Amerikalılar İçin Ekonomi Rusya'dan Daha Öncelikli haberi

Yeni bir ankete göre Amerikalılar, ABD ekonomisine zarar verecek olduğu takdirde, Ukrayna'yı işgalinden nedeniyle Rusya'yı cezalandırmaya daha az takviye veriyor.

Amerikalılar İçin Ekonomi Rusya'dan Daha Öncelikli haberi
25 Mayıs 2022 - 00:47

Yeni bir ankete göre Amerikalılar, ABD ekonomisine zarar verecek olduğu takdirde, Ukrayna'yı işgalinden nedeniyle Rusya'yı cezalandırmaya daha az takviye veriyor. Anket, ülkedeki hesaplı durumdan nedeniyle harcamaları kısmak zorunda kalan Amerikan halkının Beyaz Saray'ın iç meselelere daha çok odaklanmasını istediğini gösteriyor.

Anket sonucu, enflasyon ve diğer zorluklar konusunda Amerikalılar arasında artmakta olan endişenin bir işareti olarak yorumlanıyor.

Associated Press ve NORC Halkla İlişkiler Araştırma Merkezi'nin yaptığı ankete kadar, ABD ’nin uyguladığı yaptırımlar konusundaki yaygın destekte bir sendeleme olmasa da, ekonomiye kıyasla yaptırımlara öncelik verilmesi yönünde görünüm dengesi değişti. acilen ABD'li yetişkinlerin yüzde 45'i ülkenin en büyük önceliğinin Rusya'ya olası olduğunca etkin şekilde yaptırım uygulamak olduğunu söylerken, yüzde 51 ’i ise bunun ABD ekonomisine vereceği zararın sınırlı olması gerektiğini savunuyor.

Nisan ayındaysa bu rakamlar en ince ayrıntısına kadar aksine görünümdeydi. Mart ayında, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasından kısa bir vakit sonradan, yüzde 55 ’lik bir yetişkinlik büyük önceliğin Rusya'ya olası olduğunca etkin bir şekilde yaptırım uygulanması gerektiğini ifade ediyordu.

Görüşlerdeki değişimler benzin, market alışverişleri ve diğer emtia fiyatlarındaki artışın milyonlarca Amerikalı ’nın bütçelerini zorladığının ve ola ki de Ukrayna'yı finansal olarak destekleme isteklerini sınırladığının bir yansıması olarak görülüyor. Bu durum, Ukrayna'ya hem silah keza mali destek dahil elde etmek üzere 40 milyar dolarlık ilave finansmanı onaylayan Başkan Joe Biden için can sıkıcı bir sinyâl olabilir. Anket, Biden ’ın durumu ele alış şekline olan inancın azaldığını ve aldığı desteğin başkanlık döneminin en az seviyesine gerilediğini gösteriyor

Anket, ABD'li yetişkinlerin büyük çoğunluğunun Rusya'ya yaptırım uygulanmasını, Rusya'dan ithal edilen petrolün yasaklanmasını ve Ukrayna'ya tabanca sağlanmasını desteklemeye devam ettiğini de ortaya koyuyor. Çoğu Amerikalı erişkin ABD'nin Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta bir rolü olması gerektiğini düşünmeye devam ediyor. Amerikalılar ’ın yüzde 32'si ABD'nin çatışmada önemli bir rolü olması gerektiğini söylerken, yüzde 49'u minik bir rolü olması gerektiğini belirtiyor.

Buna karşın, doğrudan Ukrayna'ya para gönderme konusunda sessiz bir destek var. Amerikalılar ’ın yüzde 44 ’ü para gönderilmesinden yanlamasına olduklarını söylerken, yüzde 32'si buna karşı çıkıyor ve yüzde 23'ü de ne lehte ne aleyhte bakıyor.

Yeni anket, Amerikalılar ’ın yalnızca yüzde 21'inin Biden'ın Ukrayna'daki durumu idare etme yeteneğine "büyük ölçüde güvendiklerini" söylerken, yüzde 39'u biraz güven duyduklarını ve yüzde 39'u da yaklaşık olarak hiç güvenmediklerini kaydediyor.

ABD ve Avrupalı müttefikler, büyük Rus bankalarını küresel işlemlerden keserek ve aracısız Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ’i, üstteki seviye liderleri ve ailelerini hedef alarak Rusya'ya çeşitli yaptırımlar uyguluyor. ABD ayrıca Rus petrolünün ithalatını yasakladı.

Rus petrolü Amerika'nın toplam enerji ithalatının küçük bir bölümünü oluştururken, yasaklamalar, petrol fiyatlarının son aylarda galon başına 4,71 dolara olmasına yani bir sene öncesine kadar 1,61 dolar daha artmasına sebep oldu. Miktar zinciri sorunları ve COVID-19 kısıtlamalarının hafiflemesi nedeniyle gelişen hesaplı talepler, fiyatların yükselmesine yol açtı. Biden ve birçok Demokrat, petrol şirketlerini fiyat artışı yapmakla suçlarken, Cumhuriyetçiler Beyaz Saray'ın gelişen yerli petrol ve doğal gaz sondajını desteklemesi gerektiğini söylüyor.

çoğunlukla, Amerikalılar ’ın yüzde 45'i Biden'ın ABD'nin Rusya ’yla ilişkilerini yöneticilik ediş şeklini onaylarken, yüzde 54'ü karşısında çıkıyor. Bu rakamlar, savaş başladığından beri her ay sabit seyir izledi. Biden'ın Rusya ’ya karşı tavrını Demokratlar ’ın yüzde 73 ’ü ve Cumhuriyetçiler ’in yüzde 15'i onaylıyor.

Bin 172 yetişkinin katıldığı ve AP-NORC ’un düzenlediği anket, 12-16 Mayıs tarihlerinde NORC'un ABD nüfusunu temsil etmek üzere planlanmış olanak tabanlı AmeriSpeak Paneli ’nden alınan bir örnek kullanılarak yapıldı. Bütün katılımcılar için örnekleme hatası marjı artı ya da eksi 4,0 puan.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum