Bakan Dönmez: Vatandaşlarımızın az daha 3 'te 2 'si 210 kilovatsaati aşmadan kesilmiş tarafta kalmış oldu haberi

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Ocak ayı itibarıyla birincil indirimli tarife diliminde kalan abone sayısı toplam faturalanan abone sayısının yüzde 64 ’ü çıktı.

Bakan Dönmez: Vatandaşlarımızın az daha 3 'te 2 'si 210 kilovatsaati aşmadan kesilmiş tarafta kalmış oldu haberi
18 Şubat 2022 - 21:47

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Ocak ayı itibarıyla birincil indirimli tarife diliminde kalan abone sayısı toplam faturalanan abone sayısının yüzde 64 ’ü çıktı. Vatandaşlarımızın neredeyse 3 ’te 2 ’si hiç 210 kilovatsaati aşmadan kesilmiş tarafta kalmış oldu," dedi. Dönmez, aşamalı elektrik tarifesinin yurttaş üzerinde bıkkınlık oluşturduğunun farkında olduklarını söyledi.

Bakan Dönmez: Vatandaşlarımızın neredeyse 3 ’te 2 ’si 210 kilovatsaati aşmadan indirimli tarafta kalmış oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik fiyatlarıyla ilgili tanımlama yaptı.

"(Elektrik yayma şirketlerinin yanına varılmaz pahada oranda kar elde etme iddiası) Elektrik bölüştürme şirketi ve görevli tedarikçi şirketi ekstra bir kar marjı koyamazlar. Çünkü onların hepsinin ne kadar bir layık alacağı bu düzenlemelerle ortaya konmuş. Somurtkan bir davranış varsa zaten teftiş mekanizmasında bunlar çıkar," diyen Dönmez, şöyle devam etti:

"Fiyatları vatandaşlarımıza daha düşük bir şekilde yansıtabilmek için EÜAŞ, ürettiği enerjiyi daha düşük bir fiyatla satarak nihai tüketiciye ulaşan bölüm fiyatını altında çekmiş oluyor. Lakin bunu maalesef suiistimal ettiler. Konuşanların ya bilgisizliğinden veya data gizlemesiyle ilgili bir şey. Burada yarı başkalarına kaynak aktarılıyormuş gibi bir açıklama yapıldı. Kuşkusuz o kadar bir durum söz konusu yok.

Ocak ayı itibarıyla ilk kesik tarife diliminde kalan abone sayısı toplam faturalanan abone sayısının yüzde 64 ’ü çıktı. Vatandaşlarımızın hemen hemen 3 ’te 2 ’si hiç 210 kilovatsaati aşmadan indirimli tarafta kalmış oldu.

(Ufak işletmelere yönelik üstünde çalışılan yeni tarife) Aylık ne kadar kilovatsaat olmasına ilişkin verileri topluyoruz. Meskende yüzde 64-65 ’ini kapsıyoruz kesilmiş tarife grubunda. (Ticarethaneler) Burada da amacımız, yüzde 65 ’ini kesilmiş tarife grubunda karşılayacak bir çalışmadır. Dolayısıyla bu küçük işletmeler, o kadarlık tüketimden dolayı bir indirimden yararlanmış olacaklar. Meskende olduğu gibi ticarethanelerde de iki aşamalı bir tarife olacak.

Türkiye ’de az kalsın 130 bin civarında dernek ve vakıf var. Onları ticarethane grubundan yerleşim tarife grubuna almış oluyoruz. Neredeyse yarı yarıya yakın indirim laf konusu olacak. Cemevleri de bu uygulamayla birlikte bu ucuz tarife dilimden yararlanmış olacaklar. Ikâmetgâh grubunda ibadethaneler vardı. Hemen dernek, vakıf ve cemevleri gibi sivil toplum kuruluşları da bu gruba dahil edilmiş oldu.

(Derece Derece elektrik tarifesi) Biz bu ayarlamanın vatandaşlarımız üstünde bir bezginlik-zorluk oluşturduğunun farkındayız. Onun için de çare arıyoruz."

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum