AK Partili meclis üyesi ile yeğeni öldürülmüştü! Gri kategorideki terörist ve 6 kişi hakkında flaş gelişme haberi

Karayazı ilçesi Turnagöl ile Anıtlı mahalleleri arasındaki arazide, 18 Haziran 2019'da terk edilmiş araçta uyuşuk 2 kişiyi görenler, jandarmaya haber verdi.

AK Partili meclis üyesi ile yeğeni öldürülmüştü! Gri kategorideki terörist ve 6 kişi hakkında flaş gelişme haberi
18 Mayıs 2022 - 17:40

Karayazı ilçesi Turnagöl ile Anıtlı mahalleleri arasındaki arazide, 18 Haziran 2019'da terk edilmiş araçta uyuşuk 2 kişiyi görenler, jandarmaya haber verdi. Durum yerine gelen sağlık görevlileri AK Parti Karayazı Belediye Meclis Üyesi Savcı Küçük ile yeğeni Ahmet Ufak olduğu belirlenen 2 kişinin yaşamını yitirdiğini saptama etti. Güvenlik güçlerinin araştırmasında, amca ve yeğeninin 'Terörden Arananlar' listesinde 'gri' kategoride yer alan PKK'lı terörist Muhammed Fadullah Kamış göre öldürüldüğü belirlendi.

Horasan ilçesi Yukarı Tahir Öğretmen köyünde, 29 Temmuz 2019 sabahı terörist Muhammed Fadullah Kamış, üstünde silah, 2 el bombası ve 4 adet M16 şarjörüyle yakalandı. Tutuklanan Muhammed Fadullah Kamış ile 8 sanık hakkında, olayla ilgili Erzurum 2'nci Ağır Cinayet Mahkemesi'nde dava açıldı.

asruet

Erzurum 2'nci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi, yargılama sonunda İçişleri Bakanlığı'nın arananlar listesinde gri kategorideki PKK'lı Muhammed Fadullah Kamış'ı 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma', Savcı Küçük, Ahmet Ufak ve Mehmet Şefik Doğu'yu 'bile bile öldürme' suçlarından 4 kere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Duruşma heyeti, ayrıca Kamış'a, 'görevi yaptırmamak için direnme', 'kanuna aykırı görüşme ve yürüyüşlere silahsız katılma', 'görüşme ve yürüyüşlere tabanca ya da aletlerle katılma', 'ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanun', 'kişiyi hürriyetinden mahrum kılma', 'konut dokunulmazlığını ihlal etme' ve 'nitelikli yağma' suçlarından toplam 69 sene 3 ay hapis ve 45 bin 900 TL adli para cezası verdi. Davalı Muhammed Fadullah Kamış, 'kamu malına hasar verme' ve 'silahlı tehdit' suçlarından ise beraat etti. Mahkeme heyeti keza 'silahlı terör örgütü PKK'ya kasıtlı olarak ve can atarak takviye etme' suçundan sanıklar Emrah Polat'a 4 sene 2 ay, Adil Bingöl ve Fesih Polat'a 3 ’er yıl 1 ’er ay 15 ’er gün ve M. Sait Özcan ile Pınar Özcan'a ise 2 ’şer sene 1 ’er ay hapis cezası verdi. Sanıklardan Mehmet Kaya, silahlı terör örgütü PKK'ya üye olmak ve ateşli silahlar ve bıçaklar ile öteki aletler hakkında kanuna muhalefet suçlarından 5 sene hapis ve 500 TL adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, davalı Burhanettin Şahin'i ise 'silahlı terör örgütüne abone olmak' suçundan 6 sene 10 ay 15 gün hapis cezasına hükümlü etti.

Etkili pişmanlıktan yararlanan Mahmut Çimendağ hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 2 sene 1 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, sanıklardan Burhanettin Şahin, Emrah Polat, Mahmut Çimendağ, Mehmet Kaya, Adaletli Bingöl ve Fesih Polat hakkında 'adam öldürmeye yardım etme' suçlarından temize çıkma kararı verdi.

İSTİNAF KARARI BOZDU

Erzurum 2'nci Ağır Canice Mahkemesi'nin verdiği karar, Alan Adliye Mahkemesi 2'nci Suç Oluşturan Dairesi'nde görüşüldü. 2'nci Cinayet Dairesi, gri kategorideki terörist Muhammet Fadullah Kamış'a verilen 4 defa ağırlaştırılmış müebbet ile 6 davalı hakkındaki 'bile bile adam öldürmeye destek etme' suçundan temize çıkma kararlarını bozdu.

2'nci Canice Dairesi, PKK'lı terörist Muhammed Fadullah Kamış hakkında, Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, Iğdır 2'nci Ağır Cinayet Mahkemesi ve Muş 2'nci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi'nde devam eden dosyalar bulunduğuna, bu dosyaların birleştirilerek hükmün verilmesi gerektiğine hükmetti. Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi:

"Suç vasfının tayini ve mükerrer cezalandırmanın önlenmesi açısından ilgili dosyalar getirtilip, sanığa yüklenen eylemlerin niteliği ile hukuku ve fiili kesintinin gerçekleşip gerçekleşmediği saptandıktan ve koşullarının varlığı halinde ilgili kovuşturma dosyalarının dava/davalar açılması halinde ise soruşturma dosya/dosyalarının istinaf konusu dava ile birleştirilmesinden daha sonra bütün deliller birlikte değerlendirilerek sanığın hukuki durumlarının takdir ve tayini gerektiği gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması."

BAĞLANTILI KABAHAT OLMALARI DİKKATE ALINDI

Alan Adliye Mahkemesi 2'nci Cinayet Dairesi, 'bile bile adam öldürmeye destek etme' suçundan beraatlerine karar verilen 6 sanıkla ilgili de kararını açıkladı. İstinaf, sanıkların üzerlerine atılı suçların davalı Muhammed Fadullah Kamış'ın üzerine atılı suçlarla aracısız olarak bağlantılı olduğu dikkate aldı. 2'nci Cinayet Dairesi kararında şu ifadeler kullanıldı:

"Adaletli Bingöl, Burhanettin Şahin, Emrah Polat, Fesih Polat, Mahmut Çimendağ ve Mehmet Kaya hakkında üzerlerine atılı Savcı Küçük ve Ahmet Küçük'ün öldürülmesi olaylarıyla ilgili kasıtlı olarak adam öldürmeye yardım etme suçundan ayrı olarak beraatlerine, silahlı terör örgütüne destek etme ve öteki suçlar açısından mahkumiyetlerine karar verilmiş ise de sanıkların üzerlerine atılı suçların davalı Muhammed Fadullah Kamış'ın üstüne atılı suçlarla aracısız benzer olduğu dikkate alındığında, yukarıda belirtilen soruşturma ve kovuşturma evraklarıyla ilgili zorunlu işlemler yapılmadan delillerin bir bütün halinde değerlendirilmesi gerektiği gözetilmeden yazılmış şekilde hüküm kurulması, kanuna tutarsız, istinaf edenler katılan Alirıza Ufak müdafi, katılan İrfan Ufak müdafileri, katılan Mehmet Küçük müdafi, sanıklar Adil, Burhanettin ve Mehmet Kaya müdafi, sanıklar Burhanettin, Adaletli ve Fesih müdafi, sanık Emrah Polat müdafi, sanık Mehmet Kaya müdafileri, sanık Muhammed Fadullah Kamış müdafi, sanık Mahmut Çimendağ müdafi, o yer Cumhuriyet savcısı (sanıklar Muhammed Fadullah, Adil Bingöl, Burhanettin Şahin, Emrah Polat, Mahmut Çimendağ ve Mehmet Kaya aleyhine) itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden CMK'nın 289 ve 280/1-d maddeleri uyarınca bağlantılı kabahat olmaları da dikkate alınarak yukarıdaki sanıkların üzerlerine atılı bütün suçlar yönünden esastan incelenmeyen hükümlerin bozulmasına, dosyanın baştan incelenmek hükmolunmak üzere hükümleri bozulan birincil derece mahkemesine gönderilmesine ve tutsak sanıklar Burhanettin Şahin ve Muhammed Fadullah Kamış'a yüklenen suçların nitelik ve ağırlığı ile hükmedilen ceza miktarları ve bozulan hükümlere ilişkin bozma gerekçelerine tarafından kaçma şüphesi altında bulunmaları gözetilerek tahliyelerine ilişkin istemin reddiyle, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi" denildi. (DHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum