'Adliyede bir gün' başlığıyla paylaşmıştı! Fenomen avukatın sosyal medya soruşturmasında karar haberi

SOSYAL AĞ hesabından 2019 yılında ‘adliyede bir gün ’ başlığı ile video paylaşımı yapan avukat Fatma Begüm Kaçmaz hakkında reklam yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle İstanbul Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı göre soruşturma başlatılmıştı. “İŞ ELDE ETME AMACIM.

'Adliyede bir gün' başlığıyla paylaşmıştı! Fenomen avukatın sosyal medya soruşturmasında karar haberi
27 Haziran 2022 - 14:29

SOSYAL AĞ hesabından 2019 yılında ‘adliyede bir gün ’ başlığı ile video paylaşımı yapan avukat Fatma Begüm Kaçmaz hakkında reklam yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle İstanbul Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı göre soruşturma başlatılmıştı.

AW655173_05

“İŞ ELDE ETME AMACIM YOKTU”

Soruşturma çerçevesinde dosyaya yanıt dilekçesi sunan avukat Kaçmaz, hakkında hangi eylemden ötürü reklam yasağı ile aleyhinde karşıya kaldığının tarafına fiziksel olarak bildirilmediğini, savunma hakkının zedelendiğini, sosyal medya hesabının bireysel bir sayfa olduğunu, hitap kitlesinin genç meslektaş ve hukuk öğrencilerinden oluştuğunu söyledi. Paylaşımlardaki amacının meslek elde etme olmadığını kaydeden Kaçmaz, hesabında ‘Av. ’ İbaresinin ve ofis adresinin bulunmadığını, reklam yasağına aykırı davrandığını kabul etmediğini belirtti.

AW655173_04

İstanbul Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı, hakkında re ’sen soruşturma açılan Fatma Begüm Kaçmaz ’ın paylaşımlarının İstanbul Barosu Idare Heyeti ’nca net olarak belirtilmediğini kaydetti. Disiplin kurulu, Kaçmaz ’ın sosyal medya hesabında fiziki herhangi bir paylaşımının görülmediğine kanaat getirerek Kaçmaz hakkındaki soruşturma ve kovuşturma kararının şekil ve yöntem açısından Avukatlık Kanunu 137. maddesine uymadığını belirtti.

AW655173_02

‘DİSİPLİN CEZASI VERİLMESİNE YER DEĞIL ’ KARARI

Reklam yasağı yönetmeliği maddesince Avukat Kaçmaz ’a Baro göre gönderilmesi gereken bir dikkat yazısı gönderilmediğini ve Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarına tutarsız bir şart saptanamadığını gösteren İstanbul Barosu Disiplin Kurulu Başkanlığı, Avukat Fatma Begüm Kaçmaz hakkında disiplin cezası verilmesine yer olmadığına karar verdi.

AW655173_01

İstanbul Barosu ’nun bu karara itirazı üzerine kararı inceleyen Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu, avukatların işlediği fiillerin disiplin hukuku yönünden bir kuralsızlık oluşturup oluşturmadığının soruşturma aşamasında tespitinin yapılması, disiplinsiz davranışların dobra dobra ortaya konulması gerektiğinin tartışmasız olduğunu vurgulayarak itirazı reddetti. Avukat Fatma Begüm Kaçmaz hakkında karar verilmesine yer olmadığına karar verildi.

AW655173_03

İHA

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum