ABD: Türkiye'nin 'Suriye'ye yeni operasyon' çalışması bölgesel istikrarı zayıflatır haberi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yeni bir askeri işlem düzenleme planlarından endişe duyduklarını kaydetti.

ABD: Türkiye'nin 'Suriye'ye yeni operasyon' çalışması bölgesel istikrarı zayıflatır haberi
25 Mayıs 2022 - 12:24

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yeni bir askeri işlem düzenleme planlarından endişe duyduklarını kaydetti. Price, Türkiye'den Suriye'nin kuzeydoğusundaki operasyonların durdurulması dahil Ekim 2019'da varılan anlaşmaya uymasını beklediklerini ifade etti.

SİYASET 25.05.2022 11:10 ABD: Türkiye'nin 'Suriye'ye yeni operasyon' çalışması bölgesel istikrarı zayıflatır

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyine yeni bir askeri operasyon düzenleme planlarının bölgede istikrarı zayıflatacağını söyledi. ABD'nin Türkiye'den Suriye'nin kuzeydoğusundaki operasyonların durdurulması dahil Ekim 2019'da varılan anlaşmaya uymasını beklediğini kaydeden Price, "Herhangi bir gerginliğin tırmandırılmasını kınıyoruz. Mevcut ateşkes hatlarının korunmasını destekliyoruz" diye konuştu.

Reuters haber ajanasında yer alan habere tarafından, Price jurnal basın toplantısında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye operasyon sinyali vermesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'BÖLGESEL İSTİKRARI ZAYIFLATIR'

Türkiye'nin güneydeki sınırlarına ilişkin emniyet endişelerinin haberdar olduklarını bildiren Price, "Ancak herhangi yeni bir işlem yöresel istikrarı daha da zayıflatır, ABD güçlerini ve IŞİD'e aleyhinde milletlerarası koalisyonun mücadelesini riske atar" biçiminde konuştu. Price, "Suriye'nin kuzeyinde gelişen olası askeri faaliyetlere ve özellikle buradaki sivil nüfus üzerindeki etkilerine ilişkin rapor ve tartışmalardan derin üzüntü duyuyoruz" dedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü (23 Mayıs) Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Suriye'ye yeni bir askeri işlem düzenlenebileceğine muhabere ederek, "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinlikte güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların yetkisiz kısmıyla ilgili adımları atmaya başlıyoruz" açıklamasında bulunmuştu. Erdoğan, Perşembe günü yapılacak Ulusal Emniyet Kurulu (MGK) toplantısında konuyla ilgili kararların alınacağını da sözlerine eklemişti.

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum