Akılalmaz olay! Finans uzmanı, hayatının en büyük şokunu yaşadı haberi

Toplumun her kesiminden insanı tuzağa düşüren tele-dolandırıcıların son kurbanı, para ve finans uzmanı Aysun Mercan oldu.

Akılalmaz olay! Finans uzmanı, hayatının en büyük şokunu yaşadı haberi
25 Mayıs 2022 - 08:58

Toplumun her kesiminden insanı tuzağa düşüren tele-dolandırıcıların son kurbanı, para ve finans uzmanı Aysun Mercan oldu. Türkiye'de yer alan bir Japon bankasının yönetimi kurulu üyesi olarak tahsis yapan Mercan, "Adınız FETÖ'ye karıştı" yalanıyla telefon açan sahte polise on binlerce TL, euro ve dolar kaptırırken, bundan başka dairesini satmak zorunda kaldı...

Ünlü sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı (65), Prof. Dr. Ahmet Demirel (79), eski devlet bakanı Azimet Köylüoğlu'ndan (82) sonra tele dolandırıcıların son kurbanı 63 yaşındaki Aysun Mercan oldu.

KOMİSER OLARAK TANITTI

Sabah'ta yer alan habere tarafından, 28 Ocak'ta çalan telefona cevap veren Aysun Mercan'a kendisini Kadıköy Emniyeti'nde görevli komiser diye tanıtan hilekarn, kimlik bilgilerinin FETÖ'nün eline geçtiğini, operasyonu yapacak iddiaya göre savcının adını ve telefon numarasını verdi. Mercan'ın güvenini kazandıktan sonra banka hesaplarındaki paralarını istedi.

wruetıry

200 BİN TL, 170 BİN EURO, 150 BİN DOLAR...

Kendisine gönderilen IBAN bilgilerine önce 200 bin lira gönderen Aysun Mercan, arkasından öteki bankalardaki 170 bin euro ve 150 bin doları da isteyen dolandırıcılar için bankaya gitti.

Parayı çeken Aysun Mercan, kendisini MİT mensubu olarak tanıtarak yanına gelen ve evvelden belirlenen 'Kartal' parolasını kendisine söylenen şebeke üyesine paraları teslim etti. Paraları göğsüne koyarak, Mercan'a eve gitmesini söyleyen sözde MİT'çi, olay yerinden hızlıca uzaklaştı.

100 BİN EURO DAHA VERDİ...

Ertesi gün aynı numaradan her tarafta aranan Mercan, operasyona dahil olduğunu zannederek talimatla yeni bir hat ve telefon aldı. Öteki bankadaki 100 bin euro'yu daha sözde MİT mensubuna veren Aysun Mercan, günlerce telefonda tutuldu.

EVİNİ BİLE SATTIRDILAR

Durmak bilmeyen dolandırıcılar, Kadıköy'deki evinin satılması gerektiğini söyleyerek ihtiyar kadına evini sattırana dek 1 ay her tarafında telefonla aradı. Evini yarım milyon dolara satan Aysun Mercan, güya polislere bilgiyi verdiğinde ise, Fatih'e artan bir şekilde eliyle tüm dolarları dolandırıcılara verdi.

GEÇ DE OLSA DOLANDIRILDIĞINI ANLADI

Güya polisin, "Eve git, hattı kır. Talimatlarımızı bekle" talimatıyla ikametine giden ihtiyar bayan, günlerce telefonu çalmayınca dolandırıldığını anladı. Polis merkezine giderek dolandırıcılardan şikayetçi olan Aysun Mercan'ın şikayeti sonrası soruşturma açıldı.

1982'de ODTÜ İşletme Bölümünden mezun olan, 1997'de Wales Üniversitesi'nde işletme alanında yüksek lisans yapan Aysun Mercan, böylece fazla banka ve büyük şirkette üstteki seviye görevlerde bulundu.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum