Atatürk Havalimanı'na 'millet bahçesi' operasyonu: 2,1 milyar liralık gizli saklı ihale! - kars haber

Atatürk Havaalanı'nın millet bahçesi yapılması için 29 Nisan'da ihale düzenlendiği ortaya çıktı.

Atatürk Havalimanı'na 'millet bahçesi' operasyonu: 2,1 milyar liralık gizli saklı ihale! - kars haber
09 Mayıs 2022 - 11:42

Atatürk Havaalanı'nın millet bahçesi yapılması için 29 Nisan'da ihale düzenlendiği ortaya çıktı. Sözcü yazarı Toker'in aktardığına tarafından, ihaleye üçü İstanbul Havaalanı'nı yapan beşli konsorsiyumun üyesi 6 inşaat şirketi ağırlama edildi, 'en yerinde' teklifi 2 milyar 127 milyon 978 bin lira ile Inşa&Inşa şirketi verdi.

AKTÜEL 09.05.2022 11:33 Atatürk Havalimanı'na 'millet bahçesi' operasyonu: 2,1 milyar liralık gizli saklı ihale!

İstanbul Havalimanı'nın açılmasının arkasında kapatılan ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce Ahali Bahçesi yapılacağı açıklanan Atatürk Havaalanı için 29 Nisan'da pazarlık usulü ile ihale yapıldığı ortaya çıktı. Havalimanının insanlar bahçesine dönüştürülmesi için düzenlenen ihalede 'en yerinde teklifi' 2 milyar 127 milyon 978 bin lira ile Yapı&Yapı şirketi verdi.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, "İstanbul Havaalanı'na Millet Bahçesi operasyonu" başlıklı bugünkü yazısında, Atatürk Havaalanı için 29 Nisan'da pazarlık usulü ile ihale yapıldığını yazdı. Toker'in aktardığına göre, ihaleye üçü İstanbul Havaalanı'nı yapan beşli konsorsiyumun üyesi olan toplam 6 şirket girdi.

Toker, yazısında, 2.5 milyar TL'lik ihalenin ayrıntılarına ilişkin şunları yazdı: "İşin adı: ‘İstanbul Atatürk Havalimanı Ahali Bahçesi ve Halk Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi Üretim İşi ’ Takriben değer: 2.488.810.301 TL. Aşağıdaki tabloyu, ayrı açılardan yorumlamak olası. Biri şu: Çağrılan altı firmadan üçü, İstanbul Havaalanı'nı yapan beşli konsorsiyum üyesi. Her ne dek Kolin, bu ortaklıktan daha sonra bölünmüş olsa da başında vardı. Kolin, Mapa ve Limak ile birlikte (diğerleri Kalyon ve Cengiz) İstanbul Havalimanı ihalesine giren, daha sonra da işletmek üzere kurulan özel şirket İGA'nın üyeleri."

ataturk-havalimani-na-millet-bahcesi-operasyonu-2-1-milyar-liralik-gizli-sakli-ihale-1012950-1.

'HAZIRLIKLAR BAŞLATILDI'

“Halk Bahçesi inşaatı için, Atatürk Havalimanı sahasındaki takriben 2 milyon metrekarelik beton alanın kırılacağını, hazırlıkların başlatıldığını, kırma işinin bakımlı tutulmaya çalışıldığını duydum” ifadelerini kullanan Toker, havalimanının kapatılmasının halk kaynakları açısından maliyetinin ağır olduğuna uyarı çekti:

Toker, şöyle devam etti:

"Ekleyelim: Millet Bahçesi ihalesinde bahşedilen en yerinde teklifin dolar karşılığı takriben 142 milyon dolar. Buna bundan başka Yap-İşlet-Devret ile işletilen Atatürk HL sözleşmesi erken feshedildiği için devletin şirkete ödediği 389.5 milyon Euro'yu (bugünün kuruyla 409 milyon $) ekleyelim. Velhasıl: Devlet minimum 2 milyar dolarlık bir yatırımı kapatıyor. Bu sebeple şirkete borcu doğduğu için 409 milyon $ ödüyor. Üzerine Halk Müziği Bahçesi yapılsın diye (ihaleyle) 142 milyon dolar harcamayı göze alıyor. Toplam 2.5 milyar $. İstanbul Havaalanı'nı işleten dörtlü konsorsiyumun devlete taahhüt edip ödeyemediği kiralar ile bankalara ödeyemeyip baştan yapılandırdığı kredileri saymıyorum bile. Fakir, işçi, emekli insanlar da iki kuruş zam beklesin dursun."

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum