Ahmet Şık: Alevilerin travmalarını tetiklemeye yol açtığım için özür dilerim haberi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'yla ilgili açıklaması nedeniyle özür dileyen TİP Milletvekili Ahmet Şık, "Meramımı anlatamamışım.

Ahmet Şık: Alevilerin travmalarını tetiklemeye yol açtığım için özür dilerim haberi
21 Mayıs 2022 - 20:10

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'yla ilgili açıklaması nedeniyle özür dileyen TİP Milletvekili Ahmet Şık, "Meramımı anlatamamışım. Anlatamadığım için, Alevilerin travmalarını tetiklemeye yol açtığım için özür dilerim" dedi. Sözlerinin bağlamından koparıldığını söyleyen Şık, "Bağlamından koparılan cümleler birileri kadar linç girişimi çarkına atılmam için fırsat olarak görüldü. Ortaya meydana çıkan tablo kötülüğün bir su gibi defalarca en hain seviyeyi bulup oraya kolayca inebildiğini bir defa daha kanıtladı" dedi.

SİYASET 21.05.2022 19:36 Ahmet Şık: Alevilerin travmalarını tetiklemeye yol açtığım için özür dilerim

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Cumhuriyet Insanlar partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili sözleri nedeniyle özür diledi.

Ahmet Şık, katıldığı programda "Kemal beyin Alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için, bizler için değil muhakkak, bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Yani Hiç kimse 'iktidar oradan laf kurmaz' diye düşünmesin. Bu böylece kötü bir iktidar ama, bize her gün Madımak'ı yaşatabilecek bir iktidar" sözleri hakkında sosyal medya hesabından yorumlama yaptı.

Sözlerinin bağlamından koparıldığını söyleyen Şık, "Meramımı anlatamamışım. Anlatamadığım için Alevilerin haklı nedenlerle travmalarını tetiklemeye yol açtığım için özür dilerim. Ülkenin kuruluşundan itibaren ikincil yurttaş muamelesi görmüş, çoğu katliama maruz kalmış bir kitleyi de ilgilendiren diğer bir konuda görüşlerimi dile getirirken daha titiz olmalıydım" ifadelerini kullandı. Şık, "Bağlamından koparılan cümleler birileri tarafından linç girişimi çarkına atılmam için fırsat olarak görüldü. Ortaya çıkan tablo kötülüğün bir su gibi tekrar tekrar en hain seviyeyi bulup oraya kolayca inebildiğini bir kere daha kanıtladı" ifadelerini kullandı.

Şık'ın paylaşımları şöyle:

"Ruşen Çakır ile birlikte Medyascope yayınında söylediklerime ve buradan yola çıkarak başlatılan saldırı kampanyasına dair birkaç bahsetmek elzem. O yüzden hem bir takım hatalı anlaşılmalar dolayısıyla özür dileyeyim, keza de meramımı anlatayım istedim. Dilerim söylediklerimin her yerde manipüle edilmiş haliyle yok de tüm bağlamına kulak verildikten daha sonra eleştirilirim. Sözü uzatmayayım, meramımı anlatamamışım. Anlatamadığım için Alevilerin haklı nedenlerle travmalarını tetiklemeye yol açtığım için özür dilerim.

'BİR CÜMLE CIMCIZLANARAK TARİHSEL YARALAR ÜZERİNDEN DOLAŞIMA SOKULDU'

Ülkenin kuruluşundan itibaren ikincil yurttaş muamelesi görmüş, çoğu katliama maruz kalmış bir kitleyi de ilgilendiren başka bir konuda görüşlerimi dile getirirken daha dikkatli olmalıydım. Küfür, hakaret ve asılsız ithamların dışında, o travmaların yarattığı hissi hassasiyetlerle ortaya konan eleştirilerin başımın üzerinde yeri var. Özrün muhatapları ve nedeni de bu zaten. Aralarında tanıdığım insanların da bulunduğu çoğu kişinin söz konusu programın kaydını izlemeden, ifadelerimin bütününü okumadan, sosyal ağ çukurunda manipüle edilip dolaşıma sokulan bir tek cümleden yola çıkarak yaptığı açıklama, hakaret, ithamların ayıbı kendilerine kalsın. Herkesin anlayabileceği bir cümlenin, cımbızlanarak, tarihsel ve hala kanayan, kanatılan yaralar üzerinden dolaşıma sokulması fazla acı.

'LİNÇ GİRİŞİMİ ÇARKINA ATILMAM İÇİN FIRSAT OLARAK GÖRÜLDÜ'

Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olması halinde Alevi kimliğinin, iktidar kadar kendi kitlesini konsolide etmekte kullanabileceğini, derin fay hatlarını kırmaya dönük hamleler yapabileceğini anlatmaya çalıştım. Bu görmezden gelindiği gibi bağlamından koparılan cümleler birileri tarafından linç girişimi çarkına atılmam için fırsat olarak görüldü. Ortaya meydana çıkan tablo kötülüğün bir su gibi her zaman en hain seviyeyi bulup oraya kolayca inebildiğini bir kere daha kanıtladı. Alevilerin değil sayılıp inkâr edilmesine aleyhinde ilkesel ve insani tutumumuzu ve durduğumuz yerin değişkenlik götürmeyecek bir yargı duruşu ve eşitlik barındırdığını anlatmak/söylemek zorunda bırakılmak bana ayıp geliyor. Umarım bunu aksine çevirmeye çalışanlara da ayıp gelir.

Programın, tepkilere neden olan kısmında dediğim şu: “Kemal Kılıçdaroğlu'nın, Alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele olduğunu, bizler için yok kesinlikle, kavrayarak hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum...” Hiç kimse 'iktidar oradan söz kurmaz' diye düşünmesin. Bakın bu böylece kötü bir iktidar oysa bize her gün Madımak'ı yaşatabilecek bir iktidar. Toplumun fay hatlarını her tarafta kırabilecek bir anlayışın aşağı hepimiz kalırız. Ona dikkat etmek gerekiyor.

Toplumun, ülkenin ve geleneksel siyasetin gerçeklerini biliyoruz lakin bu verili/değiştirilmez de değil. Benim şerhim yalnızca bir temkin uyarısıydı. Bir kabahat örgütüne dönüşmüş iktidarın, bir süredir tırmanış bildiren sığınmacılar üzerinden ortaya çıkan yabancı düşmanlığı üzerinden neyi nasıl kaşıyacağını, kaşıyabileceğine sinyâl eden bir temkin, o kadar."

1-Ruşen Çakır ile birlikte Medyascope yayınında söylediklerime ve buradan yola çıkarak başlatılan saldırı kampanyasına dair birkaç söz etmek elzem.
O yüzden ayrıca bazı yanlış anlaşılmalar dolayısıyla özür dileyeyim, ayrıca de meramımı anlatayım istedim.

— ahmet şık (@sahmetsahmet) May 21, 2022 Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum