Araba alacaklar dikkat! En yetkili kurum açıkladı: Otomobil fiyatlarına yüzde 20 zam yolda... haberi

Kur Korumalı Mevduat Sistemi ’nin (KKM) devreye alındığı 20 Aralık 2021 ’den itibaren döviz kurlarında uzun bir süre yatay seyir korunmuştu.

Araba alacaklar dikkat! En yetkili kurum açıkladı: Otomobil fiyatlarına yüzde 20 zam yolda... haberi
23 Mayıs 2022 - 13:24
Kur Korumalı Mevduat Sistemi ’nin (KKM) devreye alındığı 20 Aralık 2021 ’den itibaren döviz kurlarında uzun bir süre yatay seyir korunmuştu. Ancak Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle kurlarda başlayan yükseliş geçtiğimiz dolar ve euroda yılın zirvesini getirdi. Çip ve arz sorununu aşmaya çalışan otomotiv sektöründe fiyatlar acilen ise döviz kurunun tekrar yükselişe geçmesiyle hareketlendi. Yükselen döviz kuruyla birlikte otomotiv firmaları kur farkını fiyatlara yansıttı. Zam oranları yüzde 3 ile 7 arasında değişirken, vergi dilimi değişen bir takım modellerde fiyat artışı yüzde 10'a yaklaştı.

iStock-585495312

öte taraftan pandemiyle birlikte yükselişe geçen motosiklet pazarında da talep hızlandı. Sıfır otomobile erişimin gitgide artarak zorlaşması ve mazot fiyatlarındaki artışın yanı sıra bilhassa üst segment motosikletlerin yatırım arabulucu olarak öne çıkması talepteki bu artışta etkin oldu. Sıfır otomobile erişimin gitgide artarak zorlaşması ve mazot fiyatlarındaki artışın yanı sıra bilhassa üst segment motosikletlerin yatırım arabulucu olarak öne çıkması da talepteki bu artışta etkili oldu.

BİR HAFTADA 35 BİN LİRA ZAM

Son dönemde otomotiv markaları sadece sanayi ve lojistik maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtıyordu. Ama döviz kuruna ast bir sektör olan otomotivde, kur zamları bitmiş devreye girdi. 5 Mayıs ’tan bugüne dolar/TL kuru yüzde 7 artarken, Euro/TL ise yüzde 7.20 arttı. Markaların geçen hafta kur farkını fiyatlara yansıttığı görüldü. Honda ’da fiyatlar geçen hafta yüzde 3-4 artarken, Fiat, Nissan ve Renault ’da da benzer artışlar yaşandı. Birkaç örnek vermek icabında, önceki hafta 313 bin TL olan Renault Clio ’nun baz versiyonunun (Joy 1.0 Sce 65 bg) liste fiyatı, geçen hafta 327 bin 900 TL olarak güncellendi. Yapılan zamlar sonrası ödenti dilimi değişen bir takım modellerde zam oranı çok yüksek oldu. Renault Taliant ’ın baz versiyonunun fiyatı geçen hafta 31 bin TL zamlanarak 355 bin TL ’ye çıktı. Önceki hafta 593 bin 700 TL olan Honda Civic ’in (1.5L VTEC Turbo Eco-Premium) fiyatı, 35 bin TL zamlanarak geçen hafta 629 bin 400 TL ’ye çıktı.

iStock-157284494

“YILSONUNA DEĞIN FİYATLAR YÜZDE 20 ARTACAK”

DÜNYA GAZETESİ ’nde yer alan haberde, kur artışının dıştan markalar maliyet artışlarını da fiyatlara yansıtmaya devam ediyor. OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, Merkez Bankası ’nın açıklamaları doğrultusunda yılsonuna değin yalnızca enfl asyondan kaynaklı otomobile en az yüzde 20 zam beklendiğini söyledi. Erciş, bu yılın başından bu yana yapılan zamların da yaklaşık yüzde 20 olduğunu ifade etti.

iStock-1299881277

PROTEZ PARÇAYA DA ZAM YOLDA

Girdi maliyetleri son bir yılda yüzde 300 büyüyen protez parça üreticileri de fiyatlara zam yapmaya hazırlanıyor. Otomotiv Satmak Sonrası Mahsul ve Hizmetleri Derneği ’nin (OSS) Başkanı Ziya Özalp, “Mazot, elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki yükselme paralelinde sektördeki şirketlerin giderlerinde geçen yıla oranla yüzde 300 ’e yakın artış meydana geldiğini dile getirdi.

Bu durumun ayrıca karlılığı keza de yatırımları olumsuz etkilediğini belirten Özalp, “Maliyetlerdeki yükseliş sebebiyle ilerleyen dönemde değiştirme parça fiyatları da artabilir” diyerek tüketiciye vasıta bakımlarını geciktirmeden yaptırmaları uyarısında bulundu.

iStock-1052534850

ISTEK MOTOSİKLETE KAYDI FAKAT…

Türkiye ’de otomobile erişimin artan bir şekilde zorlaşması ve mazot fiyatlarındaki artışın yanı sıra özellikle üstteki segment motosikletlerin yatırım aracı olarak öne çıkması, motosiklet talebinde patlamaya niçin oldu. Markalar talebin yüzde 20 ’sini bile karşılamakta zorlanıyor. İlan sitelerinde 2022 model motosikletler sıfırın takriben yüzde 10 üzerinde satılıyor.

Motosiklet Endüstrisi Derneği ’nin (MOTED) Başkanı Galibiyet Erbaş, markaların artan talebi karşılamakta zorlandığına dikkat çekti. Pandemiyle birlikte lojistikte ortaya meydana çıkan konteyner krizinin yanı sıra çip kıtlığı da motosiklet arzını kısıtlayan önemli nedenler arasında. Talep-talep arasındaki makasın açılması ve enfl asyonist baskı nedeniyle fiyatların yükselme eğiliminde olması, otomobilden daha sonra motosikleti yatırım arabulucu olarak öne çıkardı.

iStock-956152886

ÜÇ ADET BİRDEN ALAN VAR!

MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, “Markalar talebin yüzde 20 ’sini bile karşılamakta zorlanıyor. Miktar sorunu devam ediyor. Gelen vasıta anında satılıyor. Pandemiyle birlikte toplu taşıma göstermek istemeyen fazla sayıda tüketici motosiklet alımına yönelmişti. Buradaki talep devam ediyor. Akaryakıt fiyatlarındaki büyüme da motosiklet satışlarına yansıdı. Çünkü motosiklet 100 km ’de 2-3 litre yakarken, araba 7-10 litre aralarında yakıyor. Motosikletin bakım ve sigorta masrafl arı da daha eksik. Motosiklet yatırım arabulucu olarak öne çıkıyor. Üç adet pat diye alan alıcı olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

iStock-1313034699

İKİNCİ EL FİYATI SIFIRI GEÇTİ

Arzın talebin gerisinde kalması sebebiyle bazı modellerde ikinci el motosiklet fiyatlarını geçmesine niçin oldu. Benzer bir durum geçen yılın sonunda otomobilde de başlamıştı. Çip krizi nedeniyle arzı giderek eksilen ve kura bağlı olarak fiyatı kesintisiz artan araba, en cazip yatırım araçlarından biri haline gelmiş, memuru, emeklisi, esnafı para galip gelmek için oto alım-satımına yönelmişti.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, “Motosikletin durumu da araba gibi oldu. Bilhassa üstteki segment motosikletlerde talep talebe yetişemiyor” dedi.

iStock-526731250

Online satış kanallarında sıfır kilometre, veya fazla düşük kilometrede olan 2022 model motosiklet ilanlarındaki büyüme uyarı çekiyor. Bir Takım modellerde motosikletin ikinci el fiyatı sıfırın takriben yüzde 10 üstünde satılıyor. Liste fiyatı 733 bin TL olan 2022 model Honda GL1800 Gold Wing DCT motosikletin, 25 Nisan ’da trafiğe çıkan ikinci el modeli 810 bin TL ’ye ilana koyulmuş. Motosiklet fiyatlarındaki büyüme da devam ediyor. Son bir yılda sıfır motosiklet fiyatları yüzde 100 ’ün üzerinde arttı.

YIL SONUNDA MINIMUM YÜZDE 20 YÜKSELME BEKLENİYOR

TÜİK ’in son açıkladığı verilere kadar, motosiklet satışları bu yılın birincil 3 ayında geçen yılın benzer dönemine göre yüzde 14 artarak takriben 49 bin adet oldu. Martta hızlanan satışlar takvim bazda yüzde 25 arttı. Nisan ve mayıs ayı satışlarının da oldukça iyi gittiğini vurgulayan yetkililer, yıl sonunda en az yüzde 20 çoğalma bekliyor. Geçen sene 256 bin adet motosiklet satılmıştı.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum