Asgari ücrete zam gelecek mi? AK Parti'den son dakika açıklaması! Asgari ücrete ikinci zam ne zaman? - kars haber

En Düşük ücrete zam gelecek mi? sorusunun cevabını öğrenmek isteyen vatandaşlar AK Parti Grup Başkanvekili Muhakkak Akbaşoğlu'nun yaptığı son dakika açıklaması sonrası araştırmalarına sürat verdi.

Asgari ücrete zam gelecek mi? AK Parti'den son dakika açıklaması! Asgari ücrete ikinci zam ne zaman? - kars haber
30 Mart 2022 - 15:07

En Düşük ücrete zam gelecek mi? sorusunun cevabını öğrenmek isteyen vatandaşlar AK Parti Grup Başkanvekili Muhakkak Akbaşoğlu'nun yaptığı son dakika açıklaması sonrası araştırmalarına sürat verdi. Akbaşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde memur ve emekli maaşlarına ilişkin de konuştu. Peki En Az ücrete zam gelecek mi? En Az ücrete ikinci zam ne vakit? Konuya ilişkin ayrıntıları sizler için derledik.

Memur ve emekliye zam mı gelecek?

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELECEK Mİ?

AK Parti Grup Başkanvekili Belirlenmiş Akbaşoğlu, 3600 ek gösterge ve asgari ücretin artışıyla ilgili de Yürkiye Büyük Halk Meclisi'nde açıklamalarda bulundu.

Memur ve emekliye zam mı gelecek?

AK Parti Grup Başkanvekili Muhakkak Akbaşoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

1 Temmuz ’da memur ve emeklilerimize ücret artışı söz konusu olacak. Enflasyon fazla yüzde 6 ve kolaylık payı. Bu bağlamda asgari vergi de ele alınacak ve değerlendirmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır."

Memur ve emekliye zam mı gelecek?

Akbaşoğlu ilave göstergeye ilişkin ise; "3600 için toplantılar yapıldı çalışmalar sürüyor. Hukuki çerçeveye girecek. Bunun etki inceleme çalışmalarının şekilenmesi gerekiyor. Sonradan sözleşmeli personellerin durumunu ele alacağız. Gerisinde da EYT ele alınacak. Bunların tümü 2022 yılı içinde kamuoyuyla paylaşılacak” dedi.

Memur ve emekliye zam mı gelecek?

ASGARİ ÜCRETE İKİNCİ ILAVE ZAM NE SÜRE?

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu minimum ücret ile ilgili yaptığı açıklamada "Bu bağlamda en düşük ücretli kardeşlerimizin de durumu ele alınacak. EYT'li kardeşlerimizle de helalleşeceğiz. " ifadesini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ AIDAT AÇIKLAMASI

En Az ücrete Temmuz ayında ikinci zam yapılacağı iddiaları sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunmuş ve laf konusu tanımlama, asgari ücrete Temmuz ayında ikinci zamma yeşil ışık olarak yorumlanmıştı.

Icabında sene ortasına doğru enflasyon ve günün koşulları değerlendirilerek tekrar bir değerleme yapılabilir” sözleri hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürmüştü:

“Bakanımız sendikalarla görüşmelerini sürdürüyor. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değer biçme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el bölge elden hayırlıdır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en düşük ücrette ikinci zam sorusu üzerine yaptığı izah etme şu şekilde:

"acilen daha üçüncü aydayız. Sene ortasına geldiğimiz zaman zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanım da önüme mevcut durumu getirir. Zaten Vedat Bey sendikalarla bugüne değin samimi bakış alışverişinde bulunmuştur. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerleme gerektiğinde biz elbette vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el bölge elden hayırlıdır."

BAKAN BİLGİN'İN AÇIKLAMASI

Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin daha önce konuya ilişkin yaptığı izah etme ise şu ifadelere yer vermişti:

Türkiye tarihinde birincil defa minimum ödenti zammını yüzde 50 ’nin üzerinde açıkladık. Arkasında enflasyon artışını değerlendirdik memurlarımızı da düşündük. Dolayısıyla Türkiye sosyal devlet olmanın her özelliğini taşımaktadır. Bu günlerde de asgari ödenti tartışmaları yapılıyor tekrar. Ben bunu fazla anlamlı bulmuyorum. Çünkü tarihsel olarak minimum ücrette yaptığımız artış çok önemlidir. Bu durum işçinin de işverenin de birlikte bir mesuliyet aldığının göstergesidir. Yalnızca minimum ödenti artmamıştır. Diğer alanlarda da en düşük ücretteki büyüme oranlarına yakın artışlar kendini göstermiştir. Bugün içinde bulunmuş olduğumuz ekonomik koşullar enflasyon dünyanın yaşadığı enflasyondur. Üretim ve arz sektöründe yaşanan sorunlar bugün dünyanın pandemi döneminde yaşadığı ve bizlere de yansımasıdır. Türkiye tüm bunlara rağmen 2021 yılını yüzde 11 büyümeyle tamamlamıştır. Bunu Gaziantep ve Gaziantep gibi sanayi şehirlerimizin başardık.”

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum