AKP strateji ekibinin görüşü: Kiralara müdahale serbest piyasaya aykırı haberi

Yüksek konut kiraları gündemdeki yerini korurken, AKP taktik ekibinin toplantısında, kiralara müdahalenin özgür piyasa ekonomisinin mantığına tutarsız olduğuna dikkat çekildi.

AKP strateji ekibinin görüşü: Kiralara müdahale serbest piyasaya aykırı haberi
25 Mayıs 2022 - 11:18

Yüksek konut kiraları gündemdeki yerini korurken, AKP taktik ekibinin toplantısında, kiralara müdahalenin özgür piyasa ekonomisinin mantığına tutarsız olduğuna dikkat çekildi. Türkiye gazetesi, Define ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel'nin strateji ekibinin toplantısına ziyafet edildiği ve kira konusunun da gündeme geleceğini aktardı.

GÜNCEL 25.05.2022 10:31 AKP strateji ekibinin görüşü: Kiralara müdahale serbest piyasaya aykırı Resim: DepoPhotos

AKP strateji ekibinin toplantısında, kiralara müdahalenin özgürlük piyasa ekonomisinin mantığına aykırı olduğuna uyarı çekildi.

AKP'ye yakınlığıyla tanıdık Türkiye gazetesinin haberine tarafından, AKP Genel Merkezi bünyesinde Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş başkanlığında oluşturulan seçim strateji ekibinin toplantısında kiralara müdahale ve belirlenmiş ürünlere değişmez fiyat uygulaması gibi öneriler masaya geldi.

Habere kadar, bu önerilerin "özgürlük piyasa ekonomisinin mantığına tutarsız olduğuna", "girdi fiyatlarının aralıksız yükselme gösterdiği bir ortamda ev fiyatlarına veya kiralara müdahale edilemeyeceğine" dikkat çekiliyor.

Toplantılarda “Eğer inşaat girdi fiyatlarına müdahale etmiyorsanız, konut fiyatlarına da edemezsiniz. Halk olarak yapılacak tek şey, ulus alanındaki fiyatları devretmek, en fazla TOKİ ’nin yapacağı evlerin yerinde fiyatla satılması biçiminde bir adım olabilir” değerlendirilmesi yapıldı.

NUREDDİN NEBATİ BİLGİLENDİRME YAPACAK

Habere tarafından, AKP kulislerinde bir süredir yeni ekonomi modeline yönelik endişe ve eleştiriler dile getiriliyordu. Bu konu, AKP'nin seçim stratejisi ekibinin son toplantısında da gündeme geldi. Toplantıda geçim sıkıntısı, fiyat artışları ve enflasyon konusunda yapılması gerekenler ve öneriler değerlendirildi.

Taktik ekibi tarafından, önceliğin enflasyonla mücadeleye verilmesi gerektiği ve para politikasına yönelik yeni adımların atılmasına yönelik düşünceler dile getirildi. Tartışılan bu önerilerin değerlendirilmesi için Define ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ’nin bir sonraki toplantıya eğlence edilmesi kararlaştırıldı. Nebati ’nin önümüzdeki günlerde AKP seçim strateji ekibinin yapacağı toplantıya katılacağı ve yeni idareli modelle ilgili bilgilendirme oluşturacağı belirtildi. Toplantıda taktik ekibi de kendi bakış ve önerilerini anlatacak.

AKP kaynakları, Bitkisel ile yapılacak toplantıda kira artşı konusunun da gündeme geleceğini kaydetti.

BAKANLAR KİRA ARTIŞI GÜNDEMİYLE BİR ARAYA GELDİ

ÖTE YANDAN Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Define ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kira fiyatlarındaki artışa yönelik dün bir araya geldi.

İktidara yakınlığıyla tanıdık Sabah'ın haberine kadar, toplantıda çalışmalar masaya yatırıldı.

Habere kadar, yapılan istişareler sonucunda TÜFE oranını aşan kira uygulamasını denetleyip ceza devretmek, TOKİ, belediye ve şirketlere kiralık sosyal konut ürettirmek, büyükşehirlerdeki kira artışlarına sınır getirmek gibi çözümler üzerinde durulduğu ifade edildi.

Toplantıda, alternatifler de değerlendirildi. Özellikle Hollanda'nın tavan fiyat modelinin Türkiye'de uygulanması ve yine Avrupa ülkelerinde uygulanan sosyal konut üreterek kiraya verilmesi masaya yatırıldı.

Bunun TOKİ ve belediyeler üzerinden yapılması, bu kurumların yalnızca kiraya verilmek üzere ucuz konut üretmesi de gündem maddeleri aralarında.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum