Araç kiralarken bu tuzağa düşmeyin! Balıkesir merkezli 19 ilde dev operasyon haberi

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, 11 Nisan'da kurumsal araç kiralama şirketlerine ait internet sitelerini kopyalayan bir takım şahısların, vatandaşlardan para aldığı saptama edilen suç örgütüne yönelik operasyondaki şüphelilerin ifadelerinin ve dijital materyallerinin ince.

Araç kiralarken bu tuzağa düşmeyin! Balıkesir merkezli 19 ilde dev operasyon haberi
25 Mayıs 2022 - 18:29

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, 11 Nisan'da kurumsal araç kiralama şirketlerine ait internet sitelerini kopyalayan bir takım şahısların, vatandaşlardan para aldığı saptama edilen suç örgütüne yönelik operasyondaki şüphelilerin ifadelerinin ve dijital materyallerinin incelenmesi işlemi tamamlandı.

Başsavcılık, yapılan araştırmalar neticesinde banka hesaplarını kullanan ya da kullandıran şüphelilerin ifadelerindeki olaylarla bağlantılı olduğu saptama edilen 59 şüpheli hakkında daha gözaltı kararı verdi.

BALIKESİR MERKEZLİ 19 İLDE DÜĞMEYE BASILDI

İl Güvenlik Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince Balıkesir, Ankara, Antalya, Kültürlü, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak ve Van'da şüphelilerin adreslerine eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

45 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

64 adrese düzenlenen operasyonlarda, 45 zanlı gözaltına alındı. Ekipler, 14 şüpheliyi yakalama çalışmasını sürdürüyor.

Operasyonlarda, bir ruhsatsız silah, 17 fişek, bir pompalı tüfek, 4 sentetik ecza hap, 10 gram esrar, 41 telefon, 43 adet SİM kart, 7 laptop, 5 tablet, 50 farklı alanlara yönlendirilmiş bankalara ait kart, 2 bilgisayar kasası, bir kamera, 3 bin 935 lira para ele geçirildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

11 Nisan'da Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, "hücreli tipi" örgütlenme yöntemiyle çalışan şebekenin hesaplarını kullandıran elemanlarının, parayı ATM'lerden çeken saha elemanlarının ve çağrı merkezi çalışanlarının birbirini tanımadığı, örgüt yöneticileri ve üyelerinin kod isimle irtibat kurdukları ortaya çıkarılmış, zanlıların lüks daireler kiraladıkları, tanıdık olmayan uyruklu kişiler adına alınan telefon hatlarını kullandıkları saptama edilmişti. Örgütün, kurumsal araç kiralama şirketi görüntüsü verebilmek için İstanbul'un lüks semtlerinde bulunan rezidanslarda 4 çağrı merkezi kurduğu, ofisler oluşturdukları kesin, gerçekleştirilen teknik ve maddi takipte, iddiaya göre çağrı merkezinde çalışanların, örgüt yöneticilerinin kaldığı rezidanslara artan bir şekilde, mağdurlardan alınan ve hesaplarına yatırılan parayı elden teslim ettiği tespitinde de bulunulmuştu.

dsfsf

Hem kabahat örgütü üyelerinin polis takibini engellemeye çalıştıkları, bunun için 200 öbür kişiye ait IBAN ve 80 cep telefonu kullandıkları belirlenmişti. 24 şüpheliden 18'i işlemlerinin arkasından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmış, 6'sı adli kontrol şartıyla hür bırakılmıştı.

(AA)


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum