AKP'nin seçim oyunu planı: Yargı mensuplarının yeri değiştirilecek haberi

Gazeteci Uzlaşma Pehlivan, HSK'nın açıklayacağı Yaz Kararnamesi ile beş bine yakın hak mensubunun yerinin değiştirileceğinin ileri sürüldüğünü yazdı.

AKP'nin seçim oyunu planı: Yargı mensuplarının yeri değiştirilecek haberi
25 Mayıs 2022 - 11:21

Gazeteci Uzlaşma Pehlivan, HSK'nın açıklayacağı Yaz Kararnamesi ile beş bine yakın hak mensubunun yerinin değiştirileceğinin ileri sürüldüğünü yazdı. Pehlivan, "Tercih kurallarında tahsis almaması istenen hakimler için bir oyun planı mı var?" ifadelerini kullandı.

SİYASET 25.05.2022 09:28 AKP'nin seçim oyunu planı: Yargı mensuplarının yeri değiştirilecek Fotoğraf: DepoPhotos

Gazeteci Barışma Güreşçi, kulislerde 17 Haziran Cuma günü Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) açıklayacağı Yaz Kararnamesi'yle beraber seçim kurullarına müdahale edilebileceği iddiasını yazdı.

Pehlivan, Cumhuriyet gazetesinde bulunan "İktidarın seçim oyunu" başlıklı yazısında Yaz Kararnamesi ile 5 bine yakın hak mensubunun yerinin değiştirileceğinin iddialar aralarında olduğunu belirtti. Güreşçi "İşte bu kararname, yargı komisyonlarında yapılacak tercih kurulu kuralarını da yakından ilgilendiriyor" dedi.

Tahsis ve göreve başlangıç aralarında vakit farkı olduğunu, o süreçte hakimlerin ne mevcut bulunduğu ne de yeni atandığı ilin ya da ilçenin yargı mensubu olamadığını vurgulayan Güreşçi'ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"17 Haziran Cuma günü Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Yaz Kararnamesi ’ni açıklayacak. O gün çok ayrıntılı bir listenin yayımlanacağı ve beş bine yakın hak mensubunun yerinin değiştirileceği ileri sürülüyor.

İşte bu kararname, adalet komisyonlarında yapılacak seçim kurulu kuralarını da yakından ilgilendiriyor. Zira, bir hâkimin tercih kuruluna girmeye yargı kazanması için o il ya da ilçede görevini yapıyor olması gerekiyor.

Kulislerde konuşulan devamlılık bütün da burada devreye giriyor. Soruluyor ancak, ya tercih kurulları kararnameden sonra belirlenirse ne olacak? Böylece ya, bir hâkimin diğer yere atanmasıyla, orada görevine başlaması aralarında zaman geçiyor. “Mehil müddet” denilen bu işlem bazen 15 günü buluyor. O sırada hâkim ne mevcut bulunduğu ne de yeni atandığı ilin ya da ilçenin yargı mensubu oluyor. Arafta kalıyor.

Bakın, YSK ’nin seçim yasası değiştikten sonradan 13 Nisan ’da aldığı kararın üçüncü sayfasında ne yazıyor:

“Bir hâkimin, o yer hâkimi sıfatını kazanabilmesi için atanması tatmin edici olmayıp görev yerine gelerek işe başlamış olması gerekir. böylece, evvelden ataması yapıldığı halde dağıtılmış nedenlerle atandığı il ya da ilçedeki görevlerine başlamamış hâkimlerin, kurullar oluşturulduktan daha sonra gelerek görevlerine başlamış olmaları tercih kurullarında değişiklik yapılmasını gerektirmez.”

Demem o ki...

Şu sorular tartışılıyor:

Tercih kurullarında ödev almaması istenen hâkimler için bir oyun planı mı var? Yaz Kararnamesi ’yle yerleri değiştirilip yapılacak kuraya girmeleri mi engellenecek?

veya önce tercih kurulları belirlenip kuradan meydana çıkan “istenilmeyen” hâkimler Yaz Kararnamesi ’yle uzaklaştırılacak mı? Bu Nedenle o hâkim hak kazandığı il ya da ilçedeki tercih kurulunda tahsis yapamaz ayla mi gelecek?

Kimilerine göre, seçim kurulları fazla da hayati önemde yok. Kimilerine kadar ise özellikle büyük illerdeki sandık kurullarının oluşumunda ve yapılacak itirazlarda yaşamsal öneme sahip.

Sonuçta, bütün ülkedeki seçim kurullarında görevli 1400 başkan ve üyenin değişiminden bahsediyoruz. Değişimin 6 Temmuz ’a dek hangi gün yapılacağı ve 17 Haziran ’daki HSK kararnamesiyle eşgüdümü iktidarın seçim planını daha da netleştirecek. "

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum