Artvin'deki 19 Mayıs etkinliğinde 'İzmir Marşı engellendi' iddiası haberi

Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, Artvin ’de gerçekleştirilen 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında İzmir Marşı'nın engellendiğini belirterek, "İzmir Marşı'na ve sahne emekçilerinin şarkı seçim hakkına kaygısızca uygulanmaya çalışılan sansürü, yaşanan bu e.

Artvin'deki 19 Mayıs etkinliğinde 'İzmir Marşı engellendi' iddiası haberi
23 Mayıs 2022 - 13:56

Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, Artvin ’de gerçekleştirilen 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında İzmir Marşı'nın engellendiğini belirterek, "İzmir Marşı'na ve sahne emekçilerinin şarkı seçim hakkına kaygısızca uygulanmaya çalışılan sansürü, yaşanan bu elim hadiseyi kabul etmediklerini ve şiddetle kınıyoruz" dedi.

GÜNCEL 23.05.2022 13:07 Artvin'deki 19 Mayıs etkinliğinde 'İzmir Marşı engellendi' iddiası

Dilan ŞAHİNBAŞ

Artvin ’de gerçekleştirilen 19 Mayıs Atatürk ’ü Kutlama, Gençlik ve Spor Bayramı faaliyetler dahilinde 19 Mayıs akşamı büyük kasaba meydanında verilen konserde İzmir Marşı'nın okunmasına müsade verilmediği bahis edildi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü göre hazırlanan 19 Mayıs Atatürk ’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları zarfında bahşedilen konser sırasında İzmir Marşı ’nın okunmasına müsade verilmediği iddiasının arkasında Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, açıklamalarda bulundu.

“Halkın kendiliğinden söylemeye başladığı marş sahnede yer alan müzisyenler kadar duyulup marşın repertuarda olduğu ve program sonunda söyleneceği belirtilmiştir" diyen Gümüş, "Müzisyenler tarafından program sonunda halkla birlikte söylenmeye başlanan İzmir Marşı, halk görevini kendi siyasi emelleri doğrultusunda kullanmayı şiar edinmiş liyakatsizler ordusunun bir üyesi kadar engellenmiş, benzer birey kadar program sonunda marşın bilgisayardan çalınmasına da mani olunmuştur” ifadelerini kullandı.

"ASIL KAYGI YARATAN AYDINLANMA DEĞERLERİ MİDİR?"

Gümüş, açıklamasına şöyle devam etti: "Emperyalizme aleyhinde başarıya ulaştırılan bir savaşta yaşananları, serbest mücadelesini, tarihsel onuru koruma çabalarını, herkesin müşterek değeri olarak yansıtan bir eser kimi, kimleri, ne sebeple rahatsız etmektedir? İzmir Marşı ’nı siyasallaştırma çabaları, halkı böl ve yönet politikası uygulayanların kasıtlı tercihi midir? Halkı ayrıştırarak siyasal çıkar elde etme zihniyetinin yereldeki temsilcileri 'Yaşa Mustafa Kemal Paşa' tezahüratından mı, özgürlüğü ve bağımsızlığı sembolize eden 'İzmir ’in dağlarında çiçekler açar' dizesinden mi, cumhuriyetin 'öksüz yavruları bağrına basmasından' mı hicap duymaktadır? Bu ülkenin kurucu lideri Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ’ün adı ve varlığı bu kişilerde dayanma edilemez bir bıkkınlık mı oluşturmaktadır? Yoksa belli başlı endişe yaratan verilen antiemperyalist çaba ve aydınlanma değerleri midir?"

Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı, şöyle devam etti: "Bu kötülüğün örgütlenmiş halinin fedaisi birey ya da kişiler, İzmir Marşından ve bu ülkenin yol ve istikamet göstericisinden duydukları rahatsızlığı, çocuklar taciz ve tecavüze uğrarken, kadınlar katledilirken, hayvanlar kıyıma sürüklenirken, doğa tahrip edilirken, ülkemizin kaynakları çetelere ve tanıdık olmayan sermayeye peşkeş çekilirken, ahali yoksulluktan ve geçim derdinden “harap ve bitap” düşmüş durumdayken de hissetmekte midir? Kendi konfor alanlarından ve cam köşklerinden, halkın değerlerini yok sayan ve engellemeye çalışan girişimlerin bundan sonraki halkası ne olacaktır?"

"İzmir Marşı'na ve sahne emekçilerinin şarkı seçim hakkına kaygısızca uygulanmaya çalışılan sansürü, yaşanan bu elim hadiseyi kabul etmediklerini ve güçlü olarak kınıyoruz" diyen Gümüş, "Cumhuriyetimizin kurucu lideri ve önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ’ün adından rahatsız olanlara da, yaşadıkları ülkenin değerlerine böylesine uzaklaşmış olsalar da en azından yaşadıkları ilin cumhuriyet değerlerine, aydınlanma ilkelerine ne denli emrindeki olduğunu hatırlamalarını, yaşadıkları cumhuriyet kentini anlamalarını nasihat ediyor ve hatırlatıyoruz. Bizi var eden değerlere yapılan saldırılara her zaman aleyhinde duracağımızı ve her ortamda teşhir etmeye devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadelerini kullandı.

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum