Ayçiçeğinde sevindiren haber! Son 10 yılın en yüksek verimi... haberi

Edirne ’de verimsiz geçen kış mevsiminin arkasında, son haftalarda etkin olan sağanak yağışlarla birlikte ayçiçeklerinin bir kısmı çiçek açtı.

Ayçiçeğinde sevindiren haber! Son 10 yılın en yüksek verimi... haberi
28 Haziran 2022 - 19:03

Edirne ’de verimsiz geçen kış mevsiminin arkasında, son haftalarda etkin olan sağanak yağışlarla birlikte ayçiçeklerinin bir kısmı çiçek açtı. Tarlaların erken dönemde sarıya boyandığını görebilen üreticiler, verim beklentisini artırdı. Yağışların devam etmesi halinde 350 ton rekolte ile ayçiçeğinde son 10 yılın en yüksek veriminin beklendiği öğrenilirken, yağışların olmaması ve kuraklığın baş göstermesi halinde ise verimin 250 ton rekoltede kalabileceği açıklama edildi.

701385e6-168c-46bc-937b-b94a6cd78a07

“SON 2 HAFTA İÇERİSİNDE YAĞMUR YAĞARSA REKOR VERİM OLUR”

Ayçiçeğinde verimin bu yıl yüksek olduğunu vurgulayan Bülent Dişliler, “Bu sene arpa buğday hasadını bitirdik. Verimlerimiz güzeldi, yağışlar güzeldi. Tunca ve Meriç nehirlerinin debisi de hoş. Gördüğünüz gibi ayçiçeklerimizin verimleri de güzel. Bu sene bolluk iyi. Yağışların vermiş olduğu verimler doğruca ayçiçekleri boyumuza kadar ulaştı, hatta boyumuzu geçti. Daha da yükselecekler, zaten daha da kalınlaşacak. Yarın öbür gün kafa çıkartıp çiçeklerini dökecekler. Son 2 hafta içinde yağmur yağarsa bereketli bir dönem geçireceğiz. Ayçiçekleri aralarını geçtik, aralarını sürdük, ilaçları attık, gübre attık. İnşallah verim potansiyeli güzel olacak bu sene. İnşallah bereketi alacağız bu yıl. Son 2 hafta içerisinde yağmur yağarsa çiçekte iken rekor olur bu sene” dedi.

Yağışların çiftçiler için kayda değer olduğunu belirten Şerif Akgün, 2 hafta içinde yağışlar etkin olduğu takdirde rekor verim alınabileceğini söyledi. (İHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum