Adı her yerde kendisi "firari" haberi

AYÇA SÖYLEMEZ [email protected] 2022.05.17 06:30 GÜNCEL 17.05.2022 06:30 IŞİD ’in yönetici kadrosundan, Ebu Bekir kod adlı İlhami Balı, Ankara, Suruç ve Diyarbakır ’daki bombalı saldırı davalarında firari sanıktı. 10 Ekim katliamıyla ilgili gıyabında yargılandığı .

Adı her yerde kendisi "firari" haberi
17 Mayıs 2022 - 07:01
author
AYÇA SÖYLEMEZ
[email protected] 2022.05.17 06:30

GÜNCEL 17.05.2022 06:30

IŞİD ’in yönetici kadrosundan, Ebu Bekir kod adlı İlhami Balı, Ankara, Suruç ve Diyarbakır ’daki bombalı saldırı davalarında firari sanıktı.

10 Ekim katliamıyla ilgili gıyabında yargılandığı davanın geçen haftaki duruşmasında, “arandığı” dönemde devlet hastanesinde tetkik olduğu ortaya çıktı.

Suruç katliamına ilişkin Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde süren dava dosyasına sunulan Sağlık Durumu Bakanlığı ’nın resmi yazısına tarafından Balı, Adana Sarıçam ’da 31 Nolu Aile Hekimliği ’ne belirli. Milli Sağlık Sistemi ’nde (USS) yapılan incelemeye tarafından de 25 Temmuz 2016 ’da Konya Cihanbeyli Devlet Hastanesi ’nde çare fark etti.

O ASKER SEFTER TAŞ ’TI

Örgütteki görevi hudut geçişlerini karşılamak olan Balı ’nın adı senelerdir dava dosyalarında “aranıyor” biçiminde geçiyor…

Kendisini “firari davalı” sıfatıyla tanıdığımız İlhami Balı hakkında, resmi kayıtlara geçmiş olmasına rağmen gündem olmayan diğer bir suçlama daha var.

Reina ’ya 2018 yılbaşı kutlaması sırasında düzenlenen silahlı saldırı davasındaki tape ’ye kadar İlhami Balı bir askeri vurarak öldürmüş, başka bir askeri de kaçırmıştı:

“01.09.2015 tarihinde Kilis Merkez Yavuzlu Beldesi (Jandarma bölgesi) hudut hattından Suriye tarafına geçmeye çalışan bir şahsa müdahale eden askeri personele sınırın aleyhinde kadar ateş açılması sonucu Yusuf BEYLEM isimli askeri personelin şehit olduğu, diğer askeri personelin ise Suriye ’ye kaçırıldığı bilgisi alınmıştır.

Kilis Emniyet Müdürlüğü ’nce adli takibi yapılan Suriye uyruklu İsa isimli şahsın kullanmış olduğu GSM hattıyla yapmış olduğu bir görüşmede; sınırı geçerken Ebubekir (K) İlhami BALI ’nın ateş ederek bir askeri personeli şehit ettiğini, diğerini ise yanında götürdüğünü, kendisinin de Suriye ’de bulunduğunu açıklama ettiği saptama edilmiştir.”

Onbaşı Yusuf Beylem 21 yaşındaydı.

Kaçırılan asker de IŞİD ’in yakarak öldürdüğü iki askerden biriydi: Sefter Taş.

1 Eylül 2015 ’teki bu saldırının ertesi günü İlhami Balı ’nın telefonda askerleri tehdit ettiği konuşması da 10 Ekim katliamı dosyasından çıktı. Balı, askerlere şöyle haber gönderiyordu:

“Vallahi benden bir haber bekliyorsun lakin ben sana söylüyorum; o komutana söyle ben bir şey yapmadım. Şu esas değin bu saatten sonra nerde bir asker varsa kafasına ben sıkacağım. Eğer bu askeri de ben elime geçireceğim, ben kafasına sıkacağım. Resmini sana göndereceğim. Sen bu komutana gönderirsin bitmiş mı?

“Bir tane Türk kardeşi bu taraftan çıkarıyor. Askerler yakalamış, kafa göz bir şey bırakmamışlar. Eğer kaybolan askeri bulunca şeyhler buradaki emirler, al bunu bayrak direği derse eğer ben onun kafasına sıkmazsam benim adım Ebubekir yok. Ben bulacağım, kafasına sıkacağım abi. Resmini de size göndereceğim.”

HER DOSYADA SIRADAN VAR

Yeniden Reina iddianamesinde, Antep ’te polisle silahlı çatışmaya girdikten sonradan, el bombası ve TNT de dahil yüklü mühimmatla yakalanan Abdulkadir Demirel ’in ifadesi de yer alıyordu. Demirel ilk sorgusunda, “eylem talimatının, Suriye Rakka ’da bulunan Ebubekir Kod İlhami Balı göre ‘31 Ekim 2015 ’e değin İstanbul HDP ’ye canlı bomba eylemi yap, seni sınırda arkadaşlarımız karşılayacak ’ biçiminde verildiğini, sınırda birlikte yakalandığı şahsın kendisini karşıladığını ve eylem için İstanbul ’a gittiklerini” açıklama etmişti.

Bu saldırı gerçekleşmedi ama öteki bombalı saldırı planlarının akıbetini biliyoruz.

Yazdıklarım, adının geçtiği yalnızca birkaç dosyadan. IŞİD ile ilgili adeta her iddianamede farklı suçlamalarla bahsi geçen geçen İlhami Balı ’yla ilgili yapbozun parçaları birleşmedi.

Devlet görevlileriyle ilişkileri de dava dosyalarına giren İlhami Balı kayıtlarda halen “firari” göründüğünden, hakkındaki suçlamalar da şimdilik sadece kayıtlar niteliği taşıyor.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum