Anagold Madencilik siyanür sızıntısını doğruladı, 'temizlendi' dedi haberi

Erzincan'daki altın madeninin işletmecisi Anagold Madencilik, siyanür sızıntısını kabul ederek "Solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı takriben 8 kg'dır" açıklamasını yaptı.

Anagold Madencilik siyanür sızıntısını doğruladı, 'temizlendi' dedi haberi
27 Haziran 2022 - 11:26

Erzincan'daki altın madeninin işletmecisi Anagold Madencilik, siyanür sızıntısını kabul ederek "Solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı takriben 8 kg'dır" açıklamasını yaptı. Açıklamada, siyanürün 'süratli bir şekilde temizlendiği' iddia edildi.

ÇEVRE 27.06.2022 10:38 Anagold Madencilik siyanür sızıntısını doğruladı, 'temizlendi' dedi

Erzincan İliç'teki Çöpler Altın Madeni'ni işleten Anagold Madencilik, Fırat Nehri ve İliç Barajı'na siyanür sızdığına ilişkin yorumlama yaptı.

Siyanürün çevreye yayıldığının ortaya çıkmasının gerisinde 16 milyon 441 bin lira yönetimsel para cezasının uygulandığı Anagold Mdencilik göre yapılan açıklamada, "Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı takriben 8 kg'dır. Sosyal medyada yer alan yalan yanlış iddialara kadar tonlarca siyanür döküntüsü olduğu ve Fırat Nehri'ni etkilediği iddiaları tamamen yanlıştır" denildi.

Siyanür döküntüsünün 'seri bir şekilde temizlendiğinin' bahis edildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Anagold'un faaliyetleri ile ilgili bazı hatalı bilgiler mahsus yayılmaktadır. Maalesef gerçeklerle ilgili yaratılan kafa karışıklığı, kişisel parasal avantaj sağlamaya çalışan şahısların yaptığı yanlış ve kasti bilgilendirmelerin bir sonucudur.

Bu durum, kamuoyunu da gereksiz şekilde meşgul etmekte ve endişeye sevk etmektedir. Bilgilerin doğruluğunu teyit etmede başarısız olan, bunu dikkatsiz ve yanlışları tekrarlamayı sürdüren kişiler tarafından yanlış bilgilerin yayılması sorumsuzluktur.

Belli Başlı­gold, açık ve transparan iletişimi benimseyen, uygulayan ve vaat eden bir kuruluş olarak talep edenlere reel verileri tedarik etmektedir.

...

21 Haziran 2022 günü maden işlem sahasında seyreltilmiş siyanür taşıyan bir solüsyon dökün­tüsü meydana gelmiştir. Döküntü çabuk bir şekilde arınmış ve bu durum hemencecik T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bildirilmiştir.

Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kg'dır. Sosyal medyada yer alan asılsız iddialara göre tonlarca siyanür döküntüsü olduğu ve Fırat Nehri'ni etkilediği iddiaları en ince ayrıntısına kadar yanlıştır.

Atmosfere siyanür deşarjı yoktur. Siyanürle operasyon yapılmayan otoklavlardan gerçekleşen emisyo­nun, mevzuata uygun olup olmadığının onaylama edilmesi için T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca görevlendirilen akredite laboratuvarlar göre ölçümler yapılmakta ve sonuçlar aynı Bakanlık kadar incelenip onaylanmaktadır. Onaylanmış 2. Kapasite Artışı ÇED'i, madenin mevcut alanından yaklaşık 60 hektar bir genişleme­ye müsade vermektedir.”

anagold-madencilik-siyanur-sizintisini-dogruladi-temizlendi-dedi-1033869-1.

anagold-madencilik-siyanur-sizintisini-dogruladi-temizlendi-dedi-1033871-1.

NE OLMUŞTU?

Erzincan'ın İliç ilçesinde yer alan altın madeninin siyanür borusunun patladığı ve siyanürün çevreye yayıldığı öne sürülmüştü. Avukat İsmail Hakkı Atal, zehirli siyanür maddesinin toprak ve suya karıştığını açıklama etmişti.

Atal da “Sabah 05.00 ’e dek siyanür borusundan meydana çıkan zehirli siyanür maddesi toprak ve suya karıştı. Sabahtan 05.00 ’e değin, artık ne dek olduğunu bilmiyoruz” demişti.

CHP Genel Başkan Tezgâhtar Ali Öztunç, ise olası bir depremde yer altı sularına karışacak kimyasal atıkların Fırat, Keban ve Munzur Barajı'nı kirleteceğini söylemişti.

Altın madenine 16,4 milyon lira ceza verilmiş, altın madeni işletmesi hakkında, cezanın yanı sıra, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunulmuştu.

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum