ABD Somali 'ye Yeniden Asker Gönderiyor haberi

Amerikalı iki yetkili, Başkan Joe Biden ’ın Somali ’ye bitmiş asker gönderilmesine onay verdiğini söyledi.

ABD Somali 'ye Yeniden Asker Gönderiyor haberi
17 Mayıs 2022 - 00:12

Amerikalı iki yetkili, Başkan Joe Biden ’ın Somali ’ye bitmiş asker gönderilmesine onay verdiğini söyledi. Eski Başkan Donald Trump ’ın kararıyla bütün askerlerin çekildiği Somali ’de birkaç yüz ABD askerinin görevlendirilmesi planlanıyor.

Donald Trump ’ın asker çekme kararından önce Somali ’de 700 civarında ABD askeri bulunuyordu. ABD askerleri El Kaide benzer El Şebab örgütüne yönelik operasyonlarda yerel güçlere destek veriyorlardı.

Adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı üstteki düzey bir yetkili, “Başkan Biden, Savunma Bakanı'nın El Şebab'a aleyhinde daha etkili bir çaba temin etmek için Somali'de daimi bir ABD askeri varlığının yeniden kurulması talebine tasdik verdi. Bu onayla, önceki yönetimin geri çekilme kararından bu yandan Somali'ye giriş çıkış yapan ve halihazırda operasyonda olan güçler her yerde konumlandırılacaktır” dedi.

Somali ’de faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı El Şebab terör örgütü ülkedeki yönetimi devirerek şeriat hükümlerine dayalı bir İslami idare hazırlamak istiyor.

El Şebab bilhassa ülkenin başkenti Mogadişu ’da çoğu kez terör saldırıları düzenlemesiyle biliniyor. Bu saldırıların bazılarında Türkler de hedef olmuştu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2020 yılının Aralık ayında Somali ’deki ABD askerlerini çekmişti. O tarihten bu yandan çevre ülkelerdeki ABD askerlerinin Somali ’deki operasyonlara ara sıra takviye sağladıkları biliniyor.

Somali,1991 yılında Muhammed Siad Barre ’nin devrilmesinden bu yanlamasına ülke içerisinde dağıtılmış grupların çatışmalarına sahne oluyor ve zinde bir hükümet kurulamıyor. Hükümet güçleri sadece başkent ve çevresindeki bir bölgede denetimi sağlayabiliyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum