Araç sahiplerine önemli uyarı! Kış lastiği uygulaması 1 Nisan'da sona eriyor - kars haber

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda gerekli olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz yolculuk için gereken kış lastiği uygulaması, 1 Nisan itibarıyla sona erecek. Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve.

Araç sahiplerine önemli uyarı! Kış lastiği uygulaması 1 Nisan'da sona eriyor - kars haber
29 Mart 2022 - 13:02

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda gerekli olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz yolculuk için gereken kış lastiği uygulaması, 1 Nisan itibarıyla sona erecek.

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına kadar yılın kayıtlı dönemi için gerekli tutuluyor. Laf konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Güvenlik Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının hudut kapılarındaki birimleri ve belediyelerin teftiş birimleri kadar yapılıyor. Kurala uymayan vasıta sürücülerine 885 lira ceza kesiliyor.

Bu kış 1 Aralık 2021'de başlayan kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması, 1 Nisan Cuma günü sona erecek.

kis

"SICAKLIK 7 DERECENİN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE KIŞ LASTİĞİNE GEÇİLMELİ"

Petlas Pazarlama Müdürü Esra Boran, AA muhabirine, ulaşımın dinç ve güvenli sürdürülmesi için lastiğin mevsimine uygun şekilde takılmasının tartı taşıdığını söyledi.

Boran, "Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine geçilmesi öneriliyor. Hava sıcaklığının artmasına bağlı olarak da mevsimine uygun lastik takılması gerekir." dedi.

Lastiğin hava basıncının denetim edilmesinin de sürüş güvenliğini negatif etkileyebilecek durumları durdurmak için büyük siklet taşıdığını gösteren Boran, sürücülerin Kovid-19 salgınına yönelik alınan tedbirler dahilinde, sosyal mesafeyi koruyarak, sağlığını riske atmadan, kış lastiği montajıyla lastik hava basıncı ve diş derinliği kontrolü yaptırabileceğini bildirdi.

Boran, otomobillerde 4 lastiği değiştirme fiyatlarının ebatlarına tarafından değiştiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de en fazla kullanılan boyut olan 205/55 R16 ölçüdeki yaz lastikleri 700 lira ila 1200 lira fiyat aralığında satışa sunuldu. Lastik sökme takma ücretleri, binek araçlar için 100-150 lira, SUV ve hafif ticari araçlar için 125-175 lira aralığında değişiyor. Lastik oteli bedeli ise 4 lastik için sıradan 100 lira düzeyinde uygulanıyor. Birçok bayide, söküm takım ve lastik oteli hizmeti paket olarak veriliyor ve bu iki hizmetin fiyatları 200-300 lira." (AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum