşılanması nedeniyle mera ıslah çalışmalarına hız verdiklerini ve yem fiyatlarındaki aşırı artışa müsaade etmeyeceklerinin de altını çizdi.(AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum